mboost-dp1

AMD

Nye detaljer omkring AMD’s næste CPU

- Via [H]ardOCP - , redigeret af Pernicious

Imens Intel nyder rampelyset efter introduktionen af deres Core 2, undres mange over hvad AMD mon kan svare igen med. Nu har HardOCP så fået fingre i nogle lækkede diaser fra selveste AMD.

Næste Hammer generation, kendt som K8L, vil basere sig på en 65nm SOI process og bestå af 4 selvstændige kerner der kommunikerer med omverdenen over en HyperTransport 3 bus på hele 5,2Gbps.

Ligesom Intel, har AMD gjort pipelinen bredere, hvilket betyder at de kan foretage flere beregninger samtidigt. Hver individuelle kerne vil styre sit strømforbrug efter arbejdsbyrden og hvis denne er tilpas lav, vil CPU’en helt lukke for halvdelen og derved blive til en dual-kerne. Det mest overaskende ved den nye arkitektur er dog nok relanceringen af L3 cachen, ovenikøbet on-die.

Som vi skrev for små 2 uger siden, skulle CPU’en allerede være “taped out” dvs. klar til masseproduktion.





Gå til bund
Gravatar #1 - Alien
25. aug. 2006 09:52
Hmm kunne være man skulle have den næste gang man køber spand, ikke fordi min 3,6 har svært ved at følge med men det lyder nice
Gravatar #2 - Coma
25. aug. 2006 09:54
bliver spændene hvornår vi kan købe en så :)
Gravatar #3 - vandfarve
25. aug. 2006 10:12
At processoren selv slukker halvdelen af kernerne ned er et meget positivt træk. Selvfølgelig er de nye CPU'er fra både Intel og AMD meget energieffektive, men det kan aldrig skade at være på den sikre side. Det kan måske ligefrem blive brugt som et overtalelsesargument overfor ens mor, kæreste, kone eller bankrådgiver, at den bruger mindre strøm end andre flerkernede processorer. Hehe.

Jeg bruger tit min computer som en radio, eller jukebox om man vil, og der tvivler jeg da stærkt på, at jeg bruger alle mine ressourcer. Jeg har tit også spekuleret på, hvilken forskel der er i strømforbruget, når computeren står "idle" (som når den kun afspiller musik), og når den får tæsk i de nyindkøbte spil, der bryder mit skrivebord.
Gravatar #4 - mrmorris
25. aug. 2006 10:16
#3 Netop dette scenarie du nævner vandfarve, er et område hvor AMD faktisk stadig er førende. For mens Core 2 sparker seriøst røv og giver bedste performance pr. watt under load, er det AMD's Hammer der bruger mindst under idle forhold. Dette skyldes formeentlig den meget store cache Intel har for vane at smide i deres CPU'er, for at kompensere for den langsomme FSB.

Med andre ord, hvis AMD kan matche Intel i rå regnekraft for en kerne, synes de faktisk at ville stå med det bedste produkt.
Gravatar #5 - fusk
25. aug. 2006 10:43
av... så mangler vi bare prisen.
Gravatar #6 - JackDK
25. aug. 2006 11:20
Quad core, Mmmmm... :)

Ja, der var nogle HW sider, der skrev, at man nok ville spilde ens penge ved, at købe den nye Core 2 - Da Quad ville være lige omkring hjørnet. Men den kan man jo sige om mange ting!! :)
Gravatar #7 - one
25. aug. 2006 11:48
Lyder for vildt, men prisen bliver nok også derefter.

tror jeg venter lidt endnu, måske til at jeg kan få en Giga Core processor ;) med 20x Nvidia Grafik-kort i SLI v50.2 samt en Tjernobyl Atomkerne PSU. ;) Og så vil jeg bare for sjov skyld have 10 HD-DVD-drevs. (aner ikke hvorfor) ...
Gravatar #8 - Monobryn
25. aug. 2006 11:51
sort
#6
Ja, der var nogle HW sider, der skrev, at man nok ville spilde ens penge ved, at købe den nye Core 2 - Da Quad ville være lige omkring hjørnet. Men den kan man jo sige om mange ting!! :)

