mboost-dp1

Google

Fejl i Google Maps førte til invasion af Costa Rica

- Via TechSpot - , redigeret af Avenger-

En af de mest populær korttjenester i verden er Googles Google Maps, der i detaljer angiver verdens geografi i både satellitfotos og kort. Ikke alle detaljer ser dog ud til at være helt korrekte, hvilket en militær kommandør fra den nicaraguanske hær forleden måtte sande.

I en del af Nicaragua, der grænser op til Costa Rica, havde kommandøren indtaget et landområde, hvor han fandt et Costa Ricansk flag, der efterfølgende blev fjernet. Samtidigt blev området ryddet for skov og en del af en flod blev rengjort. Problemet var blot, at kommandøren og hans tropper befandt sig på Costa Ricansk jord.

I stedet for at bruge officielle kort havde kommandøren anvendt Google, og her er grænsen angivet forkert. Hos Google er man gået i gang med at undersøge sagen, men kan ikke oplyse, hvorfra de fejlagtige informationer stammer.

Modsat Google Maps så viser Bing Maps den korrekte grænseføring, som den har været siden 1858.





Gå til bund
Gravatar #1 - webwarp
5. nov. 2010 10:17
Det er sgu gak! Må ikke håbe der kommer nogen gamle tyske kort op lige pludselig...
Gravatar #2 - Smoug
5. nov. 2010 10:17
FAIL!

Lav bare nogle flere DDos andgreb på dem, de kan alligevel ikke finde ud af det der Internet noget
Gravatar #3 - Athinira
5. nov. 2010 10:19
Gad vide hvordan de har tænkt sig at forklare den til Costa Rica? :) Der er nogle diplomater der får hovedpine der. Ihvertfald er der en kommandør der får røde ører :-)
Gravatar #4 - fidomuh
5. nov. 2010 10:21
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Sir, we can't invade Germany!
Why not?

Google Maps is telling me we need to swim across the atlantic to get there.
Oh snap!

Serioest, skraemmende :D
Gravatar #5 - TormDK
5. nov. 2010 10:21
Smukt at I lige lavede den comment I artiklen at Bing Maps kører fint :P

Gravatar #6 - el_barto
5. nov. 2010 10:21
Gad vide om de så bruger Facebook til at give ordrer til deres delingsførere... :|
Gravatar #7 - Smoug
5. nov. 2010 10:23
#6 Hvad tror du man har twitter til?
Facebook er for at holde kontakten med hjemmefronten
Gravatar #8 - Remmerboy
5. nov. 2010 10:28
nyheden skrev:
en del af en flod blev rengjort.

det skal jo være rent, når man skal fejre en invasion med noget bad efter de heftige kampe...
Gravatar #9 - Nix
5. nov. 2010 10:31
For ikke så lang tid siden, var det også et privatfly, der endte i Kattegat, da piloten havde brugt kort fra Google Earth til at estimere landingsbanens længde.

Politiken - Sjusk med Google Earth sendte fly i havet
Gravatar #10 - drenriza
5. nov. 2010 10:34
Google fik lige en helt ny og før ukendt magt.

Bare lav lidt om på jeres kort og så kan i åbenbart få to lande til at invidere hianden.

Så skal der betales ved kasse 1, hvis grænserne lige skal være korrekte. Eller hvis et land lige skal have lidt mere jord :D
Gravatar #11 - Zhor
5. nov. 2010 10:48
Hmmm er det kun mig eller lød det sidste kommentar som om det var Ren Reklame for Bing?

Nyheden skrev:
Modsat Google Maps så viser Bing Maps den korrekte grænseføring, som den har været siden 1858
Gravatar #12 - manix
5. nov. 2010 11:09
#11 Reklame? Det er bare en konstatering, at fejlen ikke er at finde hos Bing Maps. Det virker da meget relevant.
Gravatar #13 - nielsbuus
5. nov. 2010 11:19
Versailles-traktaten markerede afslutningen af 1. verdenskrig. Potsdam-aftalen lukkede 2. verdenskrig.

Med den magt Google har så vil konklusionen på 3. verdenskrig blive dikteret i Silicon Valley-erklæringen.
Gravatar #14 - iver.mo
5. nov. 2010 11:44
#12: Lagde du mærke til hvordan ingen anden korttjeneste / -producent blev nævnt...?
Gravatar #15 - Remmerboy
5. nov. 2010 11:48
#14
er der andre world wide free map service på nettet?
Gravatar #16 - webwarp
5. nov. 2010 11:51
#15 yahooo ? krak ?
Gravatar #17 - el_barto
5. nov. 2010 12:03
webwarp (16) skrev:
#15 yahooo ? krak ?


Så vidt jeg kan se på Yahoo Maps er Costa Rica slet ikke tilgængeligt som kort...

Og hvis du kan få Krak til at vise andet end Skandinavien må du gerne lige dele dine 1337 skillz med os andre ;)
Gravatar #18 - XorpiZ
5. nov. 2010 12:36
Zhor (11) skrev:
Hmmm er det kun mig eller lød det sidste kommentar som om det var Ren Reklame for Bing?


