mboost-dp1

Condensed Matter Physics Group, Manchester University

Forskere finder metode til at kontrollere grafenes ledeevne

- Via Science Daily - , redigeret af Emil

Når man fremstiller kulstofmaterialet grafene, så er det producerede materiale en blanding med en elektriskledende egenskab, som halvleder eller almindelig elektrisk leder, hvorfor man har brug for at kunne lave grafen med enten den ene eller anden ledeevne.

Forskere fra Rensselaer Polytechnic Institute har fundet frem til en metode på, hvordan netop dette problem kan løses. Ved at placere et lag grafene oven på et materiale, hvor overfladen er behandlet med ilt, så vil grafenes ledeevne opføre sig som en halvleder. Placeres grafene oven på et materiale behandlet med brint, får det samme ledeevne som en metallisk leder.

Opdagelsen er vigtig for at kunne producere grafene til brug i bl.a. elektronikindustrien, da man her ikke kan bruge materialer med en blandet ledeevne.





Gå til bund
Gravatar #1 - Jacksonist
27. jan. 2009 07:03
Jeg håber at det fører til en 5 millimeter tynd iPhone hurtigst muligt :) . Et nyt materiale som dette vil kunne skabe revolutioner efter revolutioner inden for elektronik markedet!
Gravatar #2 - crashoverride
27. jan. 2009 07:04
*Humor*

Og hvis man behandler den med gummi får man så en isolator ?
Gravatar #3 - Mulpacha
27. jan. 2009 09:06
"grafen"? Hedder det ikke grafene? På engelsk hedder det i hvert fald "Graphene".
Gravatar #4 - spectual
27. jan. 2009 09:53
#3 Den diskussion ser ud til at komme op hver gang der snakkes om grafen. Mener konklusionen er at materialet er så nyt, at det ikke hedder noget mere end noget andet.
Gravatar #5 - tazly
30. jan. 2009 13:10
#3, #4 Nej, det hedder "grafen" med tryk på sidste stavelse fordi det følger de danske regler for navngivning af kemiske stoffer.

En: alkene, da: alken
En: styrene, da: styren
En: ethylene, da: ethylen
En: graphene, da: grafen
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login