mboost-dp1

unknown

700% skat på voldelige spil

- Via The Register -

I Tyskland har byen Goettingen lavet en 700 % skat på voldelige spil.

Denne side må for gud skyld ikke læses af den danske regering, de kunne bare få dumme idéer – mere skat.





Gå til bund
Gravatar #1 - Triffid
24. maj 2001 19:41
VAT - Vattede Antimorskab Tyskere...700% det er sq da for latterligt så koster et spil jo oppe omkring 1000kr......på grund af lidt blod i spillet..... Tyskere er sq underlige...
Gravatar #2 - jessonde
24. maj 2001 19:43
overskriftindtil vi (forhåbentlig) får en borgerlig regering.
Gravatar #3 - [EF]DKWolf
24. maj 2001 20:07
hmmav for den siger jeg bare!! hmm hvis man gør det her hjemme gavner det så nok ikke salget af brændere?? :)
Gravatar #4 - Ostus
24. maj 2001 20:58
ja jaskaten vil nok mindske salget men forhøje piratkopieringen maximalt.... så jeg har et ord>> WAREZ!!!
Gravatar #5 - TYBO
24. maj 2001 21:15
LOLNejda...hvis det kun er 1 by så køre man da bare til nabobyen og køber det :)
Gravatar #6 - stfrm
24. maj 2001 22:25
Joeh..Men nu er det sådan at tyskerne ikke fører deres anti-volds kampagne for deres blå øjnes skyld. De har, grundet i historiske begivenheder, et vist ansvar som de er blevet pålagt af andre vestliggende lande, hvilket også kan ses på deres indvandrepolitik. Selvf. betyder det ikke at en skat på 700% i én by/stat giver nogen mening overhovedet, grundet i det ikke er en landsdækkende kampagne.
Gravatar #7 - Gizmo21
25. maj 2001 01:55
udlandhvis det kommer i danmark, så køber folk vel bare de orginale spil i udlandet.
Gravatar #8 - Lovechild
25. maj 2001 05:23
--> tyskere med IQ
Gravatar #9 - Miwer
25. maj 2001 08:40
Gizmo21Ja, men det kan der jo også hurtigt blive sat en stopper for. Der er et eller andet helt galt med den danske regering (men det ved det fleste jo også godt). Problemet er, at hvad man ikke kan skaffe herhjemme, kan skaffes over nettet - og det kan regeringen vist ikke lide. Den generelle fremgangs metode er, at regeringen lægger afgifter på diverse ting og sager. Når de så finder ud af at folk køber varerne på nettet istedet, går regeringen i panik og begynder at indrage toldvæsnet til at få stoppet al den import, for ellers mister regeringen jo de penge der ellers ville være kommet ind gennem afgifter. Hele idéen med dette er, at befolkningen skal flås for penge - man må ikke have nogle økonomiske fordele, for "det går jo ud over almenheden" *host host bulshit host* Hvis man endelig finder ud af en smart fidus til at spare penge, skal man sgu holde det for sig selv. Jeg er ved at være SÅ træt af alle de afgifter og skatter, der skal betales herhjemme. Jeg håber vi snart får en bogerlig regering. /Miwer
Gravatar #10 - anime_har
25. maj 2001 11:19
Borgerlige styreJeg kan kun give Gizmo21 ret, Danmark har behov for en stærk borgerlige styre som kan klare det pres som der er i dag.
Gravatar #11 - mtm
25. maj 2001 18:20
Ja ! Pia Kjærsgaard som statsminster.. :o)
Gravatar #12 - Kram
25. maj 2001 18:43
haha ..Pia Kjærsgaard kunne ikke engang styre et badeland.. hun ville vel smide alle de tykke ud fordi de fylder.. blah .. lad hende og Mogens Glistrup sidde og surmule på en eller anden nedslidt atom-test ø ..
Gravatar #13 - YaiEf
25. maj 2001 18:49
TjaeeNu du er i gang så send alle neokommunisterne, FBU og alle de andre venstrefløjs-fjolser med... Og hvis der stadig er plads på øen så spark alle der stadig helliger planøkonomien smat alle fra det Radikale Venstre med. Sikke et cirksu der så ville være ... men gud hvor ville det være befriende!!!
Gravatar #14 - Xoul
29. maj 2001 10:01
Mig som statsministerAltså hvis Poul nyrup kan så kan jeg vel også...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login