mboost-dp1

sxc.hu - simonok

Crackas With Attitude er tilbage – går efter spionchef

-

En teenager med tilknytning til hackergruppen ‘Crackas With Attitude’ (CWA) skaffede sig i oktober 2015 adgang til CIA-chef John Brennans personlige e-mailkonto.

Nu går gruppen ifølge et medlem efter den øverste chef for National Intelligence, James Clapper. National Intelligence administrerer landets efterretningstjeneste.

CWA-medlemmet påstår, at gruppen har hacket sig ind på den personlige e-mailkonto for både James Clapper og hans kone, hans telefon og internetforbindelse. CWA har brugt deres adgang til at viderestille alle telefonopkald til organisationen Free Palestine Movement.





Gå til bund
Gravatar #1 - SAN
14. jan. 2016 01:52
Mond ikke det er rygter?
Det virker ikke videre hensigtsmæssigt at advare folk før man prøver at kompromittere deres sikkerhed?!
Gravatar #2 - modgaard
14. jan. 2016 05:56
#1 En talsmand for James Clapper udtaler, at man er klar over sagen og har informeret de rette myndigheder.

Det skulle selvfølgelig have været med i historien :)
Gravatar #3 - SAN
15. jan. 2016 01:40
Ja okay, men mente egentligt også mere, at de vel ikke prøver særligt seriøst at bryde James Clappers sikkerhed, for så vil det da være vanvittigt at gøre opmærksom på det, eller også har de bare utrolig stor selvtillid, eller måske dårlig intern koordinering.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login