Analysevirksomheden Gartner har nu analyseret tallene for salg af pc’er i fjerde kvartal 2012 og her viser tallene, igen, at salget er faldene. Salget udgjorde 90,3 millioner, mod 95 millioner i 2011, altså et generelt fald på cirka 4,9%. Det skriver Techcrunch.
Gartner peger på, at grunden til dette fald ikke udelukkende kan skyldes den generelle økonomiske krise, men måske mere det faktum, at forbrugerne nu benytter tablets i stedet for pc’er. Tidligere har Gartner forudset en “multiscreen verden”, hvor brugerne ville købe forskellige enheder til forskelligt brug, men nu forudses det, at de benytter en tablet til flere ting end tidligere – pånær opgaver som kreative og administrative opgaver, der stadig vil kræve en kraftigere pc.
Faldet kunne også skyldes lanceringen af Windows 8 i 2012, men det mener Gartner ikke er grunden, da der, endnu, ikke er lanceret enheder på markedet, der udnytter dette operativsystem tilfredsstillende endnu. Det vil 2013 give et større fingerpeg om.