Google har gjort Street View-billeder tilgængelige fra en række af verdens højest placerede lokationer, blandt andet Everest Base Camp i Nepal.
Billederne er 360 graders panoramabilleder, som nogle steder også giver mulighed for at følge de spor, som bjergbestigere følger, når de er i områderne.
Det var et lille hold af Google-ansatte, der bestemte sig for at tage billederne til Street View, da de selv er bidt af bjergbestigning. Holdet er sammensat af Google-medarbejdere med vidt forskellige baggrunde, der i løbet af de sidste halvanden år har besøgt en række af verdens bjerge. En kollega foreslog dem derfor, at de begyndte at arbejde sammen med Google Maps-holdet, som står bag Street View.
Holdet kunne ikke bruge Street View-kameraet Trekker, som sidder i en rygsæk, da det på tidspunktet for nogle af turene endnu ikke var blevet opfundet. I stedet har de taget billederne med et ganske almindeligt digitalkamera og et fiskeøjeobjektiv.
For at få taget billederne har holdet kæmpet sig igennem voldsomt nedbør, mudderskred og et jordskælv.