mboost-dp1

unknown

DoCoMo tilbyder Linux-baserede 3G telefoner

- Via Forbes.com - , redigeret af Pernicious

DoCoMo Inc, Japans største mobil-operatør, sigter efter at tilbyde 3G handsets som kører på det frie Linux operativsystem. De forventer at kunne gøre dette, så tidligt som i anden halvdel af 2004.

NEC, en af Japans store elektronikgiganter, vil være klar med Linux 3G-telefoner sidst i 2004. DoCoMo ønsker ikke at presse deres leverandører til at benytte Linux, men påpeger at det vil være med til at nedsætte produktionsomkostningerne.





Gå til bund
Gravatar #1 - BranDBorG
3. dec. 2003 11:29
Nice nok med Linux handsets... Hvad med hele Linux telefoner? =) Det kunne være rart bare at gå på nette og hente de programmer og spil man kunne tænke sig på sin tlf =)
Gravatar #2 - Hack4Crack
3. dec. 2003 11:45
ohh yeaah...

har ventet længe på det..!
Gravatar #3 - proff
3. dec. 2003 11:46
ja desværre så er mobiltelefonerne hos 3 låst for nyt software, men det skulle vist være på vej, at man for åbnet for dette.
Gravatar #4 - Mr.Weasel
3. dec. 2003 11:52
Jeg synes det er rart at se virksomheder benytte sig af de frie alternativer, selvom det er pga. økonomi fremfor filosofi. Egentligt betyder det vel ikke så meget hvad en telefon kører, men mere hvorvidt den kan snakke med GNU/Linux workstations, i tilfælde af at der er ting som indbygget kalender eller lignende.
Gravatar #5 - Disky
3. dec. 2003 12:07
proff:
Ja den motorola model du kan købe her i landet.
Gravatar #6 - proff
3. dec. 2003 12:36
Disky:
ja ja da.. jeg havde nu heller ikke tænkt mig at købe den andre steder :)

men spændene produkt må man sige,,,
Gravatar #7 - ada
3. dec. 2003 12:49
Jeg er stolt, min første newz.dk nyhed :)

PS. som "handset" menes der mobiltelefon.
Gravatar #8 - rød front
3. dec. 2003 17:46
Det er da et fremskridt
Gravatar #9 - Mort
4. dec. 2003 08:15
Mon man så skal omkompilere kernen hvis man sætter kamera eller andet udstyr i telefonen ?

=)
Gravatar #10 - sKIDROw
4. dec. 2003 11:29
#9 Mort

Normalt vil man lade de fleste ting køre som moduler.
Så har man normalt aldrig de problemmer.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login