mboost-dp1

Nokia

Nokia vil også lave billige WP7-telefoner

- Via The Inquirer - , redigeret af Avenger-

Der går endnu nogle måneder, til man kan forvente de første telefoner fra Nokia, som vil anvende Microsoft Windows Phone 7 operativsystem. Det har dog ikke afholdt Nokias administrerende direktør, Stephen Elop, fra at udtale, at de vil gå efter et meget lavt prisniveau.

Smartphones anses typisk for at være i den tungere ende, når det kommer til prisen, men med udtalelsen kan det forventes, at WP7 også vil finde vej til billigere telefoner.

Googles Android findes i dag også på en lang række dyre smartphones, men kan også finde på telefoner under $100, hvilket kan være en af faktorerne til Elops udtalelse.

Hvad man kan forvente af egentlige priser blev ikke nævnt.

Læs også: Nokia og Microsoft annoncerer samarbejde





Gå til bund
Gravatar #1 - -N-
21. feb. 2011 13:06

En billig WP7 telefon, det lyder som en god plan :-D

Så skal min næste telefon måske være nokia alligevel, troede jeg havde haft min sidste nokia telefon.

Jeg vil ikke give 3.000+ for en telefon igen, jeg er glad for min iphone, men synes på ingen måde at den er pengene værd.
Gravatar #2 - Slettet Bruger [4048352097]
21. feb. 2011 13:21
Er det godt eller skidt?

Godt: WindowsP 7 bliver mere ubredt
skidt: WindowsP 7 bliver kædet sammen med skod hardware og performance
Gravatar #3 - Justin
21. feb. 2011 13:26
SlettetBruger (2) skrev:
Er det godt eller skidt?

Godt: WindowsP 7 bliver mere ubredt
skidt: WindowsP 7 bliver kædet sammen med skod hardware og performance


Der er da flere google telefoner med skod hardware og tilsvarende performance, der ser da ikke ud til af have bremset salget
Gravatar #4 - Mikkelpf
21. feb. 2011 13:26
#2

Jeg går ud fra du mener skod hardware og performance som i "billige telefoner" og ikke som "Nokia telefoner" ? Ikke fordi jeg er Noka fan, men jeg er af den opfattelse at det er på software/OS siden at Nokia halter i dag, og ikke hardware?
Gravatar #5 - MadFarmer
21. feb. 2011 13:40
#4

Efter min overbevisning er det begge dele der halter.. Og nu tænker jeg på SoC deres skald(frame) er af yberste kvalitet..
Gravatar #6 - Slettet Bruger [4048352097]
21. feb. 2011 13:42
I mine unge dage som anmelder var der SÅ mange konstruktions svagheder på de billigere Nokia telefoner. plastic og dårlige samlinger.
Underpowered hardware der tillage unødig ventetid når man browsede rundt i systemet.

Xpressmusic 5310 tager kronen af røv dårlige telefoner. Den eneste ubertynde telefon på markedet der kunne bliver tyndere fordi der var mellemrum mellem samlingerne

Gravatar #7 - flywheel
21. feb. 2011 13:49
Billigere enheder - Når N-folkene idag ikke har en eneste enhed på gaden der er kraftig nok til at køre WP7 ??

Det her lugter af en Crap-alert.
Gravatar #8 - -N-
21. feb. 2011 13:52
#6+7 Med det nyindgåede samarbejde mellem MS og Nokia, mon så ikke MS læner sig lidt hårdt op af Nokia for at afblæse Crap-alerten, MS har jo en stræk interesse i, at deres nye OS bliver taget godt imod.

