mboost-dp1

unknown

Belgiske aviser går efter Yahoo

- Via Yahoo News - , redigeret af The-Lone-Gunman

I september 2006 fik de belgiske aviser dømt Google til at udelade deres materiale fra Google News, da de mener denne service bl.a. bryder ophavsretsloven.

Copiepresse, som stod bag sidste søgmål, gør sig igen bemærket, og har nu kontaktet Yahoo for, at få søgemaskinen til at fjerne alt deres indhold fra belgiske medier.

Google ankede i 2006 dommen og en kendelse i sagen forventes sidst på måneden.





Gå til bund
Gravatar #1 - milandt
21. jan. 2007 00:23
Skal vi ikke bare cutte internet-forbindelse til Belgien? Så er der ikke mere de kan tude over..
Gravatar #2 - Ragnarok
21. jan. 2007 03:36
Hvis det ligger frit tilgængeligt for alle og enhver uden login el. lign. så burde alle belgiske mediers medarbejdere få skåret deres arme af med bagsiden af en ske!

Er det noget der skal betales for at få adgang til kan jeg til dels godt forstå dem. Men så er det vel deres egen skyld hvis en søgemaskine kan gå ind og hente indholdet?
Gravatar #3 - C_P
21. jan. 2007 09:58
Måske forstår man ikke i Belgien, at offentliggørelse på nettet betyder at materialet ligger tilgængeligt for offentligheden ("Der står en bænk i haven, det er en havebænk...!"), og at referering eller links med kildeangivelse er hele pointen med internettet.

De belgiske aviser burde gøre som de danske aviser gør; hvis du vil læse hele artiklen, så må du logge ind !

Det næste bliver vel at ingen søgemaskine må linke til .BE sider, for så er der ingen af søgemaskinerne, der utilsigtet bryder Belgisk lov ?
Gravatar #4 - lorric
21. jan. 2007 11:20
Men fordi det er offentligt tilgængeligt på internettet betyder ikke at man som avis opgiver sin copyright?
Aviserne kører et system hvor de friske nyheder er gratis, men de arkiverede nyheder koster penge. Mens nyhederne er gratis, så kopierer Google tilsyneladende nyhederne og gør dem gratis tilgængelige uanset alder.
Men nyhederne tilhører stadig aviserne (copyright), og Google har IKKE fået lov at kopiere / arkivere / publicere dem.
Derfor er de belgiske aviser sure.

Edit: Hvis Google havde gjort som newz.dk, altså at referere og omskrive nyhederne, så havde der ikke været noget problem.
Gravatar #5 - knasknaz
21. jan. 2007 20:37
Spoergsmaalet er saa: Skal aviserne aendre sig for internettets skyld, eller skal internettet aendre sig for de avisers skyld?
Gravatar #6 - mindzero
22. jan. 2007 06:52
Google News skal man da tilmelde sig til først skal man ikke? Og hvis det er den normale google cache de er bange for, kan de så ikke ordne det med robots.txt?
Synes tit at virksomheder begynder at opføre sig som små børn når de ikke får deres vilje (lidt ligesom sagen med krak), bare fordi at de ikke selv forstår at det kan løses teknisk, så skal de straks gribe til andre midler.
Gravatar #7 - Zombie Steve Jobs
23. jan. 2007 00:59
Hvis sådan en flok nongoer som YAHOO kopiere folks materiale og fremstiller det som deres eget kan jeg forstå copipresse. Der skal jo stå, hvem der har skabt materialet, det synes jeg sgu er fair nok.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login