mboost-dp1

unknown

Hold dig tynd ved at sove mere?

- , redigeret af Net_Srak

En ny undersøgelse viser, at mennesker, der sover mindre, har tendens til at være tykke. Undersøgelsen omfattede 1000 mennesker og man konkluderede, at når den totale søvnmængde var formindsket, så var body mass index’et (et mål for vægt baseret på højde) højere. Generelt så sov de overvægtige personer omkring 1,8 timer mindre på en uge end dem med normal vægt.

Ifølge undersøgelsen er det ikke så meget ekstra søvn, der skal til. 20 minutters ekstra søvn pr. nat synes at hænge sammen med et lavere body mass index, lyder det i undersøgelsen. Man understreger dog, at undersøgelsen ikke beviser, at der er et årsag-effekt forhold mellem begrænset søvn og fedme. Der skal bl.a. forsøg til, hvor folk taber sig som følge af forlængelse af deres søvn.





Gå til bund
Gravatar #1 - sguft
13. jan. 2005 11:19
Som min fader sagde da jeg nævnte det for ham "Det er der en simpel forklaring på, sålænge man sover propper man ikke i kæften" ;)
Gravatar #2 - XorpiZ
13. jan. 2005 11:23
#1

Det lyder ganske rigtigt :D
Gravatar #3 - BurningShadow
13. jan. 2005 11:25
*går i seng igen*
Gravatar #4 - Plindstrup
13. jan. 2005 11:26
Nu skal jeg ikke vre negativ!
Men hvad har sådan en nyhed med IT at gøre? Eller er det bare mig der har misforstået meningen med Newz.dk?
Gravatar #5 - atrox
13. jan. 2005 11:28
IT = Nogen gange alt for lidt søvn = Fedme (Iflg. denne nyhed)
Så jo der er en spinkel sammenhæng med imellem it og nyheden ;)

Personligt synes jeg det er et ret interessant emne. Tror lige jeg tager 1 time mere hver nat og smider nogen kilo.
Gravatar #6 - Herskegut
13. jan. 2005 11:32
hmm, dvs at istedetfor at bruge nogle timer om ugen på kondition, skal jeg bare smide mig på sengen istedet... jeg kan jo altid forsøge :-)
Gravatar #7 - [tomypreach]
13. jan. 2005 11:34
#4
Nogle gange skal man bare vende sig i sengen - og andre gange ligger man bare.
Gravatar #8 - TYBO
13. jan. 2005 11:40
tror jeg udskifter min kontorstol med en seng....man må da kunne game i sengen.
Gravatar #9 - Asker
13. jan. 2005 12:46
Hmm,

jeg undres, og tænker at adipose måske sover mindre, netop fordi de ér adipose? Overvægt giver i forvejen en øget risiko for en række sygdomme: arthritis og andre reumatiske sygdomme, hjertekarsygdomme, blodpropper etc - så hvorfor ikke søvnløshed?
Gravatar #10 - DUdsen
13. jan. 2005 12:51
hmm jeg har personligt opdaget at min apetit vokser en del hvis jeg ikke får min nattesøvn så måske er der en sammenhæng mellem kroppens lyst til energi og søvn.
Gravatar #11 - XorpiZ
13. jan. 2005 12:56
#10

Det er faktisk rigtigt nok.. hvis jeg sover 10-12 timer, så er jeg ikke ret sulten når jeg står op
#12 - 13. jan. 2005 13:00
Amagerkuren: skide mere, spise mindre.
#13 - 13. jan. 2005 13:01
PS: er der nogle herinde der ikke trænger til at tabe sig? (jeg ku' da godt smide nogle nørdkilo)
Gravatar #14 - Erroneus
13. jan. 2005 13:02
Måske er det bare fordi folk som sover mindre er mere stresset og lever mere usundt :)
#15 - 13. jan. 2005 13:12
Stress dæmpes bedst med slik & bajere :-)
Gravatar #16 - hatten
13. jan. 2005 13:13
Så, hvis jeg propper kæften resten af ugen, og tager så meget på som muligt, vil jeg kunne klare mig med mindre søvn? Fedt, det skal sgu udnyttes!
Gravatar #17 - Cyrack
13. jan. 2005 13:18
Øv, så skal jeg altså til at sove under 5 timer om natten for at tage på? (Ligger pt. på 6 - 6.5 timer/nat). Eller måske bare spise mere....
Gravatar #18 - TWFH
13. jan. 2005 13:31
Hmm, well, jeg vil skyde på jeg får en omkring 6 timers søvn pr. døgn (okay, nu er der jo så kommet WoW Closed Beta), og jeg ligger et godt stykke under hvad jeg burde veje, og jeg kan da mærke at hvis jeg sover for lidt (kan jo ske for selv den bedste) mister jeg også tit fornemmelsen af at være sulten, og kroppens faresignaler generelt.

Men det er jo fantastisk at de nærmest allerede tror de har fundet kuren mod fedme; "du skal bare sove 20 minutter mere om natten". Nej, du skal holde op med at æde, dit læs!