"Jamen, det kan altså ikke betale sig at købe ny sofa nu, for Quad altså meget snart."
tros

Mon vi kommer til at se et antal kerne-ræs, ligesom det hedengangne MHz-ræs? Det kunne være sjovt.
Gravatar #9 - Mr.DNA
25. aug. 2006 12:31
Så mangler vi bare en bredere vifte a software der rent faktisk udnytter flere kerne.......
Gravatar #10 - rauhe
25. aug. 2006 12:31
Efter hvad jeg har læst mig til er der praktisk taget ingen programmer der kan bruge flere kerner samtidigt.
Er det rigtigt forstået, at der ikke er synderligt megen idé i at have mere end en dual core processor? (en core til det krævende program man bruger, og en core til diverse programmer)
Gravatar #11 - mrmorris
25. aug. 2006 12:43
#9 og #10: Der findes masser af programmer der kan afvikle tråde på flere kerner. Applikationer så som servere, Java, renderere og multimedia nyder stor glæde af dette.
Der er naturligvis en bunke programmer der ikke nødvendigvis får noget ud af at være skrevet med mange tråde (f.eks. Notepad) ligesom andre af historiske årsager, ikke umiddelbart er så ligetil at skrive til flere tråde (f.eks. spil).
Gravatar #12 - jewlebewle
25. aug. 2006 18:18
Helt ærligt folkens... Det kan de personer som skriver dette: "Det kan ikke betale sige med Core 2 Duo, pga quad core er lige om hjærnet" ikke være bekendt! ;)

Pointen er - snart er en relativ ting, facts på bordet tak, især fordi jeg overvejer en 20.000 kr dyr Core 2 duo bærbar, som jeg gerne så holdt lidt mere en 6 måneder før den var forældet.

Er der nogen der kender flere fakta i forhold til quad core?

Jewle
Gravatar #13 - jewlebewle
25. aug. 2006 18:29
Arhh - utroligt hvad man kan google (undskyld google, jeg mente utroligt hvad man kan søge på internettet, bl.a. på Google.dk).

indtil videre har jeg ikke set noget om en guad core, aka Kentsfield (desktop) core og Clovertown (server) core, til bærbar. Så kan det være der går ekstra lang tid for det.

Is this correct?
Jewle
Gravatar #14 - mrmorris
25. aug. 2006 19:26
#12/#13 AMD's første quad-core (Athlon 64 FX 4x4) ER lige om hjørnet, men det er ikke en "rigtig" quad-core, da den består af 2 dual-core i samme CPU. CPU'en som denne nyhed handler om (K8L) vil først komme engang midt i 2007 når AMD har fået deres 300mm wafer/65nm fabrik (FAB36) til at producere med tilfredstillende yeild.
Dertil kommer, at AMD ikke har for vane at introducere den nyeste generation på laptoppen først fordi deres laptop chips (Turion) er "amputerede" laptop CPU'er (Athlon).
Lige omvendt forholder det sig med Intel. Deres desktop chips (Conroe etc.) er nemlig laptop CPU'er (Merom) på stereoider.

Så køb du dig bare en Core 2 Duo i dag.
Gravatar #15 - Sattie
26. aug. 2006 00:47
#4
Hvis vi nu skal være helt præcise, så er grunden til at Amd er førende inden for idle power watttage brug, ikke "kun" deres mangel på en stor cache, som Intel har.
Mente jeg læste at Conroes, brugte ca 0.75watt pr MB cache ekstra.
Du har selvfølgelig ret i at den bruger mere, med den store cache end ved en lille, men mener samtidig også at Intel også bruger en teknologi, som ved deres efterhånden gamle banias cpu, som slukker cachen ned når den ikke bruges. Så ja.. 2.25 watt mere end Amd's med 1mb cache (vs 4 hos Intel), men hvis det passer at den lukker den gradvis ned, er resultatetet nok noget andet, og forhåbentligt lavere.

Som xbit skriver:
"It may be determined by the fact that Cool’n’Quiet technology allows Athlon 64 X2 to drop the clock speed to 1.0GHz in idle mode, while Enhanced Intel SpeedStep lets Core 2 Duo drop its clock speed to only 1.6GHz." kilde;
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-e...

