mboost-dp1

unknown

Danmark vil udskyde patentbeslutning

- Via Politiken - , redigeret af SiGNOUT

Et dansk politisk flertal vil nu støtte Polens krav om, at EU tager sig ordentlig tid til at behandle et direktiv om flere patenter på software.

Polen vil ikke stemme for et direktiv, der indfører flere patenter på computerprogrammer i Europa.

Det omstridte direktiv har efterhånden været undervejs i årevis. Teksten er blevet ændret af både Parlament og Kommission, hvorefter det blev erklæret klar til vedtagelse under højlydte protester. Direktivet vækker debat, fordi henholdsvis små og store firmaer er meget uenige om det gavnlige eller skadelige i softwarepatenter.





Gå til bund
Gravatar #1 - .dot
31. jan. 2005 20:53
Thank Denmark :D
Gravatar #2 - nightH
31. jan. 2005 21:01
#1 burde det ikke nærmere være et "det var på tide danmark" ?
nu er spørgsmålet jo bare om det er valgflæsk, eller om det virkeligt holder efter den 8 feb.
Gravatar #3 - natik
31. jan. 2005 21:15
Det er et skridt i den rigtige retning, men de støtter jo kun at det ikke bliver vedtaget lige umiddelbart, ikke at det ikke bliver vedtaget, eller sådan læser jeg i hvert fald artiklen.
Gravatar #4 - Vastrup
31. jan. 2005 21:20
Det er da en af få fornuftige holdninger danske politikere har vist i et godt stykke tid, hvis det da ellers holder eller som #2 nævner bare er en omgang valgflæsk...
Gravatar #5 - .dot
31. jan. 2005 21:23
#2 - Ja, men nu er vi trods alt de første af de sidste til at støtte Polens krav, men det kan self. være valgflæsk - men man har da lov til at håbe :D

#3 - Mener heller ikke Polen vil afskaffe softwarepatenter, men bare have en dbat omkring emnet, eller tager jeg helt fejl?
Gravatar #6 - andreasg
31. jan. 2005 21:30
Da størstedelen af den danske befolkning og marginalvælgerne slet ikke rigtig bekymrer sig om dette emne, er det højest sandsynligt ikke valgflæsk...
Gravatar #7 - mat
31. jan. 2005 21:46
Såvidt jeg har forstået så er V og K for softwarepatenter, S er uafklarede, resten er imod.

Det er S uafklarethed der giver regeringen mindretal, og dermed underkender deres mandat til at stemme ja til at rykke forslaget til A-punkt (og en effektiv vedtagelse).

Så nu er det bare at håbe at S bliver afklarede på den "rigtige" måde.

V sender tilsyneladende samme standardsvar til alle der retter henvendelse om problematikken, og virker ikke som om de fatter hvad der foregår. På trods af at danske IT virksomheder advarer mod direktivet.
Gravatar #8 - Mr.DNA
31. jan. 2005 22:54
#2 næppe valgflæsk....... det er nok relativt begrænset hvor mange danskere der ser det som det afgørende krav for at stemme på et parti.
Gravatar #9 - sKIDROw
31. jan. 2005 23:12
#8

Nej desværre.
Jeg ved ihvertfald at propatent politikerne, har afskrevet sig min stemme fra starten.
Gravatar #10 - xarrow
1. feb. 2005 13:44
Hvis i vil have klarhed om politikkernes målsætninger skal i måske følge med på piratgruppen.org mens valget kører.

De har nemlig fremsat en speciel valgside og indsendt spørgeskemaer til hvert parti (dog har de ikke fået så mange svar endnu). Der bliver stillet en del spørgsmål, men modsat hvad mange sikkert tror mens de læser mit handler det faktisk mere om åbne standarder, fri software og netop om patentdirektivet lige for tiden. Tag selv et kig på linket herunder:
http://www.piratgruppen.org/valg/

Mvh. Arrow
Gravatar #11 - sKIDROw
1. feb. 2005 14:35
#10

Fedt initiativ... hehe
Gravatar #12 - xarrow
1. feb. 2005 15:57
Prøv engang at trykke på "O" o se hvad svaret er. Helt ærligt, hvordan kan de kalde sig politikere, og så ikke svare på et evt. vælgerspørgsmål andet end at det er "ulovligt" (ikke engang et svar om den reelle holdning til emnet, og hvordan de mener det bør være).

Derfor jeg aldrig håber at DF danner regering... ;)

Se forresten Enhedslistens holdning til softwarepatenter her:
http://www.enhedslisten.dk/nyhed.asp?nyhed=7800
Gravatar #13 - mat
1. feb. 2005 17:03
Og hvis man kigger i venstres svar, minder det meget om det de svarer på deres hjemmeside ( =479]http://venstre-valg.dk/index.php?id=77&no_cache=1&tx_eeblog_pi1[showUid]=479 - tryk på "læs").