Det er ihvertfald min forventing eller mit håb :-D
Gravatar #9 - Magten
21. feb. 2011 13:57
SlettetBruger (6) skrev:
I mine unge dage som anmelder var der SÅ mange konstruktions svagheder på de billigere Nokia telefoner. plastic og dårlige samlinger.
Helt enig.. Det var som om de stoppede med at lave holdbare telefoner efter 3310.. Jeg har ihvertfald ikke haft en Nokia i hånden som jeg følte var robust eller god kvalitet, siden 3310.
Gravatar #10 - -N-
21. feb. 2011 14:10
#9 Det er jo også lidt træls for mobilproducenterne, at folk render rundt med den samme telefon i ti år, så tjener de jo ikke penge :-D

Jeg tror man må erkende, at 3310 havde en kvalitet, som producenterne ikke er interesseret i.

Skal man ikke surfe, have apps osv., så er 3310 stadig tilstrækkelig på alle måder. Det er kun "flash" værdien på gaden som ikke er tilstrækkelig for nogen vedkommende.

Jeg tror da også apple er trætte af, at min iphone har holdt tre år til sommer.
Gravatar #11 - Magten
21. feb. 2011 14:16
#10
For min skyld behøver den ikke holde i 10 år, men jeg gider heller ikke rende rundt med noget der føles som om det kan knække hvis der lander en flue på den, og det har Nokia telefonerne gjort i nogle år synes jeg.. Specielt N95'eren var slem.. Lyden af plastik der knirker er bare ikke sexet :)
Gravatar #12 - nezz_dk
21. feb. 2011 15:01
jeg vil stadig tro nokia skal leve op til de hardware specs som microsoft har bestemt for windows phone 7, så jeg vil ikke tro vi kommer til at opleve en som sådan dårlig ydelse som sådan.

minimum specs
Gravatar #13 - XorpiZ
21. feb. 2011 15:17
#12

Rygterne i sin tid gik jo på, at der ville komme en "chassis 2" med lavere specs, så der kunne komme billigere telefoner på markedet. Om de har ændret mening i mellemtiden aner jeg dog ikke.
Gravatar #14 - DrHouseDK
21. feb. 2011 15:22
Lige nu er det softwaren der holder Nokia tilbage. Deres hardware er reelt set spitzenklasse, men hold op hvor lader Symbian dog SÅ meget tilbage at ønske.
Gravatar #15 - -N-
21. feb. 2011 15:30
#12 Jeg mener nu også, at de minimums krav efterlader muligheden for billige telefoner.

De dyre komponenter til HD er jo ikke noget krav, og skræmen har i dag en lav eller mellem opløsning. CPU'en findes også i mindre udgaver.

Til folk som mig, hvor det mest er mindre apps, board- og turnbased games jeg spiller, så er det længe fint.

I min optik får man aldrig noget der minder om en HD oplevelse på en telefon, og det er næsten misbrug af begrebet, at kæde det sammen med enheder i lommestørrelse :-D
Gravatar #16 - NeoNmaN
21. feb. 2011 16:20
Glæder mig nu til at se nogle flere mobiler på markedet, har set en Windows 7 mobile telefon, og er remlig imponeret over at MS nu for første gang har lavet et mobilt OS der faktisk virkere.

Mit problem er mine fingere afgiver lidt mere sved end normalt, når det er sagt er der utrolig mange touch telefoner jeg bare ikke kan bruge, faktisk kun Apples iPhone har jeg kunne bruge touch på, på nær den nye Windows 7 mobil, så er meget imponeret over Win7mobil.

Lad os håbe Nokia ikke fucker op i dette som de har gjort med mange af deres andre mobiler, og håber MS vælger at stille krav til Nokia også.
Gravatar #17 - d0rk
21. feb. 2011 16:38
-N- (10) skrev:
#9 Det er jo også lidt træls for mobilproducenterne, at folk render rundt med den samme telefon i ti år, så tjener de jo ikke penge :-D


Jeg tror da nærmere det er omvendt. Hvis du har købt en Nokia-telefon der kun kunne holde i ½-1 år, hvad er så sandsynligheden for at du køber en Nokia igen?
Hvis du derimod har haft den i 5 år og alting bare spiller max, så har du nok også fortalt det til dine venner, og det genererer jo salg!

