mboost-dp1

Microsoft

Hent Windows Vista Pre-RC1 Release

- Via Microsoft - , redigeret af Net_Srak

Så er pre RC1 udgaven af Windows Vista kommet på gaden, dette er build 5536 og kan hentes i en x86 32 bit udgave. Der er tale om en ISO fil på 2,58 GB.

Der er sat en grænse på 100.000 downloads, men der er endnu ikke kommet et sted til at registrer sig. Tilbuddet er derfor primært henvendt til personer som har en key fra Beta 2 CPP.

Opdatering: Har man ikke en licensnøgle, kan man stadigt prøve Vista pre RC1 i 14 dage, bare ved at trykke næste når der spørges efter nøglen. Da man ikke har indtastet noget, vil man blive bedt om hvilken version af Vista man ønsker at installere, da dette normalt er bestemt af licensnøglen





Gå til bund
Gravatar #1 - manisto
30. aug. 2006 07:53
Pre RC1? Er det ikke stadig bare det samme som beta... ? :) Men anyways, så tror jeg, at jeg venter lidt endnu. Jeg prøvede beta 2, og den kørte ikke just stabilt på min maskine. Men jeg glæder mig da, til det udkommer.
Gravatar #2 - buch
30. aug. 2006 07:58
#1
Jo den er stadig i beta. Bornslippy der har skrevet nyheden har prøvet det selv, og han siger at der er kommet et kæmpe performance boost, så det kunne jo tænkes at denne her version ville køre mere stabilt på din pc.
Gravatar #3 - AndersAndersson
30. aug. 2006 08:03
#2 alt går jo hurtigere når der ikke er mere debug code i ^^
Gravatar #4 - madweeser
30. aug. 2006 08:06
Erhm man skal ikke registere sig for at hente bare scrolle lidt ned og klikke på

Windows Vista pre-RC1, English 32-Bit Edition

også ellers følge resten af "guiden" der er posted
Gravatar #5 - Sverkel
30. aug. 2006 08:06
Pre-RC1 = Pre Releace Candidat 1

Eller på dansk....Udgivelses kandidat 1....Eller noget i den stil :D Altså en af de sidste beta'er lige inden den færdige udgave kommer hvis jeg ikke tager fejl?
Gravatar #6 - Onde Pik
30. aug. 2006 08:21
#5

Nej.. på dansk "Før-udgivelseskandidat 1". (Selvom man godt kan bruge pre på dansk)


Jeg har netop selv installeret denne version af Vista for en time siden. Den kører fint... men det er nok lidt tidligt at vurdere.
Gravatar #7 - sparrez
30. aug. 2006 08:31
Der er sket meget siden Beta 2 synes jeg. Selve installations mediet er vel blev 500-600 MB mindre og installationen er færdig meget hurtigere end ved beta 2.

Den færdige installation fylder omkring 8 GB.

Og så kører det hele noget hurtigere og mere stabilt. Det er ihvertfald min oplevelse indtil videre..
Gravatar #8 - Twister22
30. aug. 2006 08:35
Stadig ingen SLI :(
Gravatar #9 - buch
30. aug. 2006 08:57
#4
Du skal da aktivere din version, og det kan kun gøres med den key man har fået fra beta 2
Gravatar #10 - ftoft
30. aug. 2006 09:42
Er det slet ikke muligt for nye brugere at få en key?
Gravatar #11 - Guezz
30. aug. 2006 09:50
Den kører nu noget bedre end beta2.

media center ser også nice ud (gad vide hvad sputnik har betalt for at være der som standart :)
Gravatar #12 - buch
30. aug. 2006 10:29
#10
Du kan få en fra dem der har kørt beta 2 versionen, deres key må bruges på op til 10 maskiner.
Gravatar #13 - Zombie Steve Jobs
30. aug. 2006 11:05
Nice. Nogen, der har hentet den og har nogle betragtninger?
Gravatar #14 - bjerh
30. aug. 2006 11:35
Hm.. Findes den ikke i 64-bit version?.. :S
Gravatar #15 - leskil
30. aug. 2006 11:48
Se det her er jo noget helt anden end beta2! i hvert fald på min computer... Her kan jo næsten snakkes om et styresystem der kan bruges...
Har brugt nogle timer på at køre diverse software. Det er især spil der ikke fungere en skid, det hænger så nok os sammen med at driverne fra producenterne bare er for dårlige, det virker somom de eneste der har fået lavet en ordentlig driver er realtek.
Ja ja men det er jo ligefør jeg tror på at det nok skal blive godt efter denne Pre RC1...
Jeg havde i hvertfald ikke et eneste system crash eller BSOD., kun nogle enkelte software crash pga. kompitabilitet
Gravatar #16 - leskil
30. aug. 2006 11:50
#8
Men det har ikke noget med microsoft at gøre. det kan vi takke grafikkort producenterne for.

