mboost-dp1

Gartner

Nokia sidder forsat tungt på mobilmarkedet

- Via Gartner - , indsendt af arne_v

Hos Gartner har man kigget nærmere på mobiltelefonmarkdet for 2009, og her kan man konstatere, at der sidste år blev solgt 1,211 milliarder telefoner på verdensplan, et lille fald på 0,9 % i forhold til året før.

Kigger man på, hvordan salget er fordelt mellem de enkelte producenter, så er det igen Nokia, der har solgt mest, med over 440 millioner telefoner. Det giver det finske firma en markedsandel på 36,4 %, hvilket er et fald med 2,2 procentpoint i forhold til 2008.

Efter Nokia finder man Samsung på andenpladsen og LG på tredjepladsen med henholdsvis 19,5 % og 10,1 % af verdensmarkedet. Begge firmaer har således oplevet stigninger i deres markedsandele, da de i 2008 var på henholdsvis 16,3 % og 8,4 %.

På fjerde- og femtepladsen kommer Motorola og Sony Ericsson, der begge har oplevet en tilbagegang. Værst ser det ud for Motorola, der næsten har fået halveret sit salg fra 106,5 millioner solgte enheder i 2008 til 58,5 millioner i 2009.

Set specifikt på smartphone-markedet, baseret på operativsystemer, så er det også Nokia, som indtager førstepladsen med 80,9 millioner Symbian-enheder. De er efterfulgt af RIM med 34,3 millioner enheder og iPhone med 24,9 millioner enheder.





Gå til bund
Gravatar #1 - Skovsen
25. feb. 2010 08:01
Spøjst, jeg synes kun at jeg havde hørt at iPhone var den langt dominerende smartphone, og at Apple dominerede markedet totalt.
Gravatar #2 - Zombie Steve Jobs
25. feb. 2010 08:10
#1 Det er alle dem, der elsker Apple, som lyver, sådan her har tallen set ud altid. Du har bare købt the hype, lissom så mange andre, du skal ikke være ked af det.

Så ud af tre er Apples iPhone faktisk den værst sælgende smartphone i universet.
Gravatar #3 - myplacedk
25. feb. 2010 08:16
Skovsen (1) skrev:
Spøjst, jeg synes kun at jeg havde hørt at iPhone var den langt dominerende smartphone, og at Apple dominerede markedet totalt.

Det kommer an på hvilket marked man kigger på. Der bliver solgt rigtigt mange Nokia smartphones, som blot bliver brugt som en almindelig kedelig mobiltelefon.

Hvis du fx. laver en populær mobil-side, og laver statistik over de besøgende, så vil iPhone formentlig dominere meget kraftigt.

Hvis ud kigger på app-markedet, så tror jeg også iPhone dominerer.

Simpelt hen fordi det er iPhone-brugerne som er vildest med at gå på nettet og at købe apps på sin smartphone.
Gravatar #4 - maeriksen
25. feb. 2010 08:17
#2

Der er ikke noget løgn over iPhonens dominans. Denne "dominans" er blot baseret på hvor mange penge Apple har skrabet ind versus hvormange de andre har skrabet ind - altså revenue, ikke antal enheder.

Der er mange måder at måle det på, eksempelvis skal du nok langt før at der er en der ikke ved hvad en iPhone er, men du skal ikke nær så langt for at finde en der ikke ved hvad Symbian er.
Gravatar #5 - myplacedk
25. feb. 2010 08:19
maeriksen (4) skrev:
eksempelvis skal du nok langt før at der er en der ikke ved hvad en iPhone er, men du skal ikke nær så langt for at finde en der ikke ved hvad Symbian er.

Det er nok fordi, hvis man har en iPhone, så ved alle omkring det. Hvis man har en Symbian-telefon, ved man det ofte ikke selv.
Gravatar #6 - maeriksen
25. feb. 2010 08:21
myplacedk (5) skrev:
Det er nok fordi, hvis man har en iPhone, så ved alle omkring det. Hvis man har en Symbian-telefon, ved man det ofte ikke selv.


