mboost-dp1

unknown

En unik verden med 3 sole fundet

- Via NASA - , redigeret af Net_Srak

Bag det iørefaldende navn “HD 188753 Ab”, befinder sig en nyopdaget planet, med hele tre sole. Hidtil, har forskerne ment, at det slet ikke ville kunne lade sig gøre.

Det unikke ved denne planet, er at den har 2 stjerner der kredser i det område, hvor man normalt ville forvente planeten blev dannet. Forskerne må derfor til at revidere de teorier de har om planeters skabelse.





Gå til bund
Gravatar #1 - draw
18. jul. 2005 07:47
Hehe lyder skam spændende nok :)
Gravatar #2 - protoz
18. jul. 2005 07:48
så må der vel være sommer hele året der :)
Gravatar #3 - GOOOD
18. jul. 2005 07:56
Ja så holder de teorier man lærte på fysik a niveua, om planet dannelse jo ikke længere.
Gravatar #4 - mindzero
18. jul. 2005 08:00
Spændende artikel.
(og måske lidt for pædagogisk/amerikansk?(udtale af navn, sammenligning med doughnuts :P))

Kunne være spændende hvis vi havde teknologien til at undersøge den her slags nærmere. For at se hvilke materialer og udformninger planeten er opbygget af, om den har nogen måner, etc.
Der er helt klart en masse vi endnu ikke ved om universet, det er altid spændende med den her slags "fund". :)
Gravatar #5 - Christ Superstar
18. jul. 2005 08:01
Tror man ville komme på overarbejde, hvis man var hane :D
Gravatar #6 - turpin
18. jul. 2005 08:17
Damn, det var der man skulle have tilbragt sin barndom - "Husk nu at være hjemme inden det bliver mørkt" ville ha haft en hel anden mening :-)
Gravatar #7 - EdTheMan
18. jul. 2005 08:39
så får man sgu ikke meget søvn hæ hæ :P
Gravatar #8 - Plindstrup
18. jul. 2005 09:04
De 3 sole går ned på cirka samme tid (se videoklippet som er på NASA´s side)... Først den "store" og lige efter de 2 små!

Så der er ikke lyst døgnet rundt, omend 3 sole uden tvivl vil give en del mere genskin fra evt måner og andre planeter...


Jeg synes altid det er interessant når man skal til at revurdere opfattelsen af ting som vi før har ment var logiske!
Og det er jo blot endnu et bevis på at selvom det er det 21. århundrede, så er vi stadig små, dumme og uvidende i forhold til hele universet...
Gravatar #9 - Cronoz
18. jul. 2005 09:18
Der er garanteret svedende varmt deroppe, så.
Man ku nok tjene kassen på at sælge solcreme. :-D
Gravatar #10 - Disky
18. jul. 2005 09:19
Er jeg den eneste der kommer til at tænke på 'Pitch black' filmen ? :)
Gravatar #11 - _nobody_
18. jul. 2005 09:52
Hvis de ikke døber den "Tatooine" så er der ikke nogen retfærdighed til :-D
Gravatar #12 - apr3ntice
18. jul. 2005 10:23
I beg to differ...

Så vidt jeg husker har Tatooine altså kun 2 sole :P

(Jeg skriver dette i frygt for at blive sablet ned, hvis jeg skulle huske forkert :D )
Gravatar #13 - Drakhan
18. jul. 2005 10:25
#12 Jammen du har jo ret :)

"Tatooine has a seemingly endless desert environment cooked by the intense energy of twin yellow suns"

Kilde: http://www.starwars.com/databank/location/tatooine...
Gravatar #14 - trylleklovn
18. jul. 2005 11:11
#10 Også det første jeg kom til at tænke på da jeg så overskriften.

Hvad med K-PAX er der ikke også 3 sole i den ;)
Gravatar #15 - Disky
18. jul. 2005 11:22
#14
Puha det kan jeg faktisk ikke huske,

p.s. Også en fed film :)
Gravatar #16 - markjensen
18. jul. 2005 11:36
#14 Hmm.. så skinner de i hvertfald ikke meget, for han har jo solbriller på hele tiden (fordi vores planet er så lys).

#8 Både og.. det er da sådan lidt irriterende, at noget af det man lærer i skolen, egentlig bare er noget som kun måske er rigtigt (og derfor har man muligvis spildt en masse tid på at lære noget forkert).
Gravatar #17 - knasknaz
18. jul. 2005 11:44
Det må være et sært sted at være, såvidt jeg kan se...

