mboost-dp1

University of Zurich - Wiley Vch

Forskere arbejder på selvhelende overflader

- Via BBC News - , redigeret af Net_Srak

Vand- og smudsafvisende overfladebehandlinger har som oftest en kort levetid, og det aktive lag forsvinder let ved selv små ridser. Det har forskere nu fundet en løsning på ved at gøre disse overflader selvhelende. Det vil blandt andet kunne bruges til at producere ridsefri telefoner eller selvrensende biler.

Sammen med en gruppe kolleger, fra Eindhoven University of Technology i Holland, har professor Bert de With fundet ud af, at de ved at forbinde hydrofobiske molekyler normalt brugt i vand- og smudsafvisende overfladebehandlinger til en polymer-‘stilk’, kan lave en selvhelende overflade, hvor molekyler fjernet ved en ridse, vil blive erstattet ved at de underliggende molekyler, vil rette sig til og ‘reparere’ ridsen.

Ifølge forskerne har deres metode den fordel, at det vil være forholdsvist billigt at sætte i produktion, da det ikke kræver yderligere materialer i fremstillingen end den ekstra polymer-‘stilk’ sat på allerede kendte hydrofobiske nanopartikler. De håber at deres teknologi kan være tilgængelig på markedet indenfor 6-8 år.





Gå til bund
Gravatar #1 - Taoh Rihze
30. jul. 2012 16:00
Lyder sgu fedt hvis det kommer til at virke ordentligt.

Når jeg ser det estimat på 6-8 år før det er ude i handlen kommer jeg dog til at tænke på denne stribe.

http://xkcd.com/678/
Gravatar #2 - v1ct0r
30. jul. 2012 17:34
Sjovt, jeg læste om noget der lyder som dette her i Illustretet Videnskab for.. 10 år siden eller sådan noget. Jeg er træt af alle de her gennembrud, nano dit og dat, carbon ting og revolutionerende batterier, superharddiske, optiske medier, RAM og jeg ved ikke hvad, og der er aldrig sket en skid.
Gravatar #3 - Jim Night
30. jul. 2012 21:17
#2 Har du stadig kun 640KB ram i din computer?
Gravatar #4 - Ithaca
31. jul. 2012 05:13
#2 - Jeg savner en "bitter" rating.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login