Her i marts måned er det 10 år siden, at den første fysiske mp3-afspiller blev præsenteret ved CeBIT i 1998. Der var tale om MPMan F10, produceret af koreansek Saehan Information Systems.
Der var så stor interesse om produktet, at de fik det sat det i masseproduktion maj samme år og i sommeren 1998 var det klar til salg i USA og Europa.
MPMan F10 havde 32 MB flashhukommelse og målte 91 x 70 x 165,5 mm. Den skulle tilsluttes computeren via parallelporten og havde et lille LCD-display der kunne vise lidt om hvad man hørte.
Da produktet kom frem, kostede det i USA $250, men faldt til $200 det følgende år, da den anden mp3-afspiller, Diamond Multimedia Rio PMP300, kom på markedet til den pris.
PMP300, der ofte fejlagtigt bliver beskrevet som den første mp3-afspiller, havde også 32MB flash og tilslutning gennem parallelport, men havde et større display og en Smart Media slot.
Rios produkt var klar i september 1998, men Recording Industry Association of America (RIAA) var ikke glad for det nye produkt. Så d. 8. oktober sagsøgte de Rio, der havde lavet et samarbejde med mp3.com om at man kunne købe sange på hjemmesiden.
RIAA ville have stoppet salget af afspilleren, hvilket de også fik trumfet igennem d. 16. oktober, men allerede d. 26. oktober blev salgsstoppet hævet af domstolen.
Den megen omtale Rio fik pga. af retsagen, var ikke helt dårligt for dem, da det var med til at markedsføre deres produkt. Derfor gik Saehan lidt i glemmebogen og MPMan F10 oplevede aldrig et specielt stort salg.
I 2001 gik det for alvor ned af bakke for Saehans nyoprettet MPMan-afdeling, som følge af, at deres Secure Digital Music Initiative DRM-teknologi blev cracket, hvilket banede vejen for Microsofts Windows Media DRM.