#10
hvis du ikke har fundet en key endnu eller fundet det lille "hul"... så kan du bare la vær med at indtaste en key, du kan stadig køre med det i 1-3 uger (kan ikke huske det præcist) før det er nødvendigt at aktivere med en key...
Gravatar #17 - fjols
30. aug. 2006 12:15
Hvis man må bruge sin key på 10 maskiner, så vil jeg da godt dele min beta2 key med 9 af jer :) I kan bare skrive en privat besked.

Glæder mig meget til at prøve denne version, eftersom nogen af jer siger den kører meget hurtigere end beta2, for det var godt nok ulideligt langsomt den kørte på min laptop selvom det er en centrino 1.7 ghz.
Gravatar #18 - gentox
30. aug. 2006 12:52
Har selv kun brug for 1 nøgle, men har 2.
Så hvis der er en der vil have den, så kan jeg sende den i en privat besked.

Men som sagt har kun EN ekstra.
Gravatar #19 - gentox
30. aug. 2006 13:18
Udsolgt i nøgler, men havde jo også kun 1 ekstra ;)
Gad vide om der ikke er andre som jeg, der kom til at trykke på deres link i tilmeldings mailen 2 gange, og derfor fik 2 nøgler?
Gravatar #20 - Bornslippy
30. aug. 2006 13:30
10#
De skulle efter planen genåbne CPP den 7 sep. på selve RC1 så hvis du ikke har en key kan du kører med den uden indtil da også hente RC1 og få en key til den tid.

Er stadig ret overrasket over det boost den har fået siden Beta 2. Selve opstarten af maskinen er blevet den samme som når man starter sit xp, installations disken har smidt 570 mb så den nu kun fylder 2.7 Gb og installationen tager kun 25 minuter, som er sindsygt hurtigt ifht. den Beta 2 som tog mig 1½ time at installere.
Flere drivere er sat ind, og nye iconer plus lidt Aero Theme Update.
Flip 3D er også blevet poleret op.
UAC har de rettet på så den ikke kommer så tit (slog den fra i Beta 2), men tror jeg lader den blive på i dette build, da jeg ikke synes den er til særlig stor gené mere.

Skal lige kompatibilitets teste den med nogen forskellige ting og se om de stadig kan kører i dette build som de kunne i Beta 2.
Fandt dog ud af at NVidia's Beta 2 (88.61 Forceware x86) driver fik maskinen til at crashe.

Lige lidt om det nye build herfra.
Slippy!
Gravatar #21 - vandfarve
30. aug. 2006 13:42
En smule offtopic:

Men hvor har i egentlig installeret betaversionen af Windows Vista. Jeg har altid gerne ville være med som en betatester, men ved OS'er sætter jeg grænsen. Jeg vil ikke formatere hele min HDD for at prøve et styresystem, der muligvis crasher hvert fjerde sekund, tager et år at starte op og ingen spil kan understøtte. Har I et Virtuel PC-program, bruge i en ekstra HDD eller har i bare en computer i "overskud"?
Gravatar #22 - simonh
30. aug. 2006 13:49
#21 man kan vel oprette flere partitioner :)
Gravatar #23 - bubbi83
30. aug. 2006 13:58
Og så er der de andre af os som har 4 computere i hjemmet.. hvoraf man kun bruger 2 til dagligt, og de 2 andre til testkonfigs, f.eks. til dette..

Dog har jeg ikke nogen intensioner om at få fat i Vista før den udkommer i færdig version, alene af den grund at jeg alligevel ingen tid har til at lege med den :) Og desværre er der ikke noget tid, som jeg kan tage af andre steder heh..
Gravatar #24 - vandfarve
30. aug. 2006 14:01
#22 Hvis man opretter flere partioner med et eller flere OS'er på hver, vil der så ikke ske en typisk konflik? Jeg har selv oplevet, at hvis jeg har tilsluttet min eksterne HDD og den er tændt, når jeg starter PC'en, så opstår der en meget alvorlig konflikt, fordi der også ligger et OS på min interne SATA-HDD.
Gravatar #25 - Bornslippy
30. aug. 2006 14:04
24#
Det er fordi din bootmanager ikke har begge OS's registrert og derfor ikke kan lave en dual-boot hvor du vælger hvilket OS du skal bruge. Tror det er derfor.