Og jeg er som sådan enig i kritikken af dette standardsvar, det virker ikke som om de overhovedet bekymrer sig om problematikken? Hvis direktivet rykkes op som A-punkt er det svjv de facto vedtaget.
Gravatar #14 - sKIDROw
1. feb. 2005 17:34
#12 arrow

Ja jeg har godt læst hendes smørre... tsk tsk tsk.
Følger man hendes logik, så er der jo ikke noget grund til, at diskutere f.eks legalisering af peberspray... For de er jo ulovlige... :P

[Citat]
PRESSEMEDDELELSE

DF genfremsætter forslag om lovliggørelse af peberspray

Dansk Folkeparti vil efter folketingsvalget genfremsætte forslag om en lovliggørelse af peberspray til selvforsvar. Det sker som følge af, at justitsminister Lene Espersen har meddelt, at hun vil tillade politiet at anskaffe og anvende peberspray i forbindelse med pacificering af kriminelle elementer.

- Justitsministeren udviser dobbeltmoral af værste skuffe. Jeg er helt enig i, at politiet selvfølgelig skal have de magtmidler, de behøver, men jeg fatter ikke, hvorfor helt almindelige mennesker ikke må få den samme ret til at forsvare sig selv mod aggressive overfaldsmænd og afstumpede voldtægtsforbrydere, siger Dansk Folkepartis næstformand, Peter Skaarup.

- Jeg finder ærligt talt justitsministerens holdning uforståelig og totalt uholdbar, og derfor vil Dansk Folkeparti snarest efter valget kræve en lovliggørelse af peberspray til selvforsvar, siger Peter Skaarup.

Peter Skaarup påpeger, at peberspray længe har været anerkendt i Tyskland som et fuldt lovligt forsvarsmiddel, og at produktet derfor allerede i stort omfang har fundet vej til Danmark.

- For mig er sagen helt oplagt: Hvis en dansk lovliggørelse kan forhindre så meget som én eneste voldtægt, er der ingen tvivl om, at peberspray skal tillades omgående.

Stort set hver eneste dag læser vi om nye brutale voldtægter, nye røveriske og voldelige overfald, og det er efterhånden blevet sådan, at visse betændte bydele i storbyerne er blevet rene tabuzoner for menigmand efter mørkets frembrud. Det er en helt utålelig situation, som kræver, at vi giver borgerne mulighed for at forsvare sig, siger Peter Skaarup.
Gravatar #15 - xarrow
1. feb. 2005 18:44
#14 sKIDROw:
Er det et seriøst citat (LINK LINK LINK) eller er det noget hjemmebrygget humor? :)
Gravatar #16 - sKIDROw
1. feb. 2005 19:15
#15 Arrow

http://danskfolkeparti.dk

Uder pressemeddelelser næsten øverst.
Har copy pasted... ;)
Det er javascriptslinks, så dem kan jeg ikke paste.
Gravatar #17 - TullejR
1. feb. 2005 21:40
#16:

http://www.danskfolkeparti.dk/sw/frontend/newslett...

(tillader mig at gå ud fra at du bruger Firefox)
højreklik på det nye vindue, vælg info-tingen og se øverst i boksen der kommer frem - der står url'et :D

(sorry for at være off topic)
Gravatar #18 - mat
1. feb. 2005 21:58
well, det kan vel ikke komme som en overraskelse for nogen at Loiuse Frevert ville svare sådan. Plankton er hende evolutionært overlegent, dumt plankton.
Gravatar #19 - xarrow
1. feb. 2005 23:47
Det værste af det hele er at videnskabelige undersøgelser viser at man kan blive blind af peberspray, da det er skadelitg for øjnene. Ventede med at sige det til jeg havde fået bekræftet historien, men hvorfor er baseball bats så ikke tilladt? Jeg vil da hellere risikere nogen tæsk, end mit syn...

De har jo ikke engang undersøgt om stoffet er farligt, før de straks famler løs med at befolkningen da skal have ret til at (mis)bruge det.

#18:
Plankton og plankton, det er i det mindste levende det stads...

Og det nytter jo ikke noget at spørge til loven når regeringen IQ ligger noget nær niveaut for vådt bølgepap

- Citat [STIVAN]Ash ;)
Gravatar #20 - BurningShadow
2. feb. 2005 11:36
#19


...men hvorfor er baseball bats så ikke tilladt? Jeg vil da hellere risikere nogen tæsk, end mit syn...

Var det ikke bedre at lade være med at voldtage kvinderne, og banke de gamle ned?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login