mboost-dp1

unknown

6 firmaer laver HVD alliance

- Via Computerworld - , redigeret af Zero

Endnu inden den næste generation af DVD’er er kommet på gaden, er 6 firmaer gået sammen om hvad de mener er HD-DVD og Blu-rays afløser, Holographic Versatile Disc. En HVD vil potentielt kunne lagre op til 3.9 TB og overføre data med en hastighed på 1 Gb/s.

De 6 firmaer det drejer sig om er, CMC Magnetics Corp., Fuji Photo Film Co., Nippon Paint Co., Optware Corp., Pulstec Industrial Co. og Toagosei Co., hvor den centrale spiller er Optware Corporation.

Det er Optware der står for det meste af teknologien, hvilket vi bl.a. har skrevet om tidligere her og her. Alliancen holder deres første møde i starten af marts.

Optware regner med at have en 200GB disk og et tilhørende drev klar til 2007. På det tidspunkt skulle HVD også være blevet ISO certificeret som en officiel standard.





Gå til bund
Gravatar #1 - XorpiZ
8. feb. 2005 09:38
Spørgsmålet er om HVD-afspillerer kan afspille dvd/blu-ray og HD-DVD.

Kan de ikke, tror jeg de får svært ved at udkonkurrere hd-dvd og blu-ray.
Gravatar #2 - amokk
8. feb. 2005 09:52
#1 tror jeg sgu nok de kommer til... har du endnu oplevet ét digitalt medie som ikke var bagudkompatibelt, når vi snakker de runde skiver (CD, DVD osv)
Gravatar #3 - amby
8. feb. 2005 10:01
Hmmm var vel også på tide man begyndte med noget nyt, det andet er jo næsten for gammelt inden det kommer ud :P jo kan godt se meningen med det, der skal jo være noget konkurrense i det... ...men glæder mig da det er sikkert.

Mvh.dk amby
Gravatar #4 - Disky
8. feb. 2005 10:02
Så mangler de bare at få nogle af de store indenfor filmbranchen med.
Gravatar #5 - Vassago
8. feb. 2005 10:07
#4: det er næsten vigtigere at få nogle producenter med på vognen, man har ingen alliance før man har sikret sig et par at de store selskaber som Sony, Pioneer, LG, Samsung osv. Et er at lave et medie, noget helt andet må være at få fabrikanterne til at købe idéen så der vil blive produceret apparater til pøplen :)
Gravatar #6 - bleze
8. feb. 2005 10:08
Latterligt at opfinde en ny størrelse medie, hvad er der galt med at bruge 12 cm og så have lidt mindre plads?
Gravatar #7 - BurningShadow
8. feb. 2005 10:19
Endelig nogen der ikke ført er klar i år 2015. Jeg syntes ofte vi ser nye medier med store lager kapacitet, men så ligger de altid 10 år ude i fremtiden. Jeg kan specielt godt lide at de vil lave en 30GB udgave i kredit kort størrelse. De tilsvarende CD’er er vist kun på 21MB.

#6
Hvor ser du at de vil blive mere end 12 cm.?
Gravatar #8 - Net_Srak
8. feb. 2005 11:02
#2
Drevene vil også kunne læse almindelig CD of DVD skiver.

http://www.newz.dk/forum/item/29526/

#6
Skiverne er samme størrelse som vi kender dem i dag, 12 cm.
Gravatar #9 - hollow
8. feb. 2005 11:03
Jamen det er jo herligt. Jeg må indrømme, at jeg ikke kan se nogen grund til at bekymre sig om dette medie, og de nuværende medier.

De graver deres egen grav, ved hele tiden at lancere nye standarder.

Personligt er jeg hoppet 100% af det ræs. Hvorfor bøvle med cd´ere, LP´ere, MiniDisc´s, LaserDiscs, BlueRayDiscs osv osv, når det hele kan rulle fra en 400GB Harddisk eller to.

Medier er sårbare overfor fysisk håndtering, og kræver udstyr til at afspilles på.