Idet den dropper ned på 600mhz længere ned end Intel kan det altså forhåbentligt lade sig gøre at give den mindre volt, og dermed watt, end Intel kan med deres Conroe.

Det er selfølgelig positivt at Intels nyeste cpu er så energi effektiv, men så gerne at de evt. kunne sløve lige så meget ned som Amd's kan, og samtidig gå tilsvarende ned i volt på cpuen.

Jeg kan for sjov skyld sammenligne med at min cpu ca. ligger på 1ghz 98.2% af tiden (kilde; et eller andet stats tool, kan ikke huske navn). Men okay, er nok ikke "normal" bruger herinde.

/offtopic..
Hvis testsites gad at fokusere mere på gpu idle load også, ville det være fantastisk.. Mener min x800xl bruger næsten 19.8watt i idle. Det er så næsten 2 til 3 gange så meget som min cpu bruger i idle. Ikke acceptabelt ! :)
Gravatar #16 - mrmorris
26. aug. 2006 01:54
#15 Du har ret i at Core 2 naturligvis lukker dele af sig selv, incl. cachen, ned når den ikke benyttes. Men det er nu stadig den store cache, højere spænding samt tunge FSB der er grunden til idle strømforbruget:

- Cachen
Selv de små Core 2/Conroe modeller (E6400 og ned) er fuldstændig samme CPU som de større, men har blot fået sit cache adresseområde halveret! Forskellen i transistorantallet (154M vs. 291M) giver yderligere et praj om, hvorfor der generelt skal mere strøm til at holde skuden oppe.

- Spændingen
Af en eller anden årsag, bruger Intel en højere spænding end AMD gør. Bemærk f.eks. denne test side, hvorledes AMD's X2 3800+ ved 2GHz opererer ved 0.98 volt mens en langsommere Intel's Core 2 Duo E6300 ved 1.6GHz sjovt nok opererer ved 1.125.

-FSB'en
En relativ gammel parallel bus der simpelthen bare er for dyr i brug, især de nye > 1 GHz quad-pumped versioner. Det er ikke for ingenting, at laptop versionen af Core 2 Duo (Merom) kun kommer til at køre max. 667 MHz.
Gravatar #17 - Sattie
26. aug. 2006 02:09
#16, læste du det link til xbitlabs jeg havde i min, og min udtaelse om denne? Min pointe var jo netop at det ikke var den store cache der nødvendigvis tog alt strømen, men nok tværtimod den højere volt som conroe får.
Gravatar #18 - McC
27. aug. 2006 18:58
#17

"Min pointe var jo netop at det ikke var den store cache der nødvendigvis tog alt strømen, men nok tværtimod den højere volt som conroe får."

Det virker som om du blander æbler og bananer. Hvad er det du vil sige?
Gravatar #19 - drbravo
27. aug. 2006 20:03
#18
Hvordan kan det være at blande æbler og bananer når man snakker om cahce strømforbrug vs høj voltage strømforbrug

Strømforbrug er da for helvede strømforbrug?

Hvorfor kan conroe kun clocke til 1.6Ghz?
Min pentium M 1.8GHz kan clocke sig selv ned til 600 MHz til sammenligning?
Gravatar #20 - flywheel
27. aug. 2006 20:27
#10 På mange platforme er der lange og stolte traditioner for multiprogrammering - så der er mange programmer der kan udnytte flere kerner.
Gravatar #21 - Sattie
28. aug. 2006 01:04
#18
Hvis du nu læser...

Cache bruger strøm, fakta.
Mere volt gange amperer resultere i mere strøm, fakta.

Hvilke æbler snakker du om?
Gravatar #22 - XorpiZ
28. aug. 2006 06:08
#21

Volt (Spænding) x Ampere (Strøm) giver ikke mere strøm nej, det givere en højere effekt.
Gravatar #23 - Sattie
28. aug. 2006 07:54
#22
Ik desto mindre er det watt forbruget man vil have ned :)
Jaja, strøm i alm. tale er altså kilowatten der hvor jeg bor, sorry :)
Gravatar #24 - XorpiZ
29. aug. 2006 17:46
#23

Ah okay, så vidste du det jo godt :D
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login