[EDT]
Du kan læse mere om det HER
[/EDT]
Gravatar #26 - leskil
30. aug. 2006 17:51
Nogen der egentlig ved hvordan man redigere i Windows Vista Boot manageren?
Det fordår nemlig ikke på samme måde.
Hvis man går ind de steder som man redigerer den i XP så står der kun til at være 1 OS, men alligevel jeg vælge mellem min XP og vista når jeg booter. Så det må altså være fordi det er en boot manager der starter op fra de indstillinger derinde.
Gravatar #27 - Bornslippy
30. aug. 2006 20:52
Har du lavet en clean install af Vista?
eller har du opdateret dit xp?
Hvis du laver clean install på en ny partition laver den selv dual boot menu med xp.

Hvis du så vil ændre lidt i den skal du redigere bcdedit fra vista.
Gravatar #28 - akerman
30. aug. 2006 21:04
Har prøvet at installere det. Og kan ikke anbefale det. Ét er at det grafiske halløjsa (aero) virker ret sluggish på en amd64 3700 + r9800 pro, noget andet er at den efter første genstart blev ved med at logge sig selv ud uanset hvad jeg prøvede.

Dette virker blot som XP om igen men med mere poleret overflade med useless ting (såsom gadgets).

edit: Man kan med lidt snilde finde keys på nettet så man kan bruge den frem til juni 07 og ikke de der 14 dage. Installeren tog lidt under 2 timer ved mig og ikke 25 mins :)
Gravatar #29 - Bornslippy
30. aug. 2006 21:44
#28 akerman:
Lyder ret mærkligt. De problemer har jeg ikke hørt før.
Har heller ikke selv oplevet dem.
Og det med det tog 2 timer lyder som Beta 2 install.

her er lidt info omkring iso filen som du lige kan tjecke.
Build 5536:
- File Size = 2.58 GB (2,771,730,432 bytes)
- CRC Value = 0x45527F10
- MD5 Value = E7F0A439E1E61D57EBF3C4F89E2F96D7

Så kan du lige se om din fil er komplet.
Gravatar #30 - akerman
30. aug. 2006 22:32
Jep det var den rigtige version, stod Pre-RC1 5536 nede i hjørnet.. :)
Gravatar #31 - Baffer
31. aug. 2006 05:47
Er der ikke nogen der ved hvor man kan hente den? microsoft har lukket for downloads så vidt jeg kan se. og jeg nåede ikke at få hente en selv om jeg er beta tester :(
Gravatar #32 - Guezz
31. aug. 2006 06:06
Jeg smider den lige op temp på en 1gbps linje , så kan i skrive til mig hvis i vil have link (dette er for at begrænse trafikken)

Den vil kun ligge der i kort tid.

og der er ingen nøgle(key) med.
Gravatar #33 - Drean
31. aug. 2006 07:10
#31:
Den ligger der faktisk stadig, så hvis du har en browser eller wget hvor du kan sætte referer på, så kan du lave noget lign nedenstående:
wget --referer=http://download.windowsvista.com/preview/prerc1/en/download.html http://download.windowsvista.com/dl/preview/prerc1...
Gravatar #34 - Baffer
31. aug. 2006 07:26
Humm jeg har ingen anelse om hvad du snakker om.. Når jeg klikker på linket kommer jeg til en side der henter deres download manager, den henter så ca 907byts og det er det :S

Edit: Nej det var faktisk før jeg gjorde det, nu får jeg denne:
Thank you for your interest in Windows Vista.
Access to this file is restricted to Customer Preview Program participants only. Please refer to your invitation email for access instructions.
Gravatar #35 - madsensen
31. aug. 2006 11:35
#34 hvis du følger hans vejledning, og sætter den referer header på, så får du adgang til at hente filen

google "wget windows"
Gravatar #36 - jpkarlsen
31. aug. 2006 12:48
#31
Hvis du er officiel betatester henter du den samme sted som øvrige builds nemlig Microsoft Connect.
instruktioner er i den mail der blev sendt til dig.

#14
Nej, den findes ikke i 64bit version. RC1 som udkommer næste uge (for betatestere noget senere for CPP) vil komme som 64bit.
Gravatar #37 - Baffer
31. aug. 2006 13:11
Okay alle tiders nu fik jeg det til at virke.. Jeg skulle bare lige kigge ordentlig på hvad der blev sat ind.. Takker for heads up.
Gravatar #38 - trenskow
31. aug. 2006 17:46
@26

Du kan redigere og mere i Vista's bootmanager med dette program.

http://www.vistabootpro.org/
Gravatar #39 - opal
31. aug. 2006 18:10
"Thank you for your interest in Windows Vista.

The Customer Preview Program is now closed."