Men, jeg er klar over, at samlere og entusiaster vil gå efter de fysiske medier, da disse har et cover til forskel fra min HD løsning.

Jeg synes bare det er uheldigt, at forbrugerne trækkes rundt i manegen på denne måde. Ikke at udviklingen skal stoppes, slet ikke, Der skal bare udvikles på de rigtige ting i den rigtige retning. Den rigtige retning er ikke nye medier.

Fremtiden som jeg ser den, bør være bedre stillet uden fysiske medier.


// Hollow
Gravatar #10 - XorpiZ
8. feb. 2005 11:06
#8

Okay, mange tak :)
Gravatar #11 - Bundy
8. feb. 2005 11:27
#7 De der firkantede CD'er er da spawn of satan, totalt drevkiller.
Gravatar #12 - Cronoz
8. feb. 2005 11:30
3,9TB ??? Så begynder det at ligne noget.

#9: Er en harddisk ikke også et medie, som kræver udstyr, feks i form af en pc, for at afspilles?

En harddisk er også overfølsom over for ting... magnetisme, stød, og den slags...
Gravatar #13 - bleze
8. feb. 2005 11:47
#8, så er det bare mine øjne der er dårlige?

http://www.engadget.com/entry/1234000447030408/
Gravatar #14 - fennec
8. feb. 2005 11:52
#13
Prøv at læse dit eget link :o)
"their HVD format stores 1TB of data on a single CD-sized holographic disc".

Og hvorfor er det lige, at det først bliver ISO certificeret i slutningen af dec 2006?? For mig lyder det som om de allerede har indgivet ansøgningen, men men kan det virkeligt tage 1½ år...
Gravatar #15 - hollow
8. feb. 2005 11:54
#12 Jo en harddisk er et fysisk medie,,,! Hvad er din pointe?

Jeg siger ikke du skal gøre som jeg, jeg prøver blot at belyse de lidt større linier i det her producent styrede ræs, som forbrugerne betaler for.

Efter min mening bør der udvikles mere på for eksempel SolidState diske, fremfor endnu et medie, der skal aftastes med et optisk drev, og hvor medie samlingen skal fylde det halve af stuens vægge.

Og, en anden ting, som de fleste Spec nørder lader sig forblænde af, er, at selvom et nyt medie måske kan holde op mod 10 gange så mange data, så skal der jo stadig et medie til, for hver film man har. I takt med nye medier, kommer en film jo også til at fylde mere. Der er altså ikke vundet noget kvantitativt i dette, hvorimod det kvalitative helt sikker vil se forbedringer hvilket er fint.

Man har blot en ny teknologi stående på endevæggen, sammen med den gamle samling. Ikke specielt attraktivt.

// Hollow
Gravatar #16 - bleze
8. feb. 2005 12:04
#14 linket fandt jeg først efter jeg havde skrevet den tidligere post. Jeg kunne bare husk at have set HVD mediet for et stykke tid siden og der var det større. Nu er intet jo færdigt så meget kan ske endnu, men fatter ikke at deres test skriver er atypisk størrelse - meningsløst.
Ser ingen idé i at beholde 12 cm størrelsen når mindre kan rumme så meget...
Gravatar #17 - Copyright
8. feb. 2005 12:16
Det kunne nu være sjovt hvis de for en gang skyld meddelte at de nu har et fuldt fungerende medie, og at det var klar til at gå i handlen om 14 dage...
Gravatar #18 - coki
8. feb. 2005 12:42
#9

Jeg tror at mange "samlere" er ved at stå af efterhånden.
Hvorfor samle på noget der måske alligevel bliver værdiløst
inden for en overskuelig tidsramme?
Gravatar #19 - MR Bacardi
8. feb. 2005 12:48
Jeg har ikke fulgt så meget med på dette område, men som #15 kort nævner, så skal man stadig have et nyt medie til fx en ny film.
Hvad med de i stedet for hele tiden at lave R skiver, begyndte at indføre RW som en standard, og til sidst forsvandt skiver hvor man kun kan skrive én gang på helt?
Se så ville man komme frem til noget vi vil have, en form for let transportabel harddisk.

