mboost-dp1

CSC
- Forside
- ⟨
- Forum
- ⟨
- Nyheder
Avatar1301 (1) skrev:Det er allerede uden for Danmark, så hvor stor bliver forskellen egentligt?
It's india... nuff said.
(Ikke just SFW, men morsom all the same)
Tata har allerede overtaget "operations"-delen fra CSC hos TDC. At de nu også overtager hosting delen kommer ikke bag på mig. Inderne har længe haft adgang til de følsomme data.
Udenlandske firmaer eller stater hverken skal eller bør have adgang til danske, følsomme oplysninger. Punktum.
At vi stiltiende accepterer at indere, såvel som amerikanere formentlig i forvejen har adgang til disse informationer er ikke nogen begrundelse for at prostituere yderligere. De burde aldrig fra første færd være tildelt opgaverne ad hensyn til Statens sikkerhed. Håndtering af sådanne data er en national opgave!
CSC har ydermere flere gange vist sig, ikke at være opgaven voksen med henblik på at beskytte disse informationer tilstrækkeligt fra folk med slette hensigter.
At vi stiltiende accepterer at indere, såvel som amerikanere formentlig i forvejen har adgang til disse informationer er ikke nogen begrundelse for at prostituere yderligere. De burde aldrig fra første færd være tildelt opgaverne ad hensyn til Statens sikkerhed. Håndtering af sådanne data er en national opgave!
CSC har ydermere flere gange vist sig, ikke at være opgaven voksen med henblik på at beskytte disse informationer tilstrækkeligt fra folk med slette hensigter.
Arh, det er vist ikke helt rigtigt. CSC har indere, ja. Men at de fleste medarbejdere skulle være det? Jeg tvivler.DrHouseDK (6) skrev:Menallede fleste folk der arbejder for dem, er i forvejen diverse indiske freelancere.. What's the big difference?
CSC har altså en del flere kunder end lige TDC.Ravensholt (7) skrev:Tata har allerede overtaget "operations"-delen fra CSC hos TDC. At de nu også overtager hosting delen kommer ikke bag på mig. Inderne har længe haft adgang til de følsomme data.
Nu er der vist noget med at Danmark og Indien har et rimeligt anstrengt forhold til hinanden på grund af flere sager hvor Danmark ikke har villet udlevere Danskere til retsforfølgelse i Indien på grund af risikoen for tortur.
Går ud fra at det også spiller ind et eller andet sted.
Går ud fra at det også spiller ind et eller andet sted.
Oraklet (9) skrev:Udenlandske firmaer eller stater hverken skal eller bør have adgang til danske, følsomme oplysninger. Punktum.
Oraklet (9) skrev:De burde aldrig fra første færd være tildelt opgaverne ad hensyn til Statens sikkerhed. Håndtering af sådanne data er en national opgave
Så:
- serverne skal være i Danmark
- de folk som arbejde med serverene skal være i Danmark
- cheferne for de folk som arbejder med serverne skal være i Danmark
- de folk som udvikler den specifikke applikation skal være i Danmark
- cheferne for de folk som udvikler den specifikke applikation skal være i Danmark
- applikations server, database, operativ system skal også være lavet af folk i Danmark med chefer i Danmark
- serverne, routerne og switchene skal også være lavet af folk i Danmark med chefer i Danmark
- jern malmen brugte til at lave jern til kabinetterne skal også være lavet af folk i Danmark med chefer i Danmark
Hmm. Jeg tror vi kørte af sporet på et tidspunkt.
Og jeg tror ikke at det er en arbitrær vandret streg mellem ovenstående punkter der skal til.
Jeg tror at man må erkende at IT verdenen er global og at det ikke giver meget mening at forsøge at lave noget 100% nationalt.
HerrMansen (3) skrev:It's india... nuff said.
(Ikke just SFW, men morsom all the same)
rofl.. Jeg håber godtnok at CSC's support brugere de stopper deres beskrivelse af sequence of events en smuuuule før ;)
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.