mboost-dp1

unknown

3D på skærmen uden brug af 3D-briller

- Via News.com.com - , redigeret af Net_Srak

At se et billede i 3D på en skærm uden brug af 3D-briller er i sig selv ikke noget nyt, det har flere producenter, bl.a. Sharp og Samsung demonstreret før. De kræver dog, at man står foran skærmen i en given afstand og vinkel, før det virker.

Det tyske Fraunhofer institut har nu lavet et system, der tillader betragteren at flytte sig. Det kan lade sig gøre ved at følge øjnene på vedkommende, der står foran skærmen og tilpasse billedet afhængigt af dennes position.

Yderligere er der sensorer i skærmen der gør det muligt for en person at manipulere indholdet på skærmen, ved at ‘tage fat’ i det og f.eks. rotere det.





Gå til bund
Gravatar #1 - stefan_v
11. mar. 2005 10:40
EA Games - WWF
EA Games - Boxing

Porn - Virtual SM

:)

--> Tænker på hvordan det vil se uf hvis mere end én person kigger med... :-/ Ville være rimeligt træls hvis en kirurg er midt i en operation og så en sygeplejerske kigger ham/hende over skulderen... LAWSUIT! :D
Gravatar #2 - Redhack
11. mar. 2005 10:47
Lyder genialt. Jeg så engang et skriveprogram man kunne styre med øjenene. Det virkede ret cool. :)

Teknologien har jo været her i et stykke tid, men det er da fedt at der endelig er nogle der fører deres ideer ud i livet. Det er bare trist at farverne bliver så "grimme" når man vil vise 3D, men det er da en god start.
Gravatar #3 - CableCat
11. mar. 2005 10:51
Så det sidste år til CeBit.
Gravatar #4 - smiley
11. mar. 2005 10:57
Lyder cool, så mangler vi bare individual fremvisning, noget ale, jo flere der kigger, jo flere mellembilleder, så man kun kan se sit eget billede fra præcis den vinkel man står i(som kan ændres som man bevæger sig), og så gælder det også for de andre der er der...

Noget avanceret til gengæld.
Gravatar #5 - technetium
11. mar. 2005 10:58
glæder mig til det kommer ud til os alm. mennesker, og vi for spil som eks. x2 i 3D :)
Gravatar #6 - AndersAndersson
11. mar. 2005 11:06
Denne skærm kunne være et vidunder at arbejde med 3D i.

lad mig få den og se mit 3D Studio i 3D, det holder sgu da!
Gravatar #7 - guppy
11. mar. 2005 11:19
... kan ikke lade være med at tænke på om den kan tage højde for bygnings fejl, mv.
Gravatar #8 - px
11. mar. 2005 11:24
Endelig! De kunne da heller ikke blive ved med at holde Hollywood OS[tm] ude af det offentlige marked.
Gravatar #9 - mrmorris
11. mar. 2005 11:52
[Offtopic]
Hmm... kunne godt tænke mig de brugte denne teknologi til en mus således at vi kan styre cursoren med øjnene. Produktiviteten ville øges gevaldig når man ikke skal fjerne hænderne fra keyboarded for slet ikke at tænke på dén revolution det ville være inden for FPS spil.
Gravatar #10 - hatten
11. mar. 2005 12:02
Endnu en skærm der kun virker i kraft af én persons princippet.
Deruover vil det være begrænset hvor meget man kan bevæge sig.
én fordel ved denne skærm er dog hvis du kan få outputtet fra deres motiondetector til at påvirke billedet, så en bevægelse vil give et nyt perspektiv på objektet.
Gravatar #11 - ProDoc
11. mar. 2005 13:17
Yes Personal female house slave...... Hælle for Prinsesse Mary...
Gravatar #12 - hejmanden
11. mar. 2005 15:01
Det her er sgu noget enhver kan lave med en loddekolbe og en E5423 kan fremstille hjemme i sin garage..

Vent til år 2014 der kommer de første 3D skærme! Glæd jer!
Gravatar #13 - quantex
11. mar. 2005 18:43
#2 man har også forsket i at man kan styre et sigtekorn på et jagerfly i et eller andet sted i USA... det næste bliver vel at man kan drikke vand med øjnene...
Gravatar #14 - xintox
11. mar. 2005 19:10
#9
Det kunne give nogle sjove situationer. Især til LAN. Forestil dig at du sidder og gamer FPS, og dine personen ved siden af dig sidder og ser porno. Det er slemt nok bare med en almindelig mus.

#11
Så tager jeg Halle Berry =D
Gravatar #15 - XyborX
12. mar. 2005 02:53
#12 Har du et link til den howto?
Gravatar #16 - hejmanden
13. mar. 2005 09:53
#15 Nej, det var et rent held jeg ramte skærmen med min E5423 konsol.. enten var det mit hovede eller også viste den faktisk 3D, jeg siger bare DET KAN VÆRE!
Gravatar #17 - myplacedk
14. mar. 2005 13:02
#2
Det er bare trist at farverne bliver så "grimme" når man vil vise 3D

De 3D/stereo-skærme jeg har set, har lige så gode farve som almindelig 2D.

#7
... kan ikke lade være med at tænke på om den kan tage højde for bygnings fejl, mv.

Bare tag dine almindelige briller på, de skulle gerne klare det.

#10
Endnu en skærm der kun virker i kraft af én persons princippet.

Det er vist ikke normalt for 3D-skærme i dag, selv om det klart er det nemmeste. Se fx. her:
Is it possible for more than one person to see stereo at the same time?
Basically yes, because the stereoscopic image is repeated periodically every 13 cm from center axis (C-nt). However, our monitors are constructed for single users and should be used only in that way.

Og anyway, så er der vist ingen normale skærme der er specielt praktiske at være mere end én om alligevel, så intet nyt her.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login