mboost-dp1

Mozilla

Google dropper Toolbar til Firefox

- Via Google Toolbar Help - , redigeret af Pernicious , indsendt af Skak2000

Den velkendte toolbar fra Google, der kan installeres til både Internet Explorer og Firefox, er muligvis snart på vej på pension.

Toolbaren har nemlig ikke været tilgængelig for Firefox 5-brugere, og nu har Google meldt ud, at dette er ganske bevidst, og at funktionen hverken vil komme i Firefox 5 eller fremtidige versioner af browseren.

Begrundelsen for ikke længere at understøtte Firefox er, at udviklingen inden for browsere og deres funktioner har set stort fremskridt de seneste år, og at de fleste funktioner fra toolbaren i dag er indbygget direkte i browseren.

Skulle man alligevel mangle nogle funktioner, så har Google samlet en liste over alternative Firefox-addons, der kan tilbyde tilsvarende funktioner hver for sig.

Om beslutningen skal ses i lyset af, at Google også netop har lukket ned for deres Labs-afdeling, og derfor er begyndt at fokusere på kerneområder frem for at satse bredt, er uvist. Der spekuleres ligeledes i, om beslutningen er politisk i forhold til, at Google ikke ønsker at hjælpe deres konkurrent på browsermarkedet mere end højest nødvendigt.

Det vil fortsat være muligt at benytte Googles toolbar til ældre Firefox-udgaver, ligesom et par skarpe hoveder på Googles forum har fundet en måde at få toolbaren ind i Firefox 5 på alligevel.





Gå til bund
Gravatar #1 - webwarp
23. jul. 2011 09:14
Der spekuleres ligeledes i, om beslutningen er politisk i forhold til, at Google ikke ønsker at hjælpe deres konkurrent på browsermarkedet mere end højest nødvendigt.


Så vidt jeg ved, så er Google da vist fortsat den største indtægt for Mozilla, og er der ikke også fortsat en stak Google ansatte, der koder på Firefox ? Tvivler på at der er penge i Chrome, de ønsker blot den bedst mulige / hurtigste adgang til deres tjenester, så tror blot at de ønsker hurtige browsere, end lige at folk bruger deres egen.. Så ville de nok også lave mere reklame for den :)
Gravatar #2 - TezlaByte
23. jul. 2011 10:29
Jeg bruger den meget ofte, så det er da lidt øv bøv.

Men sålænge jeg har den i Firefox 5, så er jeg glad.

Irrelevant, men stadig øv bøv :)
Gravatar #3 - Legin
23. jul. 2011 10:33
#1 Der er da mange indirekte penge i Chrome! Google brander sig selv ved at have gratis produkter som indeholder Google i deres navn, da folk så tænker på Google, og dermed bruger Google's søgemaskine til søge på, hvorved Google ads træder ind og giver indkomst til Google. Google's søgemaskine lever til en hvis grad af den branding, der kommer fra Googles andre produkter.

Mere ontopic så giver det da meget mening at fjerne supporten fra den, eftersom de fleste browsere på markedet har en indbygget søgebar. Hvilket må være den mest brugbare funktion af toolbaren.
Gravatar #4 - makloka
23. jul. 2011 11:38
webwarp (1) skrev:
Tvivler på at der er penge i Chrome, de ønsker blot den bedst mulige / hurtigste adgang til deres tjenester, så tror blot at de ønsker hurtige browsere, end lige at folk bruger deres egen.. Så ville de nok også lave mere reklame for den :)


Arrrh tror jeg ikke på, browseren har jo vildt meget magt, hvis Chrome bliver stor nok for de indflydelse på hvordan hjemmesder skal programmeres hvilke webteknologier der skal promoveres og mange andre ting
Gravatar #5 - Dr_Mo
23. jul. 2011 14:28
#4
Jep, det er jo eksemplet med at de fjernet (eller vil fjerne?) H264, men i stedet understøtter deres egen WebM codec.
Gravatar #6 - LordMike
23. jul. 2011 15:20
Legin (3) skrev:
#1 ... Chrome! Google ... Google ... Google, ... Google's ... Google ... Google. Google's... Googles ...