Juble........
Gravatar #40 - 00anden
31. aug. 2006 20:23
Hmm... er der nogen der har fået Daemon-Tools (har prøvet 4.03 uden held! - ser dog ud til at der SCSI-driverne den ikke vil... ligesom i Beta2) - og jeg kan heller ikke installere Panda Internet Security :(
Program Compatibility Assistent brokker sig hele tiden! :)

Nogen der har haft held med at installere antivirus/firewall software og fx daemon-tools?
Gravatar #41 - trenskow
31. aug. 2006 20:49
@40

Ja, jeg har både daemon-tools og Trend micro PC-cillin internet security kørende.

TrendMicro har en beta udgave til beta2, og når du installerer daemon tools, så skal du køre den som administrator, og installere det SCSI drivere, genstarte som den beder om, og færdiggøre installationen.

Du skal være opmærksom på, at når du har installeret SCSI driverne, så skal "Force driver signing" eller hvad den hedder være disabled.

Du kan bruge det program som jeg har linket til i #38 til det. Der kan du slå det fra permament.
Gravatar #42 - Bornslippy
31. aug. 2006 21:46
Kører også med PC-Cillin til Vista Beta 2.
Virker fint.
Og til cd/dvd emulering bruger jeg MagicDisk.
Og jeg glemte da lige link til BCDEDIT Made Easy (Vista Boot Pro), godt du huskede den trenskow :p
Den brugte jeg gladeligt under Beta 2, efter jeg havde slåset lidt med BCDEDIT i CMD :D
Efter at ha' brugt Pre-RC1 i et par dage nu er det faktisk blevet ret godt fra den crap Beta 2 de smed ud først.
Nu ser jeg frem til der fra microsofr tigger en mail ind om RC1 om ikke så længe.
Og msconfig's NO GUI Boot virker endnu så man kan få en lidt sjovere bootscreen.
Gravatar #43 - 00anden
1. sep. 2006 00:37
#41
Hvordan logger man ind som administrator? findes der en account, som tidligere???

Kiggede lidt rundt på nettet, og læste at de havde "disabled" administrator account "in most cases!"... hva det så end betyder...
Gravatar #44 - 00anden
1. sep. 2006 00:50
#41
Hvordan disabler man Driver Protection/Force Driver Signing - med Vista bootmanager, og hvordan...?!

Er lidt forvirret... :)
Gravatar #45 - trenskow
1. sep. 2006 08:11
@43 og 44

Det er måske en god ide at sætte sig ned og læse lidt info, når man kører med beta software. Alle dine spøgsmål kunne sagtens findes på google.

Men jeg svarer da gerne, har selv haft problemerne engang.
Force Driver Signing, kan slås fra hvis du installerer det VistaBoot. Så er det på et af fanebladene som hedder advanced.
"Allow use of unsigned drivers" skal slås til
Men kig da på siden selv, og lær programmet inden du sætter det til at rode med din bootmanager.
http://www.pro-networks.org/vistabootpro/images/sc...
Ellers læs her
http://www.pro-networks.org/forum/viewforum.php?f=...
Der står næsten alt beskrevet.

Den simple løsning er, at du trykker F8 når dit Vista booter op, og vimpelthen vælger "Disable force driver signing" eller sådan noget lign.

For at køre et program som administrator... højreklik.. og vælg "Run as administrator" simpelt ik'?
Gravatar #46 - Bornslippy
2. sep. 2006 17:14
Så kan jeg meddele at Vista er kommet i RC1 til TechNet, Connect og MSDN (skete igår), denne udagve er 5600, personligt skød jeg på at 5700 ville blive RC1, men jeg skød lige et build nummer forkert.
Den er nu kommet i en x64 og en x86 udgave lidt info her:

vista_5600.16384.060829-2230_x86fre_client-LR1CFRE_EN_DVD.iso
-2.584,25 MB

vista_5600.16384.060829-2230_x64fre_client-LR1CxFRE_EN_DVD.iso
-3.677,22 MB


Så er der ikke længe til et CPP går igang, holder stadig på den 7. sep til CPP men hvem ved det kan være den bliver skudt lidt.
Så alle der hentede en Pre-RC1 kan godt gøre sig klar til at skulle installere Vista endnu engang :D
Gravatar #47 - ReNeGaDe_DK
11. sep. 2006 16:38
@ #41 #42 #45... Hvordan dælen får i Daemon tools til at virke i Vista RC1 ??... Jeg har efterhånden forsøgt "alt".. Har prøvet Vistaboot og trykket F8 i boot og disapled forced driver signing.. men intet virker...Har dog fundet frem til at Virtualclonedrive virker.. så nu bruger jeg jo så det.. men ville nu hellere have D-tools ;-)
Gravatar #48 - Bornslippy
11. sep. 2006 20:33
#47 Hent Daemon Tools 3.33 Den virker uden problemer i vista rc1...

Direkte Link
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login