mboost-dp1

Flickr - landhere

Mp3-afspilleren fylder 10 år

- Via The Register -

Her i marts måned er det 10 år siden, at den første fysiske mp3-afspiller blev præsenteret ved CeBIT i 1998. Der var tale om MPMan F10, produceret af koreansek Saehan Information Systems.

Der var så stor interesse om produktet, at de fik det sat det i masseproduktion maj samme år og i sommeren 1998 var det klar til salg i USA og Europa.

MPMan F10 havde 32 MB flashhukommelse og målte 91 x 70 x 165,5 mm. Den skulle tilsluttes computeren via parallelporten og havde et lille LCD-display der kunne vise lidt om hvad man hørte.

Da produktet kom frem, kostede det i USA $250, men faldt til $200 det følgende år, da den anden mp3-afspiller, Diamond Multimedia Rio PMP300, kom på markedet til den pris.

PMP300, der ofte fejlagtigt bliver beskrevet som den første mp3-afspiller, havde også 32MB flash og tilslutning gennem parallelport, men havde et større display og en Smart Media slot.

Rios produkt var klar i september 1998, men Recording Industry Association of America (RIAA) var ikke glad for det nye produkt. Så d. 8. oktober sagsøgte de Rio, der havde lavet et samarbejde med mp3.com om at man kunne købe sange på hjemmesiden.

RIAA ville have stoppet salget af afspilleren, hvilket de også fik trumfet igennem d. 16. oktober, men allerede d. 26. oktober blev salgsstoppet hævet af domstolen.

Den megen omtale Rio fik pga. af retsagen, var ikke helt dårligt for dem, da det var med til at markedsføre deres produkt. Derfor gik Saehan lidt i glemmebogen og MPMan F10 oplevede aldrig et specielt stort salg.

I 2001 gik det for alvor ned af bakke for Saehans nyoprettet MPMan-afdeling, som følge af, at deres Secure Digital Music Initiative DRM-teknologi blev cracket, hvilket banede vejen for Microsofts Windows Media DRM.





Gå til bund
Gravatar #1 - TGS
11. mar. 2008 11:05
TSK TSK allerede dengang så RIAA rødt i stedet for at se muligheder. ikke så meget ændret siden dengang som man kunne håbe
Gravatar #2 - alca11
11. mar. 2008 11:08
Hehe.. kan huske min første mp3 afspiller.. 64 mb fra aldi. Jeg kendte ingen andre der havde en, og jeg synes bare jeg var SÅ sej. Den måte ca 8 cm x 14 cm og var grå uden display. Yeah den var the shit!
Gravatar #3 - jamesoft
11. mar. 2008 11:27
Er det virkelig 10 år siden... Jeg har stadig min MPMan F10, og den virker endnu... mener bare at min kun har 16 MB hukommelse. LCD-displayet viser kun tal (så ingen id3-tags). Det tager desuden for evigt at overføre bare et enkelt nummer til den.
Gravatar #4 - chris
11. mar. 2008 11:28
min første MP3 afspiller. var med 32 mb og kostede like 800 kroner :D

- og min anden var sårn en addon-dims til en samsung-telefon så man kunne høre musik via telefonen, det var LeeT..
og så kunne man opgradere den til HELE 128 MB hukommelse..
der kunne jo være et HELT ALBUM på lortet...

fuck der var misundelse i luften dengang

nu har jeg så en ipod nano 2G med 8 GB plads.. - og jeg aner ikke hvad jeg skal gøre med al den plads...
jeg kan alligevel ikke høre 48 timers musik på en opladning
Gravatar #5 - Magten
11. mar. 2008 11:35
10 år siden? wtf, tiden går hurtigt :o

Selv fik først min første mp3 afspiller for like 2 år siden.. Minidisc'en fungede jo stadig :D

#4
8 GB plads - jeg har 32 (wee e-penis grows bigger!) og jeg aner ikke hvordan jeg skal fylde det op :D
Gravatar #6 - b4@
11. mar. 2008 12:03
Da den første MP3-afspiller kom sgade en af mine venner at det ikke ville blive til noget. Folk vil jo hellere have CD'er, hvem gider dog lave det om til MP3.


Nu går han rundt og blærer sig med sin 8GB iPod Nano; Ja tiderne skifter.
Gravatar #7 - Emmoss65
11. mar. 2008 12:28
min første mp3 afspiller havde 64 mb indbygget og kunne udvides med 128 mb .. hold kæft den var fed.. den gik desværre i stykker.. men først efter 4 år, i alt slags vejr.. :P
Gravatar #8 - Nothinunik
11. mar. 2008 12:35
Uhh.. min første købte jeg i spanien var ca. 4 gange så stor som en iPod Nano og havde.... wow 32Mb.. men jeg var også den eneste i hele omgangskredsen der havde en.. hurra for de 5 numre jeg kunne gå og høre :)
Gravatar #9 - Trogdor
11. mar. 2008 12:52
Sony gjorde i nælderne ved ikke at supportere mp3 fra starten af. De ejede market dengang for transportabel lys. Der var mange andre, men Sony var først fremme og en walkman var også et trademark af Sonys selvom folk brugte det til alle afspillere.

Ligesom da de lavede deres discman var deres "mp3" afspiller utrolig lille og smart i forhold til de store klodsede fra konkurrenterne, den fyldte som 2½ cd covers mens Philips fx. nærmere var portabel. Den havde lidt af en wow effekt. ;)

Jeg købte så denne http://history.sandiego.edu/gen/recording/images5/...
i 2000 med 64Mb og 1 batteri der holdt i lang tid, hvorefter jeg fandt ud af at man skulle konvertere alle filerne, :-/

Det var så den sidste Sony jeg købte,
Gravatar #10 - JaPeX
11. mar. 2008 12:54
Har stadig min PMP300 liggende i skuffen! :D Batteriklappen er halvt brækket, så man skal holde om den for at den kan tænde, men den virker da endnu! :D

Et fantastisk stykke elektronik dengang, fuck hvor var folk misundelige - især da jeg satte et ekstra 32MB kort i, det var jo helt uhørt! :D
Gravatar #11 - nielsbuus
11. mar. 2008 12:58
Min første var Creative's DAP Jukebox 6 GB.
http://www.dvdfever.co.uk/reviews/dapjuke2.jpg

Den var på størrelse med en forvokset discman og kostede vel omkring 3000 kroner. Den kunne holde batteri i 2-3 timer.

Egentlig ikke så hulens god... Men den havde EAX effekter og surround udgang, så den var egentligt ganske gedigen som lydkilde til stereoanlæget.


Åh ja... der er sket meget siden 2001.
Gravatar #12 - Onde Pik
11. mar. 2008 18:16
Købte en 32MB JazPiper i foråret 1999! Fuck en omgang lort.
Gravatar #13 - Æselrytteren
11. mar. 2008 19:07
Og hvor mange har så været så dummet at købe en af de der kære Newtech/AGK/Amitech/Prosonic-lortetingester til en billig penge, blot for at konstatere, at skidtet fuckede op på alle mulige mærkelige måder, fået den ombyttet, taget endnu en tur i karusellen, og måske endda endt med at få pengene tilbage? :-p
(Jeg er ikke en af dem. Jeg har faktisk aldrig haft en dedikeret MP3-afspiller. Min første var en Siemens mobiltilslutningsbar med 32 MB MMC-kort... Wee!)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login