Jeg kan faktisk slet ikke se meningen med enkelt skrivbare medier, med så meget plads - Man har jo ikke behov for at tage over 1 TB backup hver dag? Muligvis langt ude i fremtiden, men ikke i 2007...

Kort sagt så mener jeg ikke behovet er for så meget plads, på skiver hvor du ikke kan genskrives.
Gravatar #20 - Herskegut
8. feb. 2005 13:21
#19
Jeg giver dig helt ret, jeg tror heller ikke at den type medier vil bruges til backup før om mange magne år.

i de store virksomheder idag, bruges der jo kun bånd til backup.. fordi det er mere "holdbart" der skal mere til at skade det. og fordi at overførselses hastigheden er højere på bånd, iforhold til på dvd medier..

Men mange steder tager de da 2-3TB backup dagligt :)
Gravatar #21 - Vassago
8. feb. 2005 13:55
#9: Hvis der kan være mellem 200GB og 3.9TB på en skive, så kommer du ikke langt med dine 2 x 400GB harddiske - og hvordan ville du anskaffe f.eks de film der engang dukker op på det medie? - hvis du ikke vil købe, så er der kun leje, lån og download tilbage. Personligt vil jeg nødig skulle downloade de mængder data.

Hvis man dertil ønsker at eje filmen/software/osv permanent så har man lige lagt beslag på en harddisk, eller en væsentligt procent-del af sin harddisk - men kan selvfølgelig købe en ekstra, men hvis man som mig har en pæn stak film - så er et kabinet med plads en million ekstra harddiske ikke løsningen.

Man slæber heller ikke lige 10 film med ned til en kammersjuk for at se film en weekend, så skal der flyttes rundt hvis de ikke ligger på samme disk - og hvis filmene fylder 200GB stk - så skal man lige have en harddisk på 10 x 200GB - jo tak, og gerne på et eksterne medie, så man ikke lige skal skrue kabinettet fra hinanden for at tage den, og igen for at smide den i vennens, og igen for at tage den ud, og igen for at sætte den i igen når man kommer hjem - og vennen skal selvfølgelig have en PC koblet op til hjemmeiografen for at det hænger sammen....

pust pust pust, nej, jeg holder mig til skiver....
Gravatar #22 - hollow
8. feb. 2005 14:10
#21 lol da.... og mens de udvikler på at gøre HVD mediet færdigt, står disk udviklingen stille ?

Når engang HVD er klar, er størrelsforholdet sikkert det samme mellem HVD og en stor harddisk, som forholdet idag er mellem DVD og en god stor harddisk. Dvs ca 40-60 dvd/hvd film pr harddisk.

LaCie er klar idag med en enkelt ekstern FW400/FW800 boks som holder 2TB,,,!

// Hollow
Gravatar #23 - Vassago
8. feb. 2005 14:38
#22: En standard købefilm fylder idag ca 6-7GB hvis den er i ordentligt kvalitet (DVD MPEG2), filmen alene, dertil kommer de efterhånden ret mange 2 og 3 disk udgivelser. Jeg har næsten flere 2 disc udgivelser en 1 disc - dvs 2 x 9.4 GB, hvis vi runder "lidt" ned - så vi siger at en GOD release fylder 15GB så kan jeg have ca 20-30 film på en 400GB disk i dag. Nu er det bare sådan at jeg har langt over 100 film, og flere af mine bekendte har mellem 250 og 500 DVD'er - så kan du selv regne lidt på det.

...Og hvor vil du få filmene fra, hvis du er imod det noget mere 'transportable' medie - download?

LaCies 2TB er da en ganske fin disk men den koster jo ligesom 19.000 kr - det kan jeg købe 152 NYE dvd'er for - og en afspiller. Det bringer mig igen til spørgsmålet, når du så har købt den LaCie disk - så skal du stadig have filmene - som du vil få hvorfra, og de kommer også til at koste... - og den kan 'kun' rumme 133 film hvis vi snakker de 15GB.