I den årstid hvor planeten er mellem den "inderste" sol den roterer om, og har de to yderste sole på præcis den anden side, vil der aldrig være rigtigt mørkt. Det må minde lidt om at være nord for polarcirklen om sommeren. En kraftig sol om dagen, og to små om "natten".

På andre tidspunkter af året, vil der være 3 sole på himlen om dagen og 0 om natten, så der må dagene være ubehageligt varme.

Det vil også ske af og til at den ene af de to fjerneste stjerner dækker for den anden, så i denne korte periode vil det kun se ud som om der er to sole, når man står på den der planet.

Og det er så altsammen antaget at planetens rotationsaksis om sig selv er nogenlunde i samme vinkel som rotationsaksen om den stjerne den roterer om (altså ligesom jorden) - ellers vil det være endnu mere mystisk!
Gravatar #18 - nielsbuus
18. jul. 2005 12:05
Tænk at kaste flere skygger uanset hvor man går.

Jeg kommer til at tænke på Little Big Adventure/Relentless. Planeten Twinsun havde en sol hængende over nordpolen og en over sydpolen. Ækvator var dækket af et isbælte. Jeg kan slet ikke forestille mig Venezuela eller Indonesien med indlandsis. :D
Gravatar #19 - Pephers
18. jul. 2005 12:27
Nice... Ligesom i Freelancer :D
Gravatar #20 - bugger
18. jul. 2005 12:40
Er verden det rigtige ord til overskriften? Nej, efter min mening.

#11-13
Konacki refers to the new type of planet as "Tatooine planets," because of the similarity to Luke Skywalker's view of his home planet's sky in the first Star Wars movie.

I var ikke de første med tanken.
Gravatar #21 - Plindstrup
18. jul. 2005 13:49
#16 > Det er rigtigt :) Det er lidt som at starte helt forfra!
Men det giver da anledning til at se det fra et helt andet perspektiv!
Gravatar #22 - BeLLe
18. jul. 2005 13:56
#14
Det er da den planet de besøger i futurama episoden "my tree suns"
Jeg kan ikke huske hvad den hedder men der er 3 sole, det er en ørkenplanet og den er beboet af nogen vandvæsner :D
Gravatar #24 - BurningShadow
18. jul. 2005 14:33
#22


det er en ørkenplanet og den er beboet af nogen vandvæsner :D

Nu har jeg aldrigt set futurama, men jeg håber da at det der, var en skrivefejl...
Gravatar #25 - BeLLe
18. jul. 2005 15:08
#24
Nej den er god nok... Se futurama og du vil forstå
Gravatar #26 - f-style
18. jul. 2005 15:11
#24 siden du aldrig har set futurama kan jeg forætlle dig, at det er en tegneserie som er lavet af ham der også lavede "The Simpsons"
Gravatar #27 - hejboel
18. jul. 2005 15:20
#22
Nej, det er skam ganske korrekt... Fry kommer til at drikke deres konge, og bliver derfor udnævnt til ny konge..

tag nu og se futurama :) Der er 4 briliante sæsoner at tage fat på :D
Gravatar #28 - demiurgos
18. jul. 2005 15:46
#27 (hejboel)
Der er da 5 sæsoner, men du mente måske at én af dem ikke var så brilliant? :)

#16 (markjensen)

det er da sådan lidt irriterende, at noget af det man lærer i skolen, egentlig bare er noget som kun måske er rigtigt (og derfor har man muligvis spildt en masse tid på at lære noget forkert).

Det er kun et problem hvis eleverne tror blindt på alt hvad læreren siger. Sådan noget som det her hører jo gymnasiet til, et tidspunkt hvor man efterhånden skulle være blevet selvstændigt tænkende. I øvrigt skal vores skoler ikke holde sig tilbage fra at undervise folk i ting som stadig er oppe til debat. Hvis ikke der er nogen der bliver præsenteret for de gældende teorier, hvem skal så sætte spørgsmålstegn ved dem?
Gravatar #29 - wrune
18. jul. 2005 15:49
syntes folk er kommet ud på et sidespor... ikke at futurama er dårligt på nogen måde (er faktisk ret vild med futurama) ...

kunne godt lide at vide hvordan de har fundet denne planet... har haft om exoplaneter i astronomi og kan ikke komme på nogen måde man kan finde en lille planet på jupitor størelse i et så heftigt område... en der kan svare på det ???