My point exactly. Man kan ikke fornægte at Apple er gode til markedsføring.
Gravatar #7 - ChristianLJ
25. feb. 2010 08:22
1,211 milliarder telefoner til 6 milliarder mennesker på kloden, hvor jeg er sikker på at en forholdvis stor procentdel af dem ikke har dækning/råd, eller er gamle nok til at bruge en/ for gamle?

Hvor mange telefoner er det ikke lige per person? 200?
Gravatar #8 - Zombie Steve Jobs
25. feb. 2010 08:26
#4 "Ud af tre: den værst sælgende smartphone i universet"

Alle ved jo godt, at Apple tjener 10x mere end konkurrenten på hver enhed solgt. At folk er idioter skal Apple vist ikke have credit for.
Gravatar #9 - XorpiZ
25. feb. 2010 08:29
CrallinZki (7) skrev:
1,211 milliarder telefoner til 6 milliarder mennesker på kloden, hvor jeg er sikker på at en forholdvis stor procentdel af dem ikke har dækning/råd, eller er gamle nok til at bruge en/ for gamle?

Hvor mange telefoner er det ikke lige per person? 200?


Det er 1,2 milliarder, ikke 1.211 millarder. Der er en væsentlig forskel.
Gravatar #10 - bjarkekr
25. feb. 2010 08:29
#7, jeg går ud fra at "," i tallet er et komma og ikke en tusindtals seperator.

Så selvom mange har dårlig dækning eller ikke er inden for alderen der kan bruge en mobil telefon, må vi nok gå ud fra at i hvert fald halvdelen af jordens befolkning KAN bruge den.

dvs. 1,211/3 = 0,4 telefon pr. indbygger.
Gravatar #11 - DanaKaZ
25. feb. 2010 08:34
#8 Det er jo åbenbart en "idioti" som de andre ikke har formået at udnytte, så noget kredit skal de vel have.
Gravatar #12 - Trogdor
25. feb. 2010 08:40
Min sidste Nokia telefon kørte også Symbian. Men der var da ikke meget "smartphone" over den.
Den havde da en email klient og web browser etc, men det var godt nok en ulideligt at bruge, selv med lidt god vilje. Hvis det er grund nok til at kalde den en "smartphone" så er tallene ubrugelige.
Gravatar #13 - myplacedk
25. feb. 2010 09:48
Trogdor (12) skrev:
Den havde da en email klient og web browser etc, [...]. Hvis det er grund nok til at kalde den en "smartphone"

Det er det ikke, det har almindelige mobiltelefoner også.
Gravatar #14 - bjarkekr
25. feb. 2010 10:13
#13, hvis den kører symbian er det vel en "smartphone".
Gravatar #15 - Hald
25. feb. 2010 11:09
Dominans handler ikke om at sælger flest telefoner, men sælger de bedste så de kan få flere penge pr stk. Og Nokia sælger mange telefoner der ikke er smart telefoner.. faktisk er der ik så mange andre telefoner end iPhones der virkelig er SMART! de lader bare som om..

iPhone killeren har du ikke set, og jeg har heller ikke set den = den findes ikke!

Og Nokia har været på markedet ca. altid, Apple er en helt ny spiller, så kig på popularitetskurven og se hvem der stiger mest ;-)
Gravatar #16 - XorpiZ
25. feb. 2010 11:11
#15

Det handler ikke om at lave en iPhone-killer. Det handler om at lave en god telefon..

Men ok, jeg kan godt spotte en fanboy, når jeg ser ham!
Gravatar #17 - myplacedk
25. feb. 2010 11:22
bjarkekr (14) skrev:
#13, hvis den kører symbian er det vel en "smartphone".

Ja, der er vist ingen Symbian-telefoner på markedet i dag, som ikke overholder de flestes definition af en smartphone.

