Hvornår har du sidst været til LAN?
8. okt. 2008 12:42Efter at AMD i går meddelte, at de ville splitte virksomheden op i to dele, en som tager sig af udvikling af blandt andet processorer, og en der håndterer selve produktionen, er der nu kommet flere detaljer frem.
Produktionsselskabet, der har fået navnet The Foundry Company, ejes 44 % af AMD, den resterende del ejes af to firmaer fra Abu Dhabi, Advanced Technology Investment Company (ATIC) og Mubadala Development Company (MDC), hvor førstnævnte har aktiemajoriteten.
Det er disse to firmaer, der tilsammen har givet tilsagn om at skyde 5,7 milliarder dollars i AMD fordelt på både udvikling og produktion, dog med hovedparten i The Foundry Company.
ATIC har lovet at investere 2,1 milliarder dollars her og nu, og de resterende 3,6 milliarder vil komme senere, et beløb der tilmed kan forhøjes til 6 milliarder dollars.
Til trods for at AMD nu har offentliggjort opsplitningen af selskabet, så vil den først endelig være på plