mboost-dp1

unknown

Computer hjælper hjernen med billedgenkendelse

- Via Wired.com - , redigeret af Acro , indsendt af Pernicious

Paul Sajda, direktør for Laboratory for Intelligent Imaging and Neural Computing på Columbia Universitet, fik i 2005 et legat på $758.000 (ca. kr. 4,5 millioner) til at videreudvikle et projekt, der kaldes “cortically coupled computer vision system” eller “C3”.

Systemet bygger på det faktum, at hjernens evne til at genkende situationer, objekter eller personer er langt hurtigere end evnen til at identificere disse. Det kan registrere de signaler, som hjernen sender ud, når f.eks. en person kigger på et billede eller en videofilm.

Hvis systemet registrerer at billedet bliver genkendt, så markeres det som interessant, så personen efter at have bladret tusindvis af billeder igennem kun behøver at koncentrere sig om de interessante billeder.

Computersystemer i dag har den brist, at selvom de er i stand til at genkende ansigter, underskrifter og lignende, så er de specialiserede til bestemte formål. Hjernen “specialiserer” sig derimod til flere alsidige formål på en gang.

Systemet forestilles brugt af sikkerhedspersonnel til at identificere terrorister og andre kriminelle. Med dette system vil det blive 10 gange hurtigere at sortere i billeder end ved blot at se på dem på den “gammeldags” måde.





Gå til bund
Gravatar #1 - giraff
12. jul. 2006 15:00
Fedt, derfor kan mænd også godt kikke på mange patter og stadig lide konens :D

Spøg tilside:
Det lyder til at være interresant.
Gravatar #2 - MadsKaizer
12. jul. 2006 15:09
Dette program vil I stil med deep blue nok være en værdi modstander for mennesket i billede lotteri.
Gravatar #3 - HashKagen
12. jul. 2006 15:23
Kan man forestille sig andre former for brug? kunne man ikke implementere noget lignende i google hehe :)
Gravatar #4 - Disky
12. jul. 2006 16:45
Er jeg den eneste der tænker på Borg og specielt Seven of Nine ?

Hun har også et Eye Implant :) Vi skal nok få indhentet de Borg's en dag.
Gravatar #5 - Hack4Crack
12. jul. 2006 18:00
èt skridt nærmere Cyborg...
Gravatar #6 - skumf
12. jul. 2006 19:08
#5 - åhh nej, dommedag? ...

Se dog på de positive sider af det. Vi er jo LANGT fra at vi alle render rundt som terminator, alt det dommedags filosofi og cyborg fordomme er der ingen grund til at have, endnu hvertfal.
Gravatar #7 - gentox
12. jul. 2006 20:50
#3
HashKagen, det har de allerede. Næsten da :)
Teknologien bag google
Gravatar #8 - Borg[One]
12. jul. 2006 21:37
#7 ahh det forklarer, hvorfor jeg altid får smidt porno og warez-links i hovedet når jeg søger på google. :-)

#4 Seven - havde hun eyeimplant?? så højt oppe har jeg nok aldrig kigget på hende...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login