Men der er nok flere og flere, som mener at en smartphone er sådan en med en stor touch-screen. En dag er det nok flertallet der mener det, og til den tid har de jo ret. ;-)

(Og hvis man mener at det skal være en iPhone for at være en smartphone, så har man da tabt småkagerne.)
Gravatar #18 - Graversen
25. feb. 2010 11:50
Jeg syntes det er skræmmende at Nokia sælger så mange mobil telefoner.
De er jo tydeligvis lavet af så billlige materialer at man efter en for kort periode bliver nød til at erstatte den.
De er langsomme og deres menu systemer er forfærdeligt ufunktionelle.

Jeg skulle fx få min fars nokia til at kunne afspille musik, der er tale om en af Nokias sidste års top-modeller, det tog en times tid at finde frem til de musik indstillinger som aktiveret muligheden for at afspille musik, christ...

For ikke at tale om deres software til PC'en, jeg har netop uninstalleret alt nokia software fra min fars PC, det resulteret i over 10 programmer som skulle slettes. Nogle af dem kunne man slet ikke bruge uden nogle af de andre og når man fx skulle opdatere maps, opdatere software, overfører musik. Er der i hvert tilfælde tale om forskellige programmer.

Hvad med at lave 1 simpelt program som kan det hele?

Folk har selfølgelig ret til at vælge hvad de har lyst til, men med den her udvikling, kommer jeg nok aldrig til at vælge Nokia igen.
Gravatar #19 - Justin
25. feb. 2010 13:01
Graversen^ (18) skrev:

Jeg skulle fx få min fars nokia til at kunne afspille musik, der er tale om en af Nokias sidste års top-modeller, det tog en times tid at finde frem til de musik indstillinger som aktiveret muligheden for at afspille musik, christ....


Og første gang min mor skulle skrive en SMS på en Erisson , tog det hende 2 timer...

Graversen^ (18) skrev:

For ikke at tale om deres software til PC'en, jeg har netop uninstalleret alt nokia software fra min fars PC, det resulteret i over 10 programmer som skulle slettes. Nogle af dem kunne man slet ikke bruge uden nogle af de andre og når man fx skulle opdatere maps, opdatere software, overfører musik. Er der i hvert tilfælde tale om forskellige programmer.

Hvad med at lave 1 simpelt program som kan det hele?

Folk har selfølgelig ret til at vælge hvad de har lyst til, men med den her udvikling, kommer jeg nok aldrig til at vælge Nokia igen.

Heldigvis kan man bruge en Nokia telefon helt uden af installerer noget software

Gravatar #20 - Trogdor
25. feb. 2010 14:12
Men så er definitionen af "smartphone" og dermed tallene jo værdiløs hvis Symbian == smartphone.
Jeg har også en Nokia 5500 ( http://www.nokia.co.uk/find-products/all-phones/no... ) som så må være en smartphone.

Den kan gå på internettet med en webbrowser, checke mails, etc etc. Det hele er bare så ulideligt langsomt, grimt og ubrugeligt så ingen kunne drømme om at bruge det hvis man først har prøvet en ordenlig "smartphone".
Gravatar #21 - Slettet Bruger [1931492632]
25. feb. 2010 14:16
myplacedk (17) skrev:
Ja, der er vist ingen Symbian-telefoner på markedet i dag, som ikke overholder de flestes definition af en smartphone.


Det gælder hvis så også de andre. hvad kan symbian af tricks som de andre ikke kan?
Gravatar #22 - paradise_lost
25. feb. 2010 14:44
Graversen^ (18) skrev:
For ikke at tale om deres software til PC'en, jeg har netop uninstalleret alt nokia software fra min fars PC, det resulteret i over 10 programmer som skulle slettes. Nogle af dem kunne man slet ikke bruge uden nogle af de andre og når man fx skulle opdatere maps, opdatere software, overfører musik. Er der i hvert tilfælde tale om forskellige programmer.


Hmm. jeg har Nokia PC Suite og Nokia Updater det er de eneste. Det hele ligger da i PC Suiten
Gravatar #23 - myplacedk
25. feb. 2010 14:54
#20 + #21
En "almindelig telefon" kan, hvad man fra fabrikken har lagt i den. (Dog kan de fleste i dag køre J2ME-applikationer, men J2ME kan ikke rigtigt andet end at køre i en lille sandkasse. De har meget begrænsede muligheder for at tilføre reel funktionalitet. Jeg skal ikke udelukke at der er sket noget interessant inden for de sidste par versioner.)

