mboost-dp1

unknown

eXeem giver nye muligheder til BitTorrent-fildelere

- Via News.com.com - , redigeret af Pernicious

Undergrundsprogrammører, som håber at kunne tjene nogle penge på BitTorrent-community’et, er nu kommet med en betaversion af eXeem, et program der har som mål at forene de hurtige downloads fra BitTorrent med søgemulighederne fra Kazaa eller eDonkey.

Hvis man kender Kazaa eller andre fildelingsværktøjer, vil eXeem ligne noget, man har set før. Der er en simpel søge-side, hvor man kan “udsende” filer til netværket vha. point-and-click. Som med mange andre fildelingsprogrammer får man sammen med eXeem forskelligt reklamesoftware, noget der har mødt en del kritik.

Frigivelsen af eXeem er del af en bredere modning af et af Internettets mest populære fildelings-communities. BitTorrent fokuserede i starten mest på hurtige downloads og havde begrænsede muligheder for søgninger og mere avancerede funktioner, hvor det nu er ved at blive “genfødt” som en opdateret version af Kazaa.

eXeem vil nok være det, der får mest interesse bland indgroede fildelere, men der er faktisk også andre applikationer, som udvider mulighederne i BitTorrent meget. Videora , der har som mål at forene BitTorrent og RSS, er et eksempel på en sådan applikation.

Se screenshots af eXeem og Videora her og hent betaversionen af eXeem til Windows her.





Gå til bund
Gravatar #1 - Erroneus
23. jan. 2005 18:33
Bemærk at der er Cydoor spyware i eXeem, dog findes der en lite version som hedder eXlite, hvis jeg husker helt rigtig.

Cydoor spyware er dog let at fjerne og er ikke så skadelig da den "bare" henter reklamer og viser dem.
Gravatar #2 - annoia
23. jan. 2005 18:57
Der har været noget hype om dette på suprnova siden de kom op igen... Der er også et interview med manden bag suprnova et eller andet sted. :)
Gravatar #3 - andreasg
23. jan. 2005 19:02
suprnova har ikke haft en skid med udviklingen at gøre. Det er et firma der har trådt ind og betalt for at kunne bruge navnet. Det er et marketing stunt, husk det!

Jeg synes idéen bag eXeem er god nok, men dårligt udført... Jeg så hellere en klient der var lige så åben som bittorrent var det, således at man kunne ærligt slippe for spyware og få mac+linux klienter. Der burde da være nogen der blev inspireret til at lave dette...
Gravatar #4 - ZOPTIKEREN
23. jan. 2005 19:04
Gravatar #5 - xarrow
23. jan. 2005 19:24
Mht. Exeem Lite, så er websitets URL www.exlite.net :)

Mvh. Arrow
Gravatar #6 - SKREWZ
23. jan. 2005 19:39
#1 -- Tusind tak for at være hurtig og kommentere det. Ikke på mine egne vejne, selvfølgelig (jeg er ikke ligefrem udsat), men for de mange som læser disse sider.
Gravatar #7 - decoder
23. jan. 2005 20:22
Nu er jeg måske naiv. Men er det ikke 'bare' at sprede torrents via et Gnutella agtigt netværk? For så er man jo uafhængig af f.eks. suprnova osv? Trackeren kan så være de enkelte supernodes osv. Eller er jeg forkert på den?
Gravatar #8 - zijam
23. jan. 2005 20:27
#1 & #6 og så fylder den også mindre end den med spyware :->
Gravatar #9 - malu05
23. jan. 2005 21:11
Jeg kan ikke lige se hvad folk vil med det her?

1. Prøv en Demo/Trial. hvis du kan li' det, KØB DET!
(dog kan demoer være gnaske ulidlige hvis man skal finde ud af om man vil have programmet eller ej! så kan man jo altid lige hente en democrack/image+crack. og SÅ køb det! hvis det er det værd! =0))

2. 100000000000 Prøver at hente, 1 har programmet... (som i sidste ende viser sig at være en porno film.

3. Spy..(Hov hov) "Cydoor spyware er dog let at fjerne og er ikke så skadelig da den "bare" henter reklamer og viser dem."
Så er det vist ikke spyware min fine ven.... AD_ware.

4. Changen for at blive bustet: 1:1, andre(nævner ingen navne) metoder til share: 1:100000²

5. Spild af penge!
Gravatar #10 - Redhack
23. jan. 2005 21:57
Jeg hadder måden at programmet og selve bittorrent fungere. Man skal jo næsten lave et stort sikkerhedshul før programmet kan bruges. Det bruger så mange underlige porte at det halve kunne være nok..

Nææ, gode gamle Mirc. Det er noget der virker.
Gravatar #11 - XorpiZ
23. jan. 2005 22:19
#10

Bittorrent bruger én port?
Gravatar #12 - CableCat
23. jan. 2005 22:43
Hvad har de så tænkt sig at gøre for at søge resultaterne ikke bliver forurenet.
Gravatar #13 - Erroneus
23. jan. 2005 22:46
#9 jeg kan ikke se hvor du skal hen med det indlæg.

1. Ja men det gør folk ikke og hvorfor tror du det vil gøre det af dit indlæg?

2. Fordomme er gode og et tpyisk flamebait.

3. Cydoor holder øje med hvad man surfer og basere banners ud for det, så kan du kalde det adware, men når noget holder øje med hvad jeg laver, kalder jeg det spyware.