Desuden er der jo også mange der udskifter telefon når der kommer noget nyere/sejere og ikke nødvendigvis fordi den gamle er gået i stykker.
Gravatar #18 - Windcape
21. feb. 2011 16:38
SlettetBruger (2) skrev:
Godt: WindowsP 7 bliver mere ubredt
skidt: WindowsP 7 bliver kædet sammen med skod hardware og performance
Jeg vil mene at WP7 som platform rent teknisk har større chance for at nedskalere, rent hardware mæssigt, end Android og iOS.

Platformens overordnet design er meget performance fokuseret, og med virtualization på alting, risikere man f.eks. ikke laggy scrolling, selv på dårligere hardware.

Problemer kan opstå i specielt spil, men det må jo så være at forvente hvis man køber en billig udgave.

(Nå ja, og så det at WP7 er eneste mobil-platform med support for vector-grafik, er vel også en slags argument for at den vil nedskalere bedre!)
Gravatar #19 - webwarp
21. feb. 2011 18:13
#18 er vi slet ikke i tvivl om at du mener.. vi ville nok nærmere blive chokeret, hvis du var objektiv og mente andet...
Gravatar #20 - syska
21. feb. 2011 18:43
webwarp (19) skrev:
#18 er vi slet ikke i tvivl om at du mener.. vi ville nok nærmere blive chokeret, hvis du var objektiv og mente andet...


Kunne ikke siges bedre ...

Man kan altid finde ting som andre telefoner er bedre til, og det er jo så man man vil fremhæve.

Jeg ville mene hvis endelig WP7 var så skide godt ... så var det også gået bedre for MS ...

Jeg håber dog stadig at WP7 bliver her ... og at vi snart får en lidt mere fælles standard, så man er fri for at lave sine apps til 3 platforme ... ARGH.

mvh
Gravatar #21 - Slettet Bruger [4048352097]
21. feb. 2011 18:45
syska (20) skrev:
så var det også gået bedre for MS ...


Som fx få flere apps i starten af sin levetid end Android og iOS?
Gravatar #22 - Windcape
21. feb. 2011 19:39
webwarp (19) skrev:
#18 er vi slet ikke i tvivl om at du mener.. vi ville nok nærmere blive chokeret, hvis du var objektiv og mente andet...
Det er da faktisk rimelig objektivt at bare udmeldingen på baggrund af tekniske specifikationer, frem for idelogiske meninger som i hippier har det med at gøre.

syska (20) skrev:
Kunne ikke siges bedre ...
Det er da dig som er Mirosoft Student Partner, ikke mig :p

syska (20) skrev:
Jeg ville mene hvis endelig WP7 var så skide godt ... så var det også gået bedre for MS ...
Telefonerne er glimrende, applikationerne er glimrende, og alting virker som det skal i de lande der har den fulde pakke.

Hvis du klandre styresystemet på baggrund af forretningsmæssige beslutninger/begræsninger, så er du ikke en udvikler værdig.

Desuden er WP7 vel gået helt fint? Faktisk er jeg rimelig sikker på, at WP7 er en langt større success end f.eks. Nokia kunne have haft med Meego, eller next-gen Symbian.

Og det rent økonomiske perspektiv i udvikling af applikationer til WP7 virker jo også til at være helt fint, specielt sammenlignet med Android, hvor ens indtægt afhænger af reklamer.
Gravatar #23 - syska
22. feb. 2011 00:26
Windcape (22) skrev:
Det er da dig som er Mirosoft Student Partner, ikke mig :p


Derfor man kan godt være kritisk. Jeg kan godt lide mange af deres ting. Men der er også ting der er lige til at stikke op hvor solen ikke skinner.

Jeg har ikke mundkurv på, får ikke penge for det eller noget.

Windcape (22) skrev:
Det er da faktisk rimelig objektivt at bare udmeldingen på baggrund af tekniske specifikationer, frem for idelogiske meninger som i hippier har det med at gøre.

syska (20) skrev:
Kunne ikke siges bedre ...
Det er da dig som er Mirosoft Student Partner, ikke mig :p

syska (20) skrev:
Jeg ville mene hvis endelig WP7 var så skide godt ... så var det også gået bedre for MS ...
Telefonerne er glimrende, applikationerne er glimrende, og alting virker som det skal i de lande der har den fulde pakke.

