mboost-dp1

Samsung

MWC: Samsung Galaxy S IV lanceres den 14. marts

- Via The Verge - , redigeret af Pernicious

Der har i et stykke tid været et rygte om, at Samsungs nye Galaxy S IV smartphone, ville blive præsenteret ved et arrangement den 14. marts. I forbindelse med Mobile World Conference, har Samsung nu bekræftet dette.

Præsentation vil ske som et af Samsungs Unpacked events, der denne gang vil blive afholdt i New York, hvilket er første gang siden 2010, at Samsung afholder en præsentation af en ny smartphone i USA.

Der er stadig mange rygter omkring specifikationerne i Galaxy S IV, hvor de seneste peger på, at Samsung ikke vil bruge sin egen Exynos 5 processor, men vælger at bruge Qualcomm’s Snapdragon 600 processor, den samme som HTC One bruger.

Skærmen er alle enige om, vil være på 4,99 tommer og have en opløsning på 1920 * 1080 pixels, men der er uenighed om hvilken type panel, der vil blive brugt. Der har i et stykke tid gået rygter om, at Samsung har problemer med producere skærmen i Amoled, hvorfor man vil vælge et LCD-panel i stedet for med SoLux baggrundsbelysning.





Gå til bund
Gravatar #1 - Noollab
25. feb. 2013 11:02
Helt klart min næste telefon. Bare synd Samsung har/havde problemer med deres Exynos.
Men oh well, hører Snapdragon 600 klarer sig temlig godt i benchmarks.
Gravatar #2 - Keeper32
25. feb. 2013 11:11
Jeg syntes godt nok min 4.8" skærm på S3'eren er ALT for stor til at ligge godt i hånden.
Gravatar #3 - LiveLongAndProsper
25. feb. 2013 11:28
Keeper32 (2) skrev:
Jeg syntes godt nok min 4.8" skærm på S3'eren er ALT for stor til at ligge godt i hånden.


Skynd dig at skrive til Samsung, så de kan nå at ændre S4 til din ønskede størrelse, inden lanceringen d. 14. marts (de har stadigvæk lidt tid at løbe på).
Alternativ løsning kan være at få større hænder.
:-)
Gravatar #4 - Bjarni
25. feb. 2013 12:21
Jeg tror nu også jeg beholder min S3'er. Skærmen er stor nok og unødvendigt at de nu gør den endnu større.

Forhåbentlig er der nok af deres kunder der undlader at købe telefonen, så de fatter hintet om større ikke nødvendigvis er bedre.

Og så sker lanceringen også for tidligt. Det er mindre end et år siden, at de lancerede 3'eren. Så ofte gider man heller ikke investere i ny telefon.
Gravatar #5 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
25. feb. 2013 12:48
Det er jo mere end en halv iPad o_O

Skriver lige pt. fra en iPad - og kan overhovedet ikke forestille mig en så stor telefon O_O
Min er 4", og jeg føler ikke at jeg har behov for mere. Har før haft en HTC HD2 (4,3" mener jeg) og den var satme lige i overkanten :/
Gravatar #6 - Noollab
25. feb. 2013 13:01
I, for one, welcome our new insect overlords larger displays.
Gravatar #7 - majbom
25. feb. 2013 13:35
Jeg synes sq også at 5" til en telefon er ALT for stort.

Pt har jeg en Desire med 3,7", og jeg regner ikke med at skulle have noget der er større end 4,3"
Gravatar #8 - dk-hat
25. feb. 2013 14:16
Nu i snakker om størelse.. Kan man ikke forestille sig at skærmen er større (0.1") men at telefonen stadig er mindre.

Ved ikke om en krumning af skærmen vil gi meget her.. men hvad med deres folde koncept.. måske et slide koncept eller at skærmen går 100% til kant..
Gravatar #9 - Softy
25. feb. 2013 14:34
Tjaaaaah.... Vi har i firmaet lige bestilt XXX antal S3'ere som business phones.... er nu ganske overbevist om at det er fint for nu ;-)

At den indre nørd selvfølgelig gerne vil have den nyeste bare fordi det er det nyeste er så en anden side af sagen ;-)
Men at rende rundt med et næsten 5" display er nok liiiiige i overkanten.... Galaxy Nexus og S3 er efter min mening MAX størrelse for en mobil... Galaxy Note er bare for stor ;-)

Selvfølgelig alt afhængig af smag og behag, men jeg vil gerne at min smartphone passer i lommen på mine jeans ;-)
Gravatar #10 - LiveLongAndProsper
25. feb. 2013 15:39
En gennemsnits asiater er på omkring 4.2", så 4.99" er lidt over gennemsnittet. Den ville dog nok have været på omkring 7", havde producenten være afro-amerikansk.. :-p
Gravatar #11 - CJ2
25. feb. 2013 17:59
Jeg har ikke store hænder men synes SG3 er ganske tilpas. Hvis SG4 ikke blæser benene væk under 3eren håber jeg jeg kan vente med opgradering til Note III. Jeg læser en del, skriver en del og kan ikke se en lidt større skærm er et problem, tværtimod :-)
Gravatar #12 - exeel
25. feb. 2013 19:13
majbom (7) skrev:
Jeg synes sq også at 5" til en telefon er ALT for stort.

Pt har jeg en Desire med 3,7", og jeg regner ikke med at skulle have noget der er større end 4,3"


Folk snakkede også om skærmens størrelse var for stor, da SG III kom. Og det vil de blive ved med :) Naturligvis kommer der en grænse, men den udvides også hele tiden.
Gravatar #13 - XxStarIightxX
25. feb. 2013 22:33
Har en Galaxy Note 2 og elsker bare størrelsen. Kan ikke helt forstå folk der synes den er for stor, fordi det er det ikke. Ingen problemer med at ha den i lommen og kan bruge den med en hånd. Skrive sms er nemmere med to hænder men det gjorde jeg med alle andre telefoner også. Glæder mig allerede til den næste (større) galaxy note.
Gravatar #14 - webwarp
26. feb. 2013 05:52
Det er med at være nu, survival of the fittest, hvis I ikke træner generne til at holde denne type mobil kan I godt regne med at jeres efterkommere kommer i problemer :p

Skal sååå meget have den, sgs3 var fantastisk, jeg er ikke i tvivl om at sgs4 bliver helt vild nice
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login