Den amerikanske forsvarsministerie har netop indgået en aftale med det californiske firma AOptix, der er kendt for sit smartphone-baserede biometriske identifikationssystem.
AOptixs identifikationssystems største styrke er, at den via et kamera og en smartphone eller en smartphone med kamera, i bedste Mission Impossible-stil, kan identificere personer, der går i ens retning, og derved forhindre eventuelle lejemordere eller lignende i at komme for tæt på.
Det amerikanske forsvar har i forbindelse med aftalen givet 3 millioner dollars til AOptix, der er øremærket til udvikling af systemet, som forsvaret ser som en essentiel del af fremtidens sikkerhedssystem.
AOptix selv udtrykker stor glæde og stolthed over aftalen, som firmaet kalder et enorm skridt, der kan være starten på en stor fremtid for det lille firma.