Hvis du klandre styresystemet på baggrund af forretningsmæssige beslutninger/begræsninger, så er du ikke en udvikler værdig.

Desuden er WP7 vel gået helt fint? Faktisk er jeg rimelig sikker på, at WP7 er en langt større success end f.eks. Nokia kunne have haft med Meego, eller next-gen Symbian.

Og det rent økonomiske perspektiv i udvikling af applikationer til WP7 virker jo også til at være helt fint, specielt sammenlignet med Android, hvor ens indtægt afhænger af reklamer.


Ved ikke om overstående er til mig ... men hvis, så er mit svar her.

WP7 er godt(det jeg kender til det) ... men ikke skide godt, så var det hele gået bedre ... og der var de features med fra start med udviklerne vil have .. multitasking, copy/paste osv.

Ja, det er gået fint, hvilket jeg også siger ... vi mangler bare det sidste. Bare vi er enige om at det kunne være gået bedre ... af ovennævnte grunde.
Gravatar #24 - MOA
22. feb. 2011 05:17
Hvis de laver en Nokia WP7 telefon i Nokia 8800 stilen, så er jeg en potentiel kunde!
Gravatar #25 - Trentors
22. feb. 2011 06:32
Windcape (18) skrev:
SlettetBruger (2) skrev:
Godt: WindowsP 7 bliver mere ubredt
skidt: WindowsP 7 bliver kædet sammen med skod hardware og performance
Jeg vil mene at WP7 som platform rent teknisk har større chance for at nedskalere, rent hardware mæssigt, end Android og iOS.

Platformens overordnet design er meget performance fokuseret, og med virtualization på alting, risikere man f.eks. ikke laggy scrolling, selv på dårligere hardware.

Problemer kan opstå i specielt spil, men det må jo så være at forvente hvis man køber en billig udgave.

(Nå ja, og så det at WP7 er eneste mobil-platform med support for vector-grafik, er vel også en slags argument for at den vil nedskalere bedre!)


#18
God pointe, men allerede nu kan man få Android telefoner til 888 kr.* som ikke lagger på nogen måder.

Men ja ser overhovedet ingen grund til at WP7 kan skalere fint ned både med XAML-baserede interfaces og UI virtualization. Men husk at sidstnævnte kun vil være en fordel med store lister.

Men samarbejdet med Microsoft vil også tvinge Nokia til at sørge for at der er power nok under the hood til at det hele kører smooth. Nokias strategi i mange år har jo været underpowered lag-fest og den strategi har jo ikke just virket.




* Sidste uge kunne man købe Galaxy 5 i Elgiganten til den pris.
Gravatar #26 - Trentors
22. feb. 2011 06:34
webwarp (19) skrev:
#18 er vi slet ikke i tvivl om at du mener.. vi ville nok nærmere blive chokeret, hvis du var objektiv og mente andet...


Øj det var vist ikke helt fair. Vi kan blive enige om manden har en absurd tilgang til Android men denne pointe er fair nok.
Gravatar #27 - Cloud02
22. feb. 2011 11:38
nezz_dk (12) skrev:
jeg vil stadig tro nokia skal leve op til de hardware specs som microsoft har bestemt for windows phone 7, så jeg vil ikke tro vi kommer til at opleve en som sådan dårlig ydelse som sådan.

minimum specs

Præcis
Desuden ser jeg ikke de minimum specs som værende et problem for en billig WP7 telefon.
Vi ser vel først de første telefon fra Nokia i slutningen af dette år, og de billige udgaver engang i midten af 2012, altså om halandet år fra nu. Hvordan er det nu med hardware priser og tid? Den WP7 telefon som kan fås idag til 4000kr som ny, vil du kunne opdrive til under det halve om halvandet år.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login