Jeg vil i øvrigt mene det er en dorsk undersøgelse, og den konkluderer ikke en hat - der er måske sammenfald mellem visse typer fedme, mangel på søvn og stofskifte, men sammen[i]hæng[/] har de endnu ikke kunne hive frem af hatten, og indtil de gør det kan de snakke alt det de vil - jeg mener ikke der er den store grund til at høre efter, når de ikke kommer med noget konkret, men mest gætterier.
Men hvad - jeg dør jo nok af noget andet slemt før de finder "løsningen", jeg sover jo for lidt ;D

P.S. 10 kroner på, at amerikanske medicinalfirmaer for eftertiden sælger sovepiller som "slankemedicin", hvis de ikke allerede gør det.
Gravatar #19 - rasmuskaae
13. jan. 2005 14:33
uhm, nu har jeg så hørt/læst andre steder hvor folk gennem undersøgelser mener at have vist at "folk der sover mere er tykkere end folk der sover mindre". såerhm.. tro ikke alt i læser :) specielt skal man nok ikke satse på at blive slank at af spille computer spil hele natten i stedet for at sove.

wuzz: i "gamle dage" kunne man købe koffein-tabletter som slankemiddel, i det 1) det er vanddrivende og 2) man bliver hyper som een i helvede
Gravatar #20 - traxcore
13. jan. 2005 14:41
Lige en note..

NU skal man huske at BMI ikke kan bruges til noget hvis man er meget muskuløs, som vi nørder ofte er, derfor kan jeg ikke bruge det til så meget at min BMI siger jeg er svært overvægtig...
Gravatar #21 - Redhack
13. jan. 2005 14:49
Fik lige en tanke.. Normalt er hjernen jo rimelig aktiv selvom man ligger og sover.. (Drømme).

Mon ikke snart man kan finde ud af en måde på at koble computeren til hjernen når man sover, så man kan surfe og game ved hjælp af tankens kraft? Prøv lige at tænk på hvor meget fritid man ville få. Det vil naturligvis være bedst hvis man også kunne huske det hele når man vågnede. :)

..Og så kunne man samtid blive slank af at game.. Nice.
Gravatar #22 - rabonzo
13. jan. 2005 15:03
Hmm sover vidst alt for meget men, jeg er faktisk os herretynd :D tror jeg genrelt ska til at sove mindre og æde mere, men finder faktisk sengen mere tiltrækkende end et stykke pizza :P Nok bare mig ^^
Gravatar #23 - bjerh
13. jan. 2005 15:25
#21 vi snakker 2015, så har man nok fundet på noget.. ;D
Gravatar #24 - eruantalon
13. jan. 2005 16:40
#8 det virker fint for mig. Jeg falder bare alt for ofte i søvn. Men så har man også computeren ved hånden når man vågner midt om natten :-)
Gravatar #25 - Beta
13. jan. 2005 16:51
Er det en hentydning til at nørder er fede...?
Gravatar #26 - Svindleren
13. jan. 2005 17:51
der er mange "fede" der siddder foran skærmen, derfor det er en relavant nyhed,,,
så skal jeg sq ikke sove så meget, for vil heller tage på end at tabe mig :-P
Gravatar #27 - m_abs
13. jan. 2005 21:02
Not-buying-it..............

Okay, jeg er "lidt" for stor og jeg sover mere end nogen anden jeg kender.
Gravatar #28 - brobak
13. jan. 2005 21:52
Jeg vil personligt gerne se på de data de har brugt til at komme frem til det pågældende resultat. For hvis jeg en dag har været ude og yde en masse fysisk har jeg da også en tendens til at have brug for at sove lidt længere den efterfølgende nat.

Hvis man vælger at lukke øjnene for de ting man ikke vil se, kan jorden sagtens blive flad :)
Gravatar #29 - T.A
14. jan. 2005 07:12
Ja som mange herinde allerede siger så skal man passe på med at give denne forklaring for meget magt. Men har hørt om et andet forsøg hvor de kom til et lignende resultat og deres bud var at når man sov mindre blev kroppen stresset og at det fra gammelt levn i vores udvikling har været vigtigt at personen spiste alt hvad de kunne nå når de havde mulighed for de i de situationer hvor kroppen kunne mærke at den var presset og ikke havde tid til at sove og slappe af. F. eks. hvis et jager/samler samfund var nød til at rejse eller blev jaget fra deres område.
Altså at kroppen stimulerer ens sult og mulighed for at oparbejde fedt depoter hvis personen igennem en periode er stresset og ikke har tid til at få sin søvn.

Men ok dette er jo bare en af flere teorier men i mine øre lyder den da som en mulighed.
Altså at kroppen stimulerer ens sult og mulighed for at oparbejde fedt depoter hvis personen igennem en periode er stresset og ikke har tid til at få sin søvn.
Gravatar #30 - psaicon
14. jan. 2005 08:59
Jamen det er jo ikke ens for alle... det kommer da an på hvilket stofskifte man har... det siger sguda sig selv.. jo mere man bare sidder og glor/ sover, jo mere kondition mister man
Gravatar #31 - legomobilen
14. jan. 2005 11:10
er der nogen der har opskriften på at tage på ?
Gravatar #32 - BurningShadow
14. jan. 2005 13:08
#31

Ja.

Gå til bageren hver morgen (der må ikke være for langt).
Hent din eftermiddagsmad på et pizzaria.
Spis evt. godt med slik/chips/andet usundt.

Få aftenarbejde (det virkede for mig).

og... Drik 1½-3 L. cola hver dag.

6 mdr. så har du taget 10 kg. på...
Gravatar #33 - nighthawk
14. jan. 2005 14:52
så må jeg da hellere sove noget mere...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login