mboost-dp1

AMD

AMD: Overgangen til sokkel AM2 sker hurtigt

- Via DailyTech - , redigeret af Net_Srak

Det har længe været kendt, at AMD vil gå over til en ny sokkeltype, der skal erstatte de nuværende 939- og 754-varianter. Den ny model med navnet AM2 ser dog ud til at vil blive indført hurtigere end forventet.

Ifølge AMD’s nyeste roadmaps, så vil Athlon FX, Athlon 64, Athlon 64 X2 og Sempron alle komme i AM2-udgaver inden udgangen af i år. De fleste vil komme allerede til sommer i juni-måned.





Gå til bund
Gravatar #1 - walling
12. apr. 2006 16:23
Hvad så med bundkort? .. jeg spørger bare.
Gravatar #2 - Coma
12. apr. 2006 16:36
kommer der ik flere cpuér til 939 end dem der er der nu?
Gravatar #3 - sKIDROw
12. apr. 2006 16:54
#2 Coma

Jo i en periode. Men det bliver ikke længe.
Gravatar #4 - Coma
12. apr. 2006 16:57
well bare der kommer et par nye cpuér så er det vel også fint :)
Gravatar #5 - Jimmi_F
12. apr. 2006 17:10
Tja så er det godt man har købt et Asrock bundkort med mulighed for udvidelses modul til denne nye processor... Så må vi bare håbe at det kører som det skal
Gravatar #6 - Jazzy182
12. apr. 2006 17:18
#5

Samme her! Men ikke for det, et nyt bundkort er altså ikke særligt dyrt idag, og der kan jo også være andre fordele ved at skifte MB.
Gravatar #7 - Svindleren
12. apr. 2006 18:02
hvor længe kan det så betale sig, at vente.. regner med her om 3-4 måneder at skifte over til AMD ved ikke hvilken type det skal være, og om det er godt med det nye sokkel eller ?
eller om det stadig vil være fint at køre med 939 og 754..
Gravatar #8 - DusteD
12. apr. 2006 19:48
Det er fandme flot! og her har man lige købt lortedyrt kølehoved til socket 939 ! fuck jer amd!
Gravatar #9 - sKIDROw
12. apr. 2006 21:06
#8 DusteD

Uhmm... Hvor meget følger du med?.
AMD annoncerede altså ikke, at der var en ny sokkel i støbeskeen i går... ;) Det er snart flere måneder siden.
Gravatar #10 - Sattie
13. apr. 2006 01:19
Der er mig bekendt stort set ingen gain i diverse benchmarks af AM2 vs 939 sokket'en, hvorfra der stort set ingen ide er at opgradere til AM2, med mindre man alligevel køber nyt system fra bunden. (Anandtech kom vist frem til samme konklusion).
Gravatar #11 - sKIDROw
13. apr. 2006 04:47
#10

Surprise!...

Soklen yder jo dolk. Det er jo de samme processorer.. :)
Der bliver dog flere muligheder, og de bliver udnyttet bliver det sjovt.
Gravatar #12 - Fafler
13. apr. 2006 05:31
#5: Kan det lade sig gøre? Får AM2 CPU'erne ikke DDR2 controller istedet for DDR?
Gravatar #13 - Deternal
13. apr. 2006 07:24
Hvis så AM2 kan overleve lige så lænnge som Socket A så ville det jo bare være dejligt. Er lidt grumt så hurtigt de er røget igennem 939 og 754. Men ok, 754 var jo næsten dødsdømt fra launch af så det overrasker ikke. Men er stadig lidt grimt.
Gravatar #14 - Sattie
13. apr. 2006 07:29
#11, mit spørgsmål er mere så.
Når de får så lidt ud af den ekstra båndbrede på DDR2, som der realt kan udnyttes, hvorfor helvede skal man så skifte?

Hvilke andre muligheder snakker du lige om nu?

Hr Hansen, jeg ved nu kan du få cdsl til 1024/128kbit, men vil du ikke hellere have 1024/128kbit adsl istedet? Vi fra isp'en side ved at kobberet som du har din linje igennem aldrig vil kunne klare mere end de 1024/128, og der er på ingen måde anden forskel andet end et c og et a på dsl forbindelsen - men vil du ikke nok skifte?

Den giver realt kun menning for mig, hvis vi snakker ægte quadro core, eller server baseret cpuer, som netop kan skalere denne øgede ram performance imellem sig. Men som privat bruger er det jo stort set nada forskel på om han har 5GB/s vs 6.8GB/s. Bare kig på:
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?...
opgradering for ingen verdens nytte..

Oh ja overstående er DDR2 800mhc, dvs det nyeste af det nyeste kram, mod de efterhånden aldrende ddr 400mhz..
Gravatar #15 - Deternal
13. apr. 2006 07:36
#14: Det eneste "rigtige" problem sokkel skift giver, er at du kan få problemer med at få en erstatningscpu hvis din cpu brænder af, eller et erstatningsbundkort hvis dit bundkort ryger.

Det er alligevel relativt sjældent du kan opgradere cpu'er på bundkort, selv med samme sokkel. Man skal ihvertfald have et godt øje til sin motherboard producents statement om cpu support på hvilke motherboards.
Gravatar #16 - knasknaz
13. apr. 2006 10:34
Ahh flot. Jeg har lige købt motherboard, og så er det næsten allerede forældet. :-p
Gravatar #17 - sKIDROw
13. apr. 2006 11:08
#16

Hvis ikke man kan overleve dette, så er man bedre tjent med en konsol eller en skrivemaskine... ;)
Gravatar #18 - Fafler
13. apr. 2006 12:18
#14: AFAIK er DDR2 mere energi effektivt end DDR.

