mboost-dp1

Google Inc.

Google tilbyder egyptere at tweete via Google Voice

- Via Google Blog - , redigeret af Pernicious

Google opkøbte i sidste uge firmaet SayNow og har nu med ingeniører fra dette firma, i samarbejde med Twitter- og Google Voice-ingeniører, gjort det muligt for egyptere at indsende tweets over telefonen via Google Voice.

Google tilbyder tre telefonnumre, som egyptere uden internetforbindelse kan ringe til og derefter indtale en besked. Herefter vil tale-til-tekst-teknologien fra SayNow bearbejde beskeden og omdanne den til et tweet. Samtidig kan man lytte til andres tweets ved at ringe til de samme telefonnumre. Tweetsene sendes ud på Twitter af kontoen speak2tweet, som kan findes på http://twitter.com/speak2tweet.

De internationale telefonnumre er +16504194196, +390662207294 og +97316199855. Google håber, at de med denne tjeneste vil gøre det nemmere for egyptere at holde sig informeret om situationen i landet.





Gå til bund
Gravatar #1 - mfriis
1. feb. 2011 13:18
Herefter vil tale-til-tekst-teknologien fra SayNow bearbejde beskeden, og omdanne den til et tweet.

Der ser nu ikke ud til det er det de gør. speak2tweet laver bare en tweet med et link til selve optagelsen fra telefonen. Den bliver ikke forsøgt tekstueret.

Her er et eksempel på et af de links: http://www.saynow.com/playMsg.html?ak=VFVnbWNzZ1hi...
Gravatar #2 - Silver Mane
1. feb. 2011 13:19
Smart nok. Giver også nogle brownie points til google, for at afjhælpe en problematisk situation. Hvis det virker.
Gravatar #3 - doctorx
1. feb. 2011 13:30
#1 Ja det er godt nok umuligt at få et overblik, når der bare står "#egypt bitly" over det hele. Rimeligt useless IMHO.
Gravatar #4 - Dr1ZZ
1. feb. 2011 13:50
Oversatte og/eller indtastede versioner af de indtalte beskeder kan findes på http://egypt.alive.in/

Crowdsourced projekt :)
Gravatar #5 - Makey
1. feb. 2011 14:15
Dr1ZZ (4) skrev:
Oversatte og/eller indtastede versioner af de indtalte beskeder kan findes på http://egypt.alive.in/

Crowdsourced projekt :)

NICE! Rigtig mange interessante indlæg faktisk.

Intet er så skidt, at det ikke er godt for noget!
Gravatar #6 - tentakkelmonster
1. feb. 2011 17:42
Bare vent til jeg lancerer min flaskepost-til-twitter konverteringsservice! It's gonna be fucking huge!
Gravatar #7 - gnаrfsan
2. feb. 2011 07:14
Godt for ægypterne men samtidig lidt skræmmende at google blander sig i politik.
Gravatar #8 - T-Hawk
2. feb. 2011 08:19
gnarfsan (7) skrev:
Godt for ægypterne men samtidig lidt skræmmende at google blander sig i politik.

Google blander sig ikke i politik, de giver folk en mulighed for at udtrykke sig. Google er interesserede i at folk kan tilgå internettet (og deres services), og de har altid kæmper for informationsfrihed.
De tager ikke side i kampen, de giver bare begge sider mulighed for at ytre sig.
Gravatar #9 - gnаrfsan
2. feb. 2011 08:23
T-Hawk (8) skrev:
Google blander sig ikke i politik, de giver folk en mulighed for at udtrykke sig.

De giver specifikt ægyptere adgang til denne service, pga. konflikten, og den siddende regerings nedlukning af kommunikationen, så jo, de blander sig i politik.
Gravatar #10 - T-Hawk
2. feb. 2011 08:49
gnarfsan (9) skrev:
De giver specifikt ægyptere adgang til denne service, pga. konflikten, og den siddende regerings nedlukning af kommunikationen, så jo, de blander sig i politik.

Ja, de har lavet en service pga. konflikten. Ægypten blokerede alle sine borgere fra at tilgå bl.a. Google's services, og at kunne dele informationer, hvorfor skulle Google, et firma som er interesseret i at ALLE oplysninger ligger på nettet, ikke give mulighed for at tilgå deres services.

Husk også, de har lige købt SayNow, dette er en god demonstration af programmet.
Gravatar #11 - gnаrfsan
2. feb. 2011 08:54
T-Hawk (10) skrev:
Ægypten blokerede alle sine borgere fra at tilgå bl.a. Google's services, og at kunne dele informationer, hvorfor skulle Google, et firma som er interesseret i at ALLE oplysninger ligger på nettet, ikke give mulighed for at tilgå deres services.

Jo da, de skulle give alle mulighed for at bruge deres tjemester, men det, jeg synes er skræmmende her er flg.: En regering tager en beslutning. Google er uenig i beslutningen. Google gør, hvad de kan for at modvirke den. Er det Googles opgave at være politi, her?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login