-Wrune
Gravatar #30 - Xill
18. jul. 2005 15:50
ja .. BurningShadow du må lige se at komme ud og købe dem. de kan ses på en dage .. mener der er (13 + 19 + 22 + 18) * ca 20 min .. og det er så 24 timer :-D

og ja, de skal ses ;-)
Gravatar #31 - bjarkehingrumme
18. jul. 2005 18:57
#29 i artiklen står der hvordan.
Kort sagt har man udviklet en matematisk model af et firepartikelsystem og sammenlignet med (fittet det til) de observerede stjernebaner. Man har så kunne bestemme at disse stjernebevægelser kræver en exoplanet for at kunne forekomme.
Gravatar #32 - hejboel
18. jul. 2005 19:53
#28
var ikke klar over der er en 5. sæson... den må huntes ned og ses :D
Gravatar #33 - dub
18. jul. 2005 20:54
#32 Der er kun 4 sæsoner, desværre. Fox var bare 5 sæsoner om at vise dem.
Gravatar #34 - bugger
18. jul. 2005 21:00
#33 Men der er heldigvis en ny DVD i produktion.
Gravatar #35 - markjensen
18. jul. 2005 21:15
#28 Så burde man tage elevernes egne meninger med ind i det, og basere det lidt på "sådan TROR vi det er", og ikke "sådan ER det".

Da jeg ikke er begyndt på gymnasiet endnu, har jeg self kun "erfaring" fra folkeskolen, så det bliver nok lidt anderledes når jeg starter på gym :)

Min fysik/kemi lærer sagde første gang vi så ham (han holdte en lille "tale" den første time), at han synes fysik og kemi er spændende, fordi man aldrig ved, om det mennesket har troet på, ikke passer (og at man om mange år måske vil grine af os, og sige at vi var dumme fordi vi havde de teorier vi har (havde)). Det er en interessant tanke, men alligevel også skræmmende.
Gravatar #36 - bugger
18. jul. 2005 21:52
#35 Jeg finder det betryggende at vi ikke ved alt. Så er vi ikke dømt til at leve isoleret på planeten jorden, til at sulte og undertrykke størstedelen af jordens befolkning, til at fortsætte med et uholdbart økosystem, til at bekrige pga. stolthed og økonomi, i resten af vores eksistens.
Gravatar #37 - drbravo
18. jul. 2005 22:11
#17

"Det vil også ske af og til at den ene af de to fjerneste stjerner dækker for den anden, så i denne korte periode vil det kun se ud som om der er to sole, når man står på den der planet."

En solformørkelse altså..? Eller hvad hedder det mon?
Gravatar #38 - trylleklovn
19. jul. 2005 03:12
#23 xD

Btw, verdnen kan vel kun være unik i forhold til alt andet vi kender idag ^^
Gravatar #39 - gugi
19. jul. 2005 03:51
#8:
De 3 sole går ned på cirka samme tid (se videoklippet som er på NASA´s side)... Først den "store" og lige efter de 2 små!

Så der er ikke lyst døgnet rundt, omend 3 sole uden tvivl vil give en del mere genskin fra evt måner og andre planeter...


Det er bare en tænkt situation..

NASA:

This artist's animation shows the view from a hypothetical moon in orbit around the first known planet to reside in a tight-knit triple-star system.
Gravatar #40 - markjensen
19. jul. 2005 09:54
#36 Det er da sjovt nok at vi ikke ved alt, men det vi ved (det vi er sikre på er rigtigt), skulle da gerne mere eller mindre være rigtigt :)
Gravatar #41 - bugger
19. jul. 2005 10:07
#40 Det eneste du kan være sikker på er at du selv eksisterer. ;)
Gravatar #42 - BurningShadow
19. jul. 2005 10:10
#41

Hvordan kan han være sikker på det? Hvad nu hvis han i virkeligheden er et produkt af din forstyrede tankegang, og derfor ikke eksisterer, men der kun er dig, der eksisterer?
Gravatar #43 - bugger
20. jul. 2005 03:10
#42 Fra hans synspunkt selvfølgelig. Det giver lidt mere mening end hvis jeg skrev at det eneste han kunne være sikker på er at jeg eksisterer :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login