mboost-dp1

Nokia

Nokia opkøber Symbian

- Via Nokia - , redigeret af Net_Srak

Nokia har længe anvendt Symbian operativsystemet i mange af deres mobiltelefoner, det har de været så glad for, at de nu har valgt at opkøbe firmaet.

Nokia er allerede partner i Symbian med 48 %, men har nu tilbudt Symbian at opkøbe de resterende 52 %, for en pris på 264 millioner euro, eller ca. 2 milliarder kroner, kontant.

Købet er dog lidt specielt, idet det ikke bliver Nokia selv som kommer til at stå som ejer, men en fond oprettet til formålet, Symbian Foundation. Fonden er oprettet i samarbejde med AT&T, LG Electronics, Motorola, NTT DOCOMO, Samsung, Sony Ericsson, STMicroelectronics, Texas Instruments og Vodafone, samt en række mindre virksomheder.

Formålet med fonden, der er non-profit, er at udbrede anvendelsen af Symbian som platform til mobile enheder. Nokia forventer at opkøbet er gennemført i fjerde kvartal i år.





Gå til bund
Gravatar #1 - bimmerdk
24. jun. 2008 09:51
RIGtig lækkert
Gravatar #2 - TuxDK
24. jun. 2008 09:52
Tjah, ved jeg nu ikke om det er.
Efter det seneste tiltag nokia fik symbian til at gøre, ved at stoppe med at lave certifikater til private, kunne noget godt tyde på at det her vil låse symbian endnu mere.

Bekymrer mig lidt at Nokia får lov til at låse symbian så meget som de gør, når man tænker på at det er et "åbent" system.
Gravatar #3 - Kantholder
24. jun. 2008 09:54
ligger der ikke lidt af en skjult dagsorden bag deres opkøb?

tænker lidt at stortset alle mobil producenter nu går sammen om et fælles operativ system, og sjovt nok lige efter at iphone blev annonceret

tsk tsk... :)
Gravatar #4 - Thule
24. jun. 2008 10:46
Hmm... Nokia opkøber Symbian... Det går SE da også i så fald...
Gravatar #5 - tazly
24. jun. 2008 11:16
Har selv haft 2 symbian smartphones - den ene Series 60 og den anden med touchscreen (UIQ), men synes Symbian er gået lidt i stå udviklingsmæssigt. Det går til gengæld stærkt for linux og Windows CE.
På den anden side, så har Nokia så meget oomph at de med den nye ejerskabskonstruktion bør kunne sparke gang i Symbian igen.
Gravatar #6 - Hald
24. jun. 2008 11:27
Sjovt nok er det altid andenvælgeren der får taberen på holdet..
Gravatar #7 - GoBBLeS666
24. jun. 2008 11:52
Kan ikke helt forstå det med symbian. Jeg har haft et par telefoner med det, og det er sku altid så pisse langsomt.

Altså endten skal de lave telefonerne så de faktisk kan trække lorted ordentligt, eller også skal de optimere symbian/telefonerne ordentligt før de udgiver dem...

OT: Jamen det er da fint nok med lidt standarder, synes jeg, så det lyder da godt.
Gravatar #8 - DR KOBALL
24. jun. 2008 12:02
#2 læs her
https://developer.symbian.com/forum/ann.jspa?annID...

Der er lidt omkring hvad du kan installere på din telefon og om hvordan med certificater og den slags.
Gravatar #9 - The_Real
24. jun. 2008 12:21
3 skrev:
ligger der ikke lidt af en skjult dagsorden bag deres opkøb?

tænker lidt at stortset alle mobil producenter nu går sammen om et fælles operativ system, og sjovt nok lige efter at iphone blev annonceret


Mon ikke lige så meget det er en modpol til Open Handset Alliance ( http://www.openhandsetalliance.com ) og ikke mindst Android ( http://code.google.com/android/ )
Gravatar #10 - Emil Melgaard
24. jun. 2008 12:58
#9, Mange af dem der er med til at oprette fonden er medlemmer af Open Handset Alliance.
Gravatar #11 - Kantholder
24. jun. 2008 14:47
Times har i deres 3 sidste udgave skrevet en lang artikel om hvem der kommer til at herske over nettet... konklusionen blev at googles måde at lave business på, var den der ville dominere internettet.

iphone blev spået en meget stor fremtid da det er den første Mobil der kunne samle alt det i samme enhed...


kilde:
http://www.time.com/time/business/article/0,8599,1...
Gravatar #12 - cfe
24. jun. 2008 15:51
en pris på 264 millioner euro, eller ca. 2 milliarder kroner, kontant.


gad godt at se det øjeblik de lægger 264 mio. euro i kontanter på bordet ;)
Gravatar #13 - Alrekr
24. jun. 2008 22:16
Det er mange attachémapper.

Tror det er et modtræk til både iPhone og Android. Vi taler Nokia, LG, Motorola, Sony Ericsson, Samsung og verdens største mobiludbyder der går sammen om at opkøbe Symbian. Det kan vel ikke være andet?
Gravatar #14 - dvaske
25. jun. 2008 06:25
Synes det lyder som et godt træk af Nokia mfl. Over de næste to år vil Symbian så blive gjort til open source under EPL.
Det er da noget af et modtræk til Android!
Gravatar #15 - andes
25. jun. 2008 19:51
Den egentlige nyhed er vel at den mest udbredte mobilplatform gøres open source (som #13 nævner). Er ikke helt klar over hvilken license Eclipse Public License er (har ikke gidet læse den), men det lyder da som en positiv udvikling.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login