mboost-dp1

Amazon

Amazon introducerer Login with Amazon

- Via Amazon.com - , redigeret af Pernicious

Ligesom blandt andet Google og Facebook allerede har gjort det, introducerer Amazon nu deres egen login-tjeneste til brug for tredjepartsudviklere. Herved bliver det muligt at logge ind med sin Amazon-bruger på hjemmesider eller i apps, der understøtter dette.

Login with Amazon bliver i først omgang tilgængeligt på hjemmesider, iOS og Android og er baseret på OAuth 2.0-protokellen, hvorfor det skulle være relativt simpelt at integrere i eksisterende løsninger. Amazon har angiveligt 200 millioner brugere og det skulle give mange muligheden for at logge ind uden at oprette endnu en brugerkonto.

Nedenfor kan ses en videopræsentation af den nye tjeneste rettet mod udviklere. Derudover kan man besøge hjemmesiden for Login for Amazon for at læse mere eller hente vejledning i at implementere tjenesten.





Gå til bund
Gravatar #1 - Virtual-Aidz
31. maj 2013 07:39
Gravatar #2 - mfriis
31. maj 2013 07:58
Virtual-Aidz (1) skrev:
http://xkcd.com/927/

Det kører OAuth. Fuldstændig som Google, Facebook og de andre gør. Så det er ikke endnu en standard.

Men vi kan da godt blive enige om at det som website owner er svært at vælge hvilke oauth providers man skal give sine brugere mulighed for at vælge.

Jeg vil tro du som et website der primært har vestlige brugere kan ramme stort set alle ved at tilbyde login via facebook, twitter, google, microsoft og amazon.
Gravatar #3 - mfriis
31. maj 2013 08:52
Account Chooser er et godt supplement så websites ikke behøver understøtte alle oauth providers: https://www.accountchooser.com/learnmore.html
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login