mboost-dp1

Motion Picture Association

MPAA har færre penge

- Via TorrentFreak - , redigeret af Net_Srak

Det blev fornylig skrevet, at RIAA’s omsætning faldt drastisk frem til 2011.

Se også: RIAA bruger færre penge på retssager

Nu viser den seneste skatteopgørelse for 2010, at MPAA også lider samme skæbne. Her ses det, at omsætningen er faldet fra $92,8 millioner til $49,6 millioner. Dette skyldes især at filmstudierne i Hollywood har sænket deres betalinger til MPAA fra $84,7 millioner til $41,5 millioner.

MPAA har i modsætning til RIAA ikke haft nogen fyringer, men medarbejderne har dog fået en lavere løn. Lønudgifterne er skåret ned til $18,2 millioner fra $29,0 millioner. Selv Dan Glickman, der er direktør hos MPAA, er gået fra $1,65 million til $1,11 million. Betalingerne til advokater er også faldet til $5,6 millioner fra $13,0 millioner.

Dog fastholder MPAA deres budget på $4,6 millioner til lobbyisme, hvor de blandt andet har betalt $25.000 til organisation, der er ledet af Joe Bidens søn.

Det er angiveligt også Joe Biden, som sammen med andre demokrater og MPAA stod bag lukningen af MegaUpload.





Gå til bund
Gravatar #1 - HerrMansen
28. aug. 2012 11:30
[url= hundred BEEEELEEEEOOOOON DOOOOLAAAARZZZZ![/url]
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login