Håber iøvrigt 939 CPU'erne får et hak nedad i prisen, når AM2 kommer ud.
Gravatar #19 - WhiteSpider
13. apr. 2006 21:50
Ahhh skrivemaskine... Ja det ved man hvad er og det bliver ikke hele tiden lavet om... Sys det er ved at være noget dyrt at være en lille nørd.
De går amok og spytter nye GFX-kort ud som man skifter tøj, og nu kommer der også nyt CPU-system. Men kan da ikke ligefrem sige de sidder og triller tommelfingre, de der mænd i deres fine hvide kitler.
Gravatar #20 - Sattie
13. apr. 2006 21:54
#18
DDR2 har udentvivl nogle fordele i at bruge et par watt mindre i alt, og at man på længere sigt regner mere med at kunne lave 4+GB klodser af dem.

Men stadig..
Det private forbrugermarket er målet med AM2, ikke server markedet. Hvor mange private er det lige der vil have 4+GB stænger sidende i sit system, for at få MERE end 16gb på de 4 sokler?
Strømforbruger i DDR2, vs DDR1 skal stadig måles i under en watt mig bekendt. Der er langt mere at hente i at få folk til at bruge CnQ f.eks. - som alle desværre ikke gør.
Gravatar #21 - x3me-brain
16. apr. 2006 15:13
#20
Det er måske ikke lige nu at du får brug for 16+ GB i dit system, men ville du ikke være glad for at systemet kan når du får brug for det? Der var jo også et tidspunkt hvor 640 kB var nok...
Gravatar #22 - sKIDROw
16. apr. 2006 15:16
#20

PT er det da mest prisen som afholder de fleste, i at fylde vores maskiner til bristepunktet med ram.
Gravatar #23 - jakobdam
16. apr. 2006 23:12
Ud fra et effektmæssigt såvel som termisk synpunkt (de to hænger vel et eller andet sted også sammen) så velkommer jeg AM2-soklen.

Jeg har ligesom så mange andre, inversteret i et socket939 system i 2006 hvor dualcore processorerne jo kom frem, men pyt - når jeg skal skifte igen, så har vi også masser af andre af grunde til at skifte platform, end lige processorsoklen.

Chipsættet i nuværende motherboards vil formentligt ikke være kompatibelt med de mange nye standarder vi får at se indenfor de næste par år - mit er eks. allerede lidt bagefter idet det ikke understøtter S-ATA II onboard. Så udover harddisk interfacet kan kommende USB 3.0 og RAM-standarder retfærdiggøre skiftet SAMMEN MED ny processor.



Kigger vi lidt på tallene for strømforbruget for de respektive AM2-processorer, så er det faktisk ret imponerende.

Ned til 35 watt strømforbrug for Sempron-serien er jo voldsomt lækkert, og muliggør i højeste grad støjfri køling (hvad processoren angår, ikke meget pointe i det hvis man vil køre overclocket grafikkort naturligvis).

Jovist, det er nok mere 65nm processorteknologien som vi kan rose mere af dén landvinding end noget andet, men en fornuftigt processorarkitektur med omtanke for varmeafledning er nu heller ikke at komme udenom.

Og det er her at AM2 kommer ind i billedet sammen med den kommende K8L-arkitektur.


#19 >

Det er da tværtimod billigere at være nørd end nogensinde. Hardwarepriser sammenkoblet med vores købekraft er da de mest gunstige vi nogensinde har set. Jovist, udviklingen går hurtigt - men nu behøver man jo heller ikke vold-og-magt altid at have det nyeste toplevel for at være nørd.

At skifte fra X2 4800+ til 5200+ lige når den udkommer vil jo være hjerneblæst efter min mening - ligesom jeg aldrig ville drømme om at købe et Geforce 7900GTX hvis jeg kort tid forinden havde købt et 7800GTX.


#21 >

Jeg nægter at tro på at du køber et system inden for i år (2006) hvormed du får brug for mere end 16 GB RAM! Til den tid hvor du får brug for så meget system RAM, så har grafikkort sokkel, RAM-type/sokkel og andre vitale ting altså også ændret sig - og dit behov for at opgradere vil (hvis du stadigvæk har den PC du køber i år eller for den sags skyld næste år) bunde i andre behov end bare lige at få mere RAM stoppet i dyret. :)
Gravatar #24 - Sattie
17. apr. 2006 07:36
#21 alt uden lige er AM2 ment som endnu en sokkel der sikkert bliver erstatet inden lang tid. Ihvertfald inden kortere tid end det bare nogenlunde bliver normalen at have bare 4gb i sit system..

Anyway, jeg synes bare ikke at jeg som forbruger kan se den store ide i at opgradere til AM2.
Jeg ved skam godt at amd self vil nægte at lancere 5000+ modeler til 939 sokkelen, i form af 65nm cpuer, men dette skyldes jo at AMD er nogle effektivister, og ikke vil lave en cpu model til hvert sit sokkel.

Så mit spørgsmål er: Hvem fandt lige på den sokkelflytning af AMD's folk, til alm desktop brug? Jeg har en ond bagtanke om at DDR2 skiftet kun sker for at kunne matche Intel i diverse benchmark programmer, i ram performance - netop fordi nogle bruger kigger sig blind på at en Cpu scorer 40% mere i memory performance, end det de realt skal bruge pcen til.

Længe leve de dumme folk - og dem som tjener penge på dem!

PS:
#23 Definationen af en nørd er at det er en person som har en meget meget stor viden inden for et felt. At have 16GB i sit system gør ikke en person automatisk til en nørd, men beviser dog sikkert mere at han burde gå ud og tjekke hvad man kan få for pengene til sin computer, for hvad 4x 4GB klodser koster!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login