mboost-dp1

TechCrunch

Google fremviser koncept for talende sko

- Via TechCrunch - , redigeret af Pernicious

Google har på SXSW-konferencen fremvist et koncept for en talende sko. Fremvisningen er kommet med oplysningen om, at Google på ingen måde er på vej ind i skobranchen, men blot har fremvist konceptet som en del af et nyt kunstprojekt kaldet “Art, Copy, Code”.

Konceptet for den talende sko kan give bæreren feedback på sine bevægelser gennem en højtaler. Data får skoen fra et indbygget accelerometer og gyroskoper samt sensorer i skoens sål. Den feedback man får fra skoen, afhænger af skoens personlighed. Nogle sko vil derfor opfordre bæreren til at være aktiv, mens andre roser bæreren, hvis vedkommende sidder ned og slapper af.

Med tiden vil Google arbejde flere hverdagsobjekter ind i Art, Copy, Code-projektet, for eksempel et vækkeur, der sender beskeder til dine venner eller medarbejdere, hvis du trykker på dets snooze-knap mere end tre gange.

Google har lavet en video, som viser konceptet i brug. Du kan se den nedenunder.





Gå til bund
Gravatar #1 - Wicker
11. mar. 2013 07:36
Haha, det må da være helt perfekt til en ulita dukke. Nej hvor kunne det være sjovt :P
Gravatar #2 - Maias227
11. mar. 2013 08:21
Det lyder fuldstændigt tosset, smartwatch og nu det her? Skal alle genstande på vores person være forbundet med bluetooth før det slutter?
Gravatar #3 - Keeper32
11. mar. 2013 08:23
Maias227 (2) skrev:
Det lyder fuldstændigt tosset, smartwatch og nu det her? Skal alle genstande på vores person være forbundet med bluetooth før det slutter?

Nej, alle genstance på OG I vores person skal være forbundet før det stopper.
Gravatar #4 - Nunca
11. mar. 2013 08:38
Du har trådt på en lort - hilsen skoen til venstre
Gravatar #5 - Clauzii
11. mar. 2013 10:17
#4
"Du bruger ikke mig!" - hilsen skoen til højre.
Gravatar #6 - noobie
11. mar. 2013 10:30
"Everything is better with Bluetooth!"
- Sheldon Cooper
Gravatar #7 - Mad Pet
11. mar. 2013 10:59
Kan potentielt give begrebet "sure tæer" en helt ny og bogstavelig betydning
Gravatar #8 - Remmerboy
11. mar. 2013 12:29
"Please use another shoes!! I can't take your weight anymore"
Gravatar #9 - Mr.Smiley
11. mar. 2013 14:40
Kunne da lige forestille mig denne opdatering:
"Det kunne godt være du skulle få kigget på det fodsvamp."

Rimelig nitte..
Gravatar #10 - Chewy
11. mar. 2013 15:38
@ #9
Se det er en sensor der vil noget :-)
Gravatar #11 - el_barto
12. mar. 2013 07:47
Fås skoen i mindre størrelse end størrelse 55? Jeg er trods alt ikke Michael Jordan.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login