Symbian er i langt højere grad en platform, hvor man installere ekstra funktionalitet, ligesom et operativsystem i Windows.

Fx. har jeg installeret et program på min Symbian-telefon, som reagerer når jeg modtager et opkald fra nogen som ikke er i min telefonbog, men har et vist nummer. I stedet for blot at vise telefonnummeret, så slår den lige navn og adresse op på de gule sider. (Det plejer den at være færdig med inden jeg når at kigge på telefonen.) Efter opkaldet tilbyder den at tilføje personen til min telefonbog.

Men som sagt begynder de billige Symbian-telefoner i dag at blive betragtet som almindelige, og man stiller større krav for at kalde det en smartphone.

Trogdor (20) skrev:
Det hele er bare så ulideligt langsomt, grimt og ubrugeligt så ingen kunne drømme om at bruge det

Det har intet med begrebet "smartphone" at gøre. Det er nærmere et spørgsmål om kvalitet. Brugervenlighed og den slags.

Man skal altså ikke undervurdere de lidt mere gammeldags Symbian-telefoner. Stort set alt hvad folk praler med at deres iPhone og hvad ved jeg kan, det kan man gamle Symbian-telefon til nogle få hundrede kroner også. Og stort set alt hvad folk har brokket sig over at deres iPhone ikke kan, det kan man telefon også. (Fx. at modtage en fil over bluetooth måtte en iPhone-fan opgive forleden.)

Godt nok glæder jeg mig til at få min bestilte telefon med kæmpe touchscreen, gps, og hvad ved jeg, men min gamle Symbian-telefon kan altså så rigeligt de tricks jeg reelt har behov for.
Gravatar #24 - Fjolle
25. feb. 2010 15:41
myplacedk (23) skrev:
Fx. har jeg installeret et program på min Symbian-telefon, som reagerer når jeg modtager et opkald fra nogen som ikke er i min telefonbog, men har et vist nummer. I stedet for blot at vise telefonnummeret, så slår den lige navn og adresse op på de gule sider.


Hvad hedder det? :)
Gravatar #25 - myplacedk
25. feb. 2010 16:33
#24
TrueCaller
Fås til Symbian, Android, iPhone og Windows-telefoner.

Koster dog 6.99 USD pr. telefon. (Kan ikke overføres når du køber ny.)
Gravatar #26 - Whoever
25. feb. 2010 22:10
@myplacedk
rart at se, at der er andre der ved at de fleste "nu-kan-man-det-her-på-iPhone" artikler er old news. Desuden, så ja, J2ME vs. Symbian (C++) er klart til Symbians fordel når det gælder håndtag, frihed og funktionalitet (selvom Nokia stadig er rimelig nazi med hvor langt ind i OS'et man må gå...firmware sms server, opkald osv har så vidt jeg ved stadig præcedens). J2ME på S60 kan dog mere eller mindre der samme som "Java" på Android eller for den sags skyld iPhone (Obj.-C). 3rd party apps udvikling er i den grad også sandboxed på de to platforme (medmindre jeg selvfølgelig flasher en telefon med min egen version af Android :D).

@topic/thread
Der er nogen i den her tråd, der glemmer at verden er rund, befolket af 6.5 milliarder mennesker med meget forskellige behov og levevilkår bosiddende i meget forskellige områder. Apple sælger en accessory til middelklasse eller derover til mennesker primært i metropol områder. Nokia sælger til alle, inkl. nege...afrikanere :P
Gravatar #27 - gnаrfsan
26. feb. 2010 00:58
Skovsen (1) skrev:
Spøjst, jeg synes kun at jeg havde hørt at iPhone var den langt dominerende smartphone, og at Apple dominerede markedet totalt.

Blackberries dominerer det amerikanske smart phone marked, temmeligt voldsomt, og lige under er iPhonen.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login