mboost-dp1

unknown

Opera V5.01 ude

- Via Opera -

Så er der en ny version af den særdeles glimrende browser Opera.





Gå til bund
Gravatar #1 - Thrawn
16. dec. 2000 16:52
Glimrende ??Hvor henne ?? Langsom at starte og inkompatibel med nogle hjemmeside.....
Gravatar #2 - jacobtf
16. dec. 2000 18:27
Wake up and smell the coffeeDu har overset meningen med Opera. Det er ikke langsomt at starte, her starter det langt hurtigere end IE, det er mindre krævende (prøv at åbne 40-50 vinduer med IE, Opera klarer det uden problemer), det fylder mindre, er kompatibelt med langt de fleste sider, er hurtigere til at generere sider og sådan kunne man blive ved i det uendelige.


Faktisk er det typisk sådan at de sider der ikke virker med Opera ikke er skrevet efter w3.org's guidelines, og hvem har så skylden?


Nåja, så er Opera forresten også den eneste browser der ALDRIG nogensinde har haft et security flaw. Men det er nok ligemeget for de fleste om folk udefra kan fucke deres maskine via deres browser.


Mig? Kald mig paranoid, men jeg finder det behageligt.

Desuden er der helt 100% heller ingen form for spyware i Opera, hvem ved med MS IE og NS?
Gravatar #3 - Thrawn
16. dec. 2000 18:43
"er kompatibelt med langt de fleste sider..."ja..langt de fleste..men ikke alle. Det skoder. At starter hurtigere hjemme ved dig er så bare heldigt for dig, men hos mig starter Internet Explore nu alligevel hurtigst.
Gravatar #4 - CyberDuck
16. dec. 2000 18:50
Opera på FreeBSD rocks også..Dette er klart den bedste/hurtigste browser på FreeBSD og jeg glæder mig meget til fremtidige ikke beta-udgaver.. (Jeg kører nu Opera 4.0b4 linux-static)It's rocks.. Jeg kunne finde på at købe den.Installationen er bare pak ud og kør hvis du har installeret linux libs.
Gravatar #5 - Miklos
16. dec. 2000 20:04
KonquerorTil *nix er der også KDE's fremragende browser. Og så virker Opera med newz.dk - hvad mere kan du forlange? :) Selv lynx virker med newz.dk - det er kun Netscape der sutter.
Gravatar #6 - soulshock
16. dec. 2000 21:21
Opera - Browsernes linuxOpera er for browserne, hvad Linux var/er for os-miljølet.
Den er kompakt, stabil, hurtig og sikker.

IDG.net havde for et par uger siden en artikel hvor de sammenlignede Opera5 og IE5.
IE5 bruger med fuld installation 120mb på harddisken - Opera5 bruger 20.

Ganske rigtigt starter IE5 hurtigere end Opera5, på de fleste pcer, men den æder også meget mere ram når den først kommer igang.
Det skal også siges at Opera5 har usenet-læser - aka news, emailpakke og en tidlig udgave af en icq-klon indbygget. Og stadig bruger den kun 10mb ram når den kører.
Prøv at få Outlook og IE til at bruge 10mb tilsammen...
Gravatar #7 - jacobtf
16. dec. 2000 23:18
Det er da nemt...at få dem til at æde 10 MB... de æder nærmere 100 :>
Gravatar #8 - ZeFFeZ
17. dec. 2000 18:05
hmm.. lyder godt.. måske man skal prøve..kan jo være man skal tage den ind som browser #2 isteder for IE...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login