4. Igen fordomme, igen flambait.

5. Penge, hvilken penge??

Dit indlæg indeholder ikke noget gavnligt ud over flamebait og du er max modstander af det program, fint fint, men gavnligt for os andre er det ikke.
Gravatar #14 - hatten
23. jan. 2005 23:38
Det holder sikkert ikke så længe. Alle de "store" fildelings net bliver jo gennemsyret at MPAA RIAA og her hjemme apg. Bittorrent er jo i sig selv ret let at sniffe.
Gravatar #15 - PikkeMand
24. jan. 2005 00:59
Lækkert!

Jo flere simple fildelingsnetværk der dukker op der er nemme at buste folk på, desto længere tid går der før de når til ED2K netværket (eMule, eDonkey, etc.).

Og nu vi snakker om fildelingssystemer, hvem er det der bruger programmer som Direct Connect (DC++ og hvad det ellers hedder)?
- hvem bruger et program til ulovlig fildeling der praktisk talt ikke laver andet end at råbe "HEY, HER ER JEG, SE HVAD JEG DELER"?
Gravatar #16 - Kegle
24. jan. 2005 03:37
Emule virker jo i virkeligheden ikke så meget anderledes. Der giver du bare din filliste til serveren, og ikke direkte til de andre klienter. Så alt de skal gøre der er bare at sætte en server op og derefter logge hvad folk deler.
Gravatar #17 - FISKER_Q
24. jan. 2005 04:20
#10,#11 Både og, du bruger én serverport pr. torrent, og tonsvis af clientporte(Det er gjort for at undgå udbydere der begrænser hastigheden).

Og det er så kun serverporten du behøver at åbne, altså så du kan uploade.

Undtagelsen er vist azeurus som vist kun bruger én port.
Gravatar #18 - Disky
24. jan. 2005 07:25
'en udvidelse af kazaaø hvis det passer bliver det noget hø.

Kazaa havde et ENORMT problem med at finde ud af om man havde en fil i forvejen, men under et andet navn.
Ordentlige P2P programmer bruger Hashværdier til at undgå dobbeltdownload.
Gravatar #19 - Redhack
24. jan. 2005 07:55
#11, #14

Prior to version 3.2, BitTorrent by default uses ports in the range of 6881-6889. As of 3.2 and later, the range has been extended to 6881-6999. (These are all TCP ports, BitTorrent does not use UDP.) The client starts with the lowest port in the range and sequentially tries higher ports until it can find one to which it can bind. This means that the first client you open will bind to 6881, the next to 6882, etc. Therefore, you only really need to open as many ports as simultaneous BitTorrent clients you would ever have open. For most people it's sufficient to open 6881-6889.

Kilde: http://btfaq.com/serve/cache/25.html
Gravatar #20 - XorpiZ
24. jan. 2005 08:17
#21

Kommer som tidligere sagt an på, hvilken klient man bruger ;)
Gravatar #21 - fjols
24. jan. 2005 09:34
Det kan godt være jeg spørger lidt dumt, men kan dette program i realiteten bruges til andet end ulovligheder?
Efter at have læst de indlæg her, lyder det ikke sådan.
Gravatar #22 - xarrow
24. jan. 2005 09:35
#16:
BitTorrent er langfra nemt at sniffe? Jo hvad? IP addresser?

Problemet er at de kun kan få IPen fra folk der downlaoder EN torrentfil. Hvis folk skal snuppes eller industrien skal have ransagningskendelse skal der en del flere beviser til. Og det er her industrien har problemer. Det betyder nemlig at de for at kunne udsende erstatningskrav skal lave en ransagelske HVER GANG, i stedet for bare at kune tage screenshots af brugernes share som i DC (og evt. kazaa).

Mvh. Arrow
Gravatar #23 - Onde Pik
24. jan. 2005 09:37
#21

Ja det er vel nok et fint citat. Men som Fiskeren siger, bruger Azureus kun en enkelt port uafhængig af hvor mange torrents du henter.
Gravatar #24 - Mental Biker
24. jan. 2005 10:33
Hvad angår chancen for at blive nuppet af APG er den vel til at leve med.

Med traditionelle fildelingsnetværk har man typisk en masse delte filer. F.eks. hele mappen med mp3.

Med BT er det kun den fil du henter, som du deler. Dvs hvis apg får øje på dig er du nok næppe værd at hapse. Det er jo ikke sjovt at sende girokort på et par hundrede kr., når de kan sende giroer til edonkey folkene på mange tusind.
Gravatar #25 - ralle-644
27. jul. 2005 19:04
Hvordan bliver man snuppet?

Jeg har hørt at man kun kan blive snuppet i download fra P2P programmer, men kun hvis man deler (uploader) sine filer!

Er det rigtigt?

Har nogen nogle fif's til hvor'n man ikk bliver snuppet?
Gravatar #26 - cjoey
27. jul. 2005 21:40
Formålet med denne side er ikke at hjælpe folk til ikke at blive "snuppet". De oplysninger må du finde et andet sted.
Gravatar #27 - buch
28. jul. 2005 09:39
#27 se lige hvor gammel denne tråd er!

kan se du er ny herinde, så der er lige nogen regler der skal følges.

regl 1 man lever ikke gamle tråde op igen, som du har gjort nu.

regl 2 man spørger ikke om support i diskutioner om en nyhed, man laver sin egen tråd
Gravatar #28 - amokk
28. jul. 2005 13:17
#27 som jeg skrev i går, send en mail til [email protected] han er nok en af dem der ved mest om den slags.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login