Det er bare dig.
Gravatar #19 - drbravo
5. nov. 2010 12:47
Af en eller anden årsag mindede det mig meget om dette klip;


..scusi?
Gravatar #20 - freesoft
5. nov. 2010 13:29
Gravatar #21 - Magten
5. nov. 2010 13:38
Zhor (11) skrev:
Hmmm er det kun mig eller lød det sidste kommentar som om det var Ren Reklame for Bing?
Eftersom Bing nok er den konkurrent der minder mest om Google og tilbyder flest af samme services, så er det vel relevant nok :)

Og så er det vel ikke så sjældent at Google bliver nævnt som sammenligning når det kommer til deres konkurrenter, så mon ikke det går :)
Gravatar #22 - rmjiam
5. nov. 2010 13:51
Hvis dog bare kommandøren ikke havde valgt at overhøre Morten & Peter der messede "Det er det falske sted!" ....
Gravatar #23 - webwarp
5. nov. 2010 13:57
#17 fangede ikke lige det skulle være en tjeneste, der lige dækker hele verdenen.. men krak kan nu også resten af verdenen, under europa services - men ja, jeg ved godt den er nede 92% af tiden :p
Gravatar #24 - Geemark
5. nov. 2010 14:36
Gravatar #25 - fe950
5. nov. 2010 14:37
Og sådan havnede jeg i Danmark....jeg skulle bare besøge min moster i Kabul.
Gravatar #26 - Multibox
5. nov. 2010 15:10
Modsat Google Maps så viser Bing Maps den korrekte grænseføring, som den har været siden 1858.


Obvious troll is obvious.
Gravatar #27 - Bllets
5. nov. 2010 22:12
JyllandsPosten:
http://jp.dk/udland/article2237753.ece skrev:
Stridens æble er San Juan-floden, der udgør en stor del af den officielle grænse mellem de to lande, med Nicaragua på nordsiden og Costa Rica syd for vandet, beretter CNN.

Tropper landsat
Men der, hvor floden rammer Atlanterhavet, deler den sig og skaber et par øer, bl.a. den 150 kvadratkilometer store Isla Calero. Det har i flere hundrede år skabt tvivl om, præcis hvor grænsen går.

Den forvirring kan også aflæses på internettet. Her har de to store korttjenester, Google Maps og Microsofts Bing Maps, forskellig grænseføring ved flodens udmunding.

Så begge sider var overbeviste om, at de havde ret, da Nicaragua for nylig sendte tropper i land syd for floden - og Costa Rica krævede tropperne fjernet.


Så umiddelbart er det ikke sikkert at det er en direkte fejl i google maps (eller at bing maps er korrekt)? :)
Gravatar #28 - Sugardad
6. nov. 2010 08:27
Den er da rimeligt let at forklare, de skulle bare til at gøre som alle andre der fucker op gør, bare unskylde og indrømme det, præcis lige som ingen af vores politikere eller andre med magt kan finde ud af.

Gravatar #29 - terracide
6. nov. 2010 16:16
Den kommandør er en tåbe.
Brug de offcielle kort, som ens forsvarkommando gerne skulle udlevere og lad være med at være hollywood-dum og tro at googlemaps er mil-grade...han skulle degraderes.
Gravatar #30 - Chewy
6. nov. 2010 17:34
@12
#11 Reklame? Det er bare en konstatering, at fejlen ikke er at finde hos Bing Maps. Det virker da meget relevant.


In other news, en række biler fra Toyota bliver pt. trukket tilbage grundet problemer med gaspedalen. Der kan resultere i at pedalen sætter sig fast, og bilen dermed ikke kan standses.
Det skal dog nævnes at Hyundai gaspedaler fungere som de skal...

Kan du se problemet?

@29
Brug de offcielle kort, som ens forsvarkommando gerne skulle udlevere


Siger du baseret på din indgående viden omkring procedure hos militæret i Costa Rica.. Kunne det tænkes at de gør tingene anderledes end de danske militær, og evt. at de spare på områder hvor vi ikke gør?
Gravatar #31 - røvskæg
6. nov. 2010 19:01
#30 så så ... Teracide er ikke (hollywood)-dum. Han har stor indsigt i Nicaraguas mil-grade stuff igennem spil som fx. Battlefield serien, der kører min. 200fps på hans fuldblods-pc.
Gravatar #32 - terracide
6. nov. 2010 20:47
#30:
Man genopfinder ikke den dybe tallerken, den slags kort er del af alle alle forsvar....noget folk ville vide hvis de rent faktisk havde været udsendt og ikke bare havde deres viden fra dårlige Hollywood film.

#31:
Kan se du stadig er lun på mig, n00b? :)

Gravatar #33 - røvskæg
6. nov. 2010 21:33
Hvis du med lun mener : Stadig forbløffet over hvor stor en snæversynet, selvfremhævdene, nedladende, ignorant, semisvensk, fejlinformerende, crtseende mongolegoistkegle man kan være, så ja.
Gravatar #34 - fidomuh
6. nov. 2010 21:39
#32

Nu ved jeg godt at du tror grunts i DK faar top-of-the-line kort, men i andre land, typisk de "fattige" vil Google Maps nok have flere detaljer end hvad de selv har :P

Og havde de brugt Bing, var det jo ikke et problem :D
Gravatar #35 - røvskæg
6. nov. 2010 21:39
terracide (32) skrev:
Man genopfinder ikke den dybe tallerken, den slags kort er del af alle alle forsvar....noget folk ville vide hvis de rent faktisk havde været udsendt og ikke bare havde deres viden fra dårlige Hollywood film.


FUCK ! - Hvor er du dum.

Gravatar #36 - terracide
6. nov. 2010 22:39
#34:
Du ville blive forbavset over hvor mange detajler der er på kort, selv fra lande vi betragter som "U-lande"...
Gravatar #37 - terracide
6. nov. 2010 22:39
#35:
Kan se du stadig er lun på mig, n00b? :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login