Hvornår har du sidst været til LAN?
25. feb. 2011 13:19Googles søgemaskine er uden tvivl et af deres største aktiver, og de gør meget for at optimere den, så den er så god som mulig. Algoritmen, der ligger bag de søgninger, som laves, bliver konstant forbedret, typisk uden folk lægger mærke til det.
I et forsøg på at gøre algoritmen bedre til at frasortere dårlige hjemmesider har firmaet netop indført en større ændring, der er så stor, at den påvirker over en tiendedel af alle søgninger.
Målet er at sende ligegyldige sider endnu længere ned på listen over søgeresultater end i dag.
This update is designed to reduce rankings for low-quality sites—sites which are low-value add for users, copy content from other websites or sites that are just not very useful.Google Blog
Samtidigt med ændringen straffer dårlige sider, så belønner den sider af god kvalitet, hvilket skal være med til at promovere, at folk og virksomheder laver gode hjemmesider.
Endnu er ændringen kun gennemført på de amerikanske servere, men Google forventer at indføre den på alle servere senere.
25. feb. 2011 13:28
Kan de så ikke også blokere for sites som viser en ting på søge resultater, men ingen ting når man går ind på sitet fordi man liiiiige skal oprette en konto først. Det er mega irriterende. som f.eks experts-exchange
Food for the NSA line eater.
25. feb. 2011 13:29
Jeg tør væde med "konspirationssider" ryger MEGET langt ned på listen.. En information der bør være tilgængelig uanset hvor tåbelig mange synes det lyder. Big Business
25. feb. 2011 13:31
#1
Jeg har altid kunnet se det, så længe man kom fra Google (referrer).
You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.
25. feb. 2011 13:31
#1
Hehe, du skal bare scrolle ned på experts-exchange siden. Du behøver ikke at oprette en bruger :-) Vel, nu ved du det ;-)
25. feb. 2011 13:46
#1 *host* eggheadcafe.com *host*
#3 ja, de tør ikke frasortere det i de tilfælde, fordi de så falder under doorway-klausulen :P
25. feb. 2011 13:47
Jeg kan kun se at dem der IKKE ligger penge i Googles lomme i forhold til ADWORDS mm.. ryger ned på listen. For hvordan skal en bot definerer en dårlig side.. Er det den med alle bannere, musik og alt muligt andet lort. Eller siden der er simpel men indholdet bare er total usmagligt.?
25. feb. 2011 13:57
For hvordan skal en bot definerer en dårlig side.Grisly (#6)
Google forsøger at fortælle lidt om det i deres artiklen:
low-quality sites—sites which are low-value add for users, copy content from other websites or sites that are just not very useful.
At the same time, it will provide better rankings for high-quality sites—sites with original content and information such as research, in-depth reports, thoughtful analysis and so on.Artiklen
25. feb. 2011 14:06
Jeg kan kun se at dem der IKKE ligger penge i Googles lomme i forhold til ADWORDS mm.. ryger ned på listen.Grisly (#6)
Om du er med i adwords programmet eller ej, er ikke afgørende for din ranking så vidt jeg ved. Har du en kilde dit påstand?!
25. feb. 2011 14:26
Hvordan kan en søge algoritme finde ud af om tekst på en side er fornuftigt og brugbart eller dårligt skrevet? Og samtidig på alle sprog?
25. feb. 2011 14:43
#1
experts-exchange
expertsexchange
expert sexchange
Du har helt misforstået konceptet.
:(){ :|:;};:
25. feb. 2011 14:43
Tak tak tak Google! Jeg ved ikke om det er slået igennem her i Danmark endnu, men kan virkelig se der kommer mange besøg nu på flere af mine sider via organiske kliks!
#6 Det er ikke korrekt. Jeg har spenderet formuer på AdWords og min placering rørte sig ikke!
www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide
25. feb. 2011 16:27
#1
Jeg har altid kunnet se det, så længe man kom fra Google (referrer).Daniel-Dane (#3)
Du skal stave det forkert! Referer. Det står i RFC'en, så du må ikke stave det rigtigt D:
"Dansk Folkeparti er for racister og udviklingshæmmede. Det må I gerne quote mig for" -- Ronson (newz.dk bruger)
25. feb. 2011 16:36
#1 Hvis du bruger Google Chrome:
https://chrome.google.com/webstore/detail/nolijncfnkgaikbjbdaogikpmpbdcdef
Google bruger selv resultatet af det folk blokerer med den extension til at optimere i deres søgemaskine for andre brugere
26. feb. 2011 00:12
Men at kopier indhold fra andre og gøre det tilgængeligt på egen side netop ikke hvad google selv gør ?
