mboost-dp1

Google

Android skifter til Ext4-filsystemet

- Via Ars Technica - , redigeret af kasperfmn

Filsystemet Ext4, der er kendt fra Linux, har fundet vej til Android, hvor Googles Nexus S er den første telefon, som anvender det.

I dag anvender næsten alle Android-telefoner filsystemet YAFFS (Yet Another Flash File System), der, som navnet antyder, er lavet med fokus på flash-baserede lagermedier. Det har dog en stor svaghed, da det ikke egner sig til systemer med flere CPU-kerner, hvorfor det vil blive en flaskehals i nye, kommende smartphones.

Google besluttede for et stykke tid siden, at de ville skifte til Ext4 og fik efterfølgende hjælp af Ted T’so, der er udvikler på filsystemet.

Overgangen til Ext4 vil ikke betyde noget for de programmer, der ikke tilgår filsystemet direkte. For de programmer der gør, skal udviklerne især være opmærksomme på, hvordan Ext4 gør brug af buffere, for at sikre at data gemmes korrekt.





Gå til bund
Gravatar #1 - lalle
28. dec. 2010 13:21
Det har de gode udviklere på samdroid.net længe haft til galaxy spica, og det har givet en god del forbedring i I/O.
Senest er faktisk at man går over mod ext2 dog skal der så rende et lille program i boot som tjekker data for konsistens, (fschk) så vidt jeg husker, og det giver yderligere et boost i I/O.
Men oki spica kører også standard med RFS og det er eddersparkme langsomt ihvertfald.
Gravatar #2 - h8x0r
28. dec. 2010 13:25
Jeg formoder at update on access er slået fra på telefoner så man ikke får skrivninger ved hver læsning.
Gravatar #3 - tazly
28. dec. 2010 13:32
Min Samsung Galaxy S (android 2.2) har kørt ext4 siden jeg kørte oneclick lagfix http://project-voodoo.org/lagfix

Det gør en ENORM! forskel i hvor hurtig og responsiv telefonen er.
Gravatar #4 - kasperd
28. dec. 2010 14:03
Min har forskellige filsystemer med yaffs2, ext4 og vfat.

h8x0r (2) skrev:
Jeg formoder at update on access er slået fra på telefoner så man ikke får skrivninger ved hver læsning.
Den bruger relatime.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login