mboost-dp1

Twitter

Google Public DNS blokeret i Tyrkiet

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

Det blev for et par dage siden officielt, at den tyrkiske regering har blokeret det sociale medie Twitter, grundet flere tweets indeholdende rygter og sandheder om den store skandale om korruption landet netop har oplevet.

Det varede dog ikke mere end et par timer inden mange af de tyrkiske Twitter-brugere opdagede, at blokaden kunne omgås ved at anvende Googles DNS, der er åben for alle.

Desværre for de mange Twitter-entusiaster har den tyrkiske regering nu også opdaget dette hul, og har besluttet sig for at lukke det ved at blokere Googles DNS i hele landet.

Den tyrkiste regering har i skrivende stund endnu ikke givet nogen officiel udmelding, men at Googles offentlige DNS 8.8.8.8 og 8.8.4.4 er blevet malet som grafitti på vægge i hovedstaden Ankara, har sandsynligvis været medvirkende til blokaden.





Gå til bund
Gravatar #1 - Pts99
24. mar. 2014 08:12
Så bruger de vel bare en anden DNS? Eller en proxy?
Gravatar #2 - atrox
24. mar. 2014 08:16
Uh, en mulighed for at bruge et fantastisk ord...

Det var da vederstyggeligt gjort af den tyrkiske regering!
Gravatar #3 - luuuuu
24. mar. 2014 08:45
Hva... Hvad gør de ud over at blokere Google DNS?

Blokerer de OpenDNS og alle de andre åbne DNS udbydere?

Hijacker de DNS requests til root?

Tvinger de folk til ikke at have en hosts fil?

What?
Gravatar #4 - HenrikH
24. mar. 2014 12:27
#3: Er Kina ikke en af de få regeringer med bare nogenlunde styr på IT?!?
Gravatar #5 - Nagelfar^^
24. mar. 2014 12:57
#4
Og hvordan har det relevans? Arne forsøger tydeligvis at få uddybet hvad de gør ud over at blokere googles DNS selvom der intet sted er antydet at de gør andet end netop det.. Men Kina kan jeg ikke se skulle have noget med noget at gøre..
Gravatar #6 - snesman
24. mar. 2014 13:12
Arne?
Gravatar #7 - Dr_Mo
24. mar. 2014 14:23
#4
Iran har vist også mere styr på det. Du kan I hvert fald ikke komme igennem ved at skifte DNS, du skal have fat i en VPN eller proxy af en art.

#5
Det har vel relevans, at de fleste lande, inkl. DK, ikke blokerer udover DNS niveau. Så er det jo relevant at spørge hvad danske og andre IT folk har gang i, i stedet for blot at fremstille Tyrkiet som IT-inkompetente. Også kan man godt fremhæve andre lande der går udover DNS niveau og diskutere deres metoder. Ved godt det her er kommentar sektionen til nyheden, men man kan jo godt diskutere udover nyheden?
Gravatar #8 - snesman
24. mar. 2014 14:29
Mr_Mo (7) skrev:
Det har vel relevans, at de fleste lande, inkl. DK, ikke blokerer udover DNS niveau. Så er det jo relevant at spørge hvad danske og andre IT folk har gang i, i stedet for blot at fremstille Tyrkiet som IT-inkompetente. Også kan man godt fremhæve andre lande der går udover DNS niveau og diskutere deres metoder.

Nå på den måde. Det kunne man godt skrive lidt tydeligere.
Gravatar #9 - HerrMansen
24. mar. 2014 15:54
#7 Der er forskel på at vælge kun at bruge DNS og så ikke vide bedre...
Gravatar #10 - Hængerøven
24. mar. 2014 19:39
HerrMansen (9) skrev:
#7 Der er forskel på at vælge kun at bruge DNS og så ikke vide bedre...


Men at være fair er også nødvendigt, Hvem skulle vide bedre?

Når man høre nogen af de lovgivende folk i vores eget land udtale sig om IT får man hurtigt fornemmelsen af at vi burde feje foran vor egen dør.

Jeg synes jeg er ved at tabe kæben vær gang der bliver udtalt om it og lovgivning på samme tid, Og vi er om ikke andet, et land der burde vide bedre.

Bare det at vi vælger DNS blokering til børneporno.. her håber man pludseligt at de har valgt DNS fordi de ikke ved bedre, og ikke fordi de har anset det tilstrækkeligt. Men akve, vi har ikke videre arbejdet på de i mange år nu.
Gravatar #11 - Chewy
24. mar. 2014 21:55
Er man et skidt menneske når det første man tænker er: "Det betyder ingen chromecast support"...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login