Altså de kopier sidernes indhold og gør det søgebart via egen side.
Så hvis man har en søgemaskine der indekserer andre sider, så risikerer man at blive ramt, og google udelukker på den måde konkurrenter og styrker deres monopol ?
Eller misforstår jeg det ?
26. feb. 2011 00:40
Det var sgu da dejligt. Jeg er træt af at finde hver eneste forum post 10 gange, kopieret rundt.
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
26. feb. 2011 02:22
#15: For normalt ville det være en super fed brugeroplevelse bare at blive ledt videre til en anden søgemaskine? :P
Gud?... Gud hvor kan jeg reportere en bug?
26. feb. 2011 02:22
Men at kopier indhold fra andre og gøre det tilgængeligt på egen side netop ikke hvad google selv gør ?
Altså de kopier sidernes indhold og gør det søgebart via egen side.
Så hvis man har en søgemaskine der indekserer andre sider, så risikerer man at blive ramt, og google udelukker på den måde konkurrenter og styrker deres monopol ?
Eller misforstår jeg det ?Martin F (#15)
Jeg ved ikke med dig, men jeg er træt af at ryge ind på index-sider hele tiden, hvor det eneste der foregår er, at man bliver sendt rundt i ring mellem index-siderne.
Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES
26. feb. 2011 03:39
Hvordan kan en søge algoritme finde ud af om tekst på en side er fornuftigt og brugbart eller dårligt skrevet? Og samtidig på alle sprog?Abech (#10)
Det er jo mennesker som holder den vedlige og justerer løbende. Som google altid har gjort for at bekæmpe spammere som "optimere" deres websites for at snyde sig til placeringer som de ikke er berettiget til.
Der can be no freedom of speech without anonymity.
26. feb. 2011 03:42
Jeg ved ikke med dig, men jeg er træt af at ryge ind på index-sider hele tiden, hvor det eneste der foregår er, at man bliver sendt rundt i ring mellem index-siderne.Alrekr (#18)
Ja eller scraper sites som dschool.dk som bare leacher nyheder far rigtige sites, der findes alt for meget at det lort i danmark.
Der can be no freedom of speech without anonymity.
26. feb. 2011 05:23
Kan de så ikke også blokere for sites som viser en ting på søge resultater, men ingen ting når man går ind på sitet fordi man liiiiige skal oprette en konto først. Det er mega irriterende. som f.eks experts-exchangeidiotiskelogin (#1)
Hvis man trykker "Cached" ser man den side som Google fandt og dermed også det indhold som man regnede med at finde ud fra søgningen.
www.nielsbrinch.com
26. feb. 2011 12:21
Tak for alle de gode råd. :) Jeg kan nu se at experts-exchange.com var et dårligt eksempel for de har tilsyneladende ændret deres praksis lidt. De var heller ikke cached tidligere.
#11 Yeps, det tænke jeg også på. :)
Food for the NSA line eater.
26. feb. 2011 12:41
Hvis man trykker "Cached" ser man den side som Google fandt og dermed også det indhold som man regnede med at finde ud fra søgningen.nielsbrinch (#21)
Det er dælme da noget helt andet, end blogs som blot kopierer artikler fra andre steder, fora som henter al indhold fra andre fora og den slags.
Googles Cache er et nyttigt værktøj, ikke noget som støjer i søgeresultaterne.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
26. feb. 2011 13:00
Det er dælme da noget helt andet, end blogs som blot kopierer artikler fra andre steder, fora som henter al indhold fra andre fora og den slags.
Googles Cache er et nyttigt værktøj, ikke noget som støjer i søgeresultaterne.myplacedk (#23)
Jeg tror du misforstår. Er rimelig sikker på, at #21 gav et godt råd til #1.
Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES
26. feb. 2011 13:32
[...] for de har tilsyneladende ændret deres praksis lidt.idiotiskelogin (#22)
Nej. Jeg brugte siden en del igennem et år for et par meget få år siden. Præcis det samme nu.
You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.