Går disken død, så har man jo så også mistet ALT - medmindre man køber en ekstra til back-up, andet vil jo også være åndsvagt når den kun koster 19.000.

Hvis størrelseforholdet ikke ændrer sig, vil det også i 2006 være komplet idioti at bruge den løsning...
Gravatar #24 - Redeeman
8. feb. 2005 15:27
altså, hd-dvd er bare åndsvagt, bluray er da meget bedre i det den har meget mere plads, men det her er jo genialt
Gravatar #25 - knasknaz
8. feb. 2005 17:46
#1: Det er allerede sket nu, for mit vedkommende!

Det her er klart mediet vi venter på. Blu-ray og HD-DVD er alt for små medier, når man tænker på en typisk harddisks størrelse om to år. (Husk nu at tingene vokser eksponentielt!)
Gravatar #26 - c03
8. feb. 2005 20:03
#2

min dvd afspiller gad sq ikke afspille mine LP plader :D
Gravatar #27 - goAMinD
8. feb. 2005 21:30
Nå, så får vi nok hurtigt aflivet HD-DVD og Blu-Ray. Det når dårligt at komme ud på markedet før det er forældet. Desuden tager det umenneskelig lang tid før de fleste producenter udgiver på et nyt medie. Se bare det langtrukne boom for DVD'en. Så når der allerede varsles om HVD, så er håbet for Blu-Ray i stort og HD-DVD er da bare helt uddebateret.
Gravatar #28 - Napsi
8. feb. 2005 21:34
#27 - Der er så vidt jeg ved indtil flere filmstudier, der har HD-DVD og BD udgivelser på vej i år.
Gravatar #29 - Net_Srak
9. feb. 2005 05:38
Harddisk størrelser er rent faktisk ikke steget specielt meget inden for de sidste par år. I starten af 2002 var den største disk man kunne få på 160 GB. I dag er den største disk der er i handlen på 400GB, det er kun en fordobling på 3 år.

Jo der findes løsninger som dem LaCie laver, men de består af flere diske og ikke en stor. Min personlige mening er, at harddisk producenterne ikke er interesserede i at komme ud med diske der har ekstreme kapaciteter, selvom de måske har teknologien klar. De er naturligvis ikke interesserede i at sælge et produkt, der gør at forbrugerne ikke har brug for ny diskkapacitet inden for 3-4 år. Det er hvad der ville ske hvis vi havde en eksponentiel udvikling på diskområdet, vi ville hurtigt nå en diskstørrelse, de fleste ikke ville ane hvad de skulle bruge til, hvilket også ville gælde poweruserne.
Gravatar #30 - Cronoz
9. feb. 2005 15:33
#15, Hollow: Det var skam ikke ment som et personlgt angreb...bare som en konstatering. Synes skam også at de bør udvikle nogle solidstate diske, som almindelige dødelige kan betale.
Gravatar #31 - amokk
9. feb. 2005 19:35
#29 jeg har da ingen problemer med at fylde de ca 600 GB jeg har til rådighed... men ok HD producenterne vil nok nødig sælge dig 800 GB disk hvis du vil købe en 400 GB disk til samme pris... lige indtil den dag en af konkurrenterne releaser deres 800 GB disk

#30 du kan da sagtens købe en flash-HD og bruge til fx OS og swap filer...
Gravatar #32 - Stois
14. feb. 2005 10:50
Er det kun mig der har lagt mærke til at det vil tage 2 dage og 16 timer at fylde en HVD på 3,9TB fuldtsændigt op, hvis man brænder ved ved 1GB/s????
Gravatar #33 - amokk
14. feb. 2005 18:34
#32 er det kun mig der har lagt mærkje til, at du regner pænt dårligt?

Hvis du brænder med 1 GB/s vil det tage 67 minutter, eller ca. 4000 sekunder, at brænde sådan en skive
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login