Det slog mig bare... :P
Gravatar #7 - webwarp
23. jul. 2011 15:22
#6 wåt ?
Gravatar #8 - webwarp
23. jul. 2011 18:14
#7 oh nu fattede jeg det :D .. bare for langsom til newz.dk .. utålmodige side..
Gravatar #9 - GibStorm
23. jul. 2011 19:08
Good riddens...
Gravatar #10 - mireigi
23. jul. 2011 20:01
Er da også på tide. Syntes altid at diverse toolbars, inklusive Googles, sløver computeren.
Gravatar #11 - webwarp
23. jul. 2011 21:21
#10 hvis du brugte Chrome kunne du jo se det i joblisten og slippe for at gisne :=)
Gravatar #12 - LarsStryhn
23. jul. 2011 22:01
Hvem i alverden har dog nogensinde brugt det forbandede møg der tog en centimeter mere af browservindeuet...

Jeg kan ikke mindes nogen der bevidst har installeret toolbaren og efterfølgende brugt den...

Det er noget de uopmærksomme bliver narret til at installere sammen med diverse software der har været til gratis download...

Det er kun en glædelig nyhed at vi ikke længere skal spammes med den toolbar!
Gravatar #13 - Mohr87
23. jul. 2011 22:57
Den og de andre 14 som folk får hentet, fordi de bare trykker "ja" til internettet, er det første jeg fjerne hvis jeg skal lave en maskine for en ven/familiemedlem. Og når jeg spørger om de nogensinde bruger de her toolbars, svarer de altid "nej, ved ikke hvordan den er kommet" eller" nej, ved ikke hvordan jeg skulle slette den igen". Dumbfucks jeg laver maskiner for, I know. Hate those bars!

Så tak Google! Længe ventet.

1 down, 13 to go.
Gravatar #14 - svenskmand
24. jul. 2011 23:01
Toolbars er det værste crapware der findes. Man burde kunne sætte sit antivirus til at betragte dem som malware og fjerne dem.
Gravatar #15 - donDjango
25. jul. 2011 07:31
Thank fuck for that...
Gravatar #16 - Lyngep
25. jul. 2011 10:39
#14 enig!
Gravatar #17 - TezlaByte
25. jul. 2011 21:06
Jeg elsker Googles Toolbar, alt andet er uinteressant.

Jer der bare spammer løs med crapware osv osv, har I prøvet den?

Når jeg hurtigt lige skal søge noget, så ligger den lige deroppe, og åbner NY fane. Eller f.eks. lige 182€ i kroner = 182€ in dkk, BANG resultat til mig.

En anden ting er Gmail, ét tryk og gmail åbner igen i en NY fane. Dejligt.

Mine bogmærker har jeg på alle mine computere, og alle steder jeg logger ind, og den er klar på Toolbaren

så TAK GOOGLE for jeres toolbar!
Gravatar #18 - NannaS
26. jul. 2011 17:01
TezlaByte (17) skrev:
Jeg elsker Googles Toolbar, alt andet er uinteressant.

Jer der bare spammer løs med crapware osv osv, har I prøvet den?

Når jeg hurtigt lige skal søge noget, så ligger den lige deroppe, og åbner NY fane. Eller f.eks. lige 182€ i kroner = 182€ in dkk, BANG resultat til mig.

En anden ting er Gmail, ét tryk og gmail åbner igen i en NY fane. Dejligt.

Mine bogmærker har jeg på alle mine computere, og alle steder jeg logger ind, og den er klar på Toolbaren

så TAK GOOGLE for jeres toolbar!


Enig... jeg har da stor glæde af den toolbar. Jeg bruger faktisk altid søgefeltet i bjælken, i stedet for at gå ind på Google.
Gravatar #19 - freesoft
26. jul. 2011 19:27
#17 + 18
Hvad browser bruger I?
IE6? ;)

Kan godt lide FX har et søgefelt for sig selv, istedet det er i samme felt som adr. som i Chrome.
Det må være det samme som at have det i en toolbar.

Gmail åbner også i en ny fane med et midterklik på et bogmærke?

Xmarks og andre kan også synce bogmærker.

Behøver man ikke have en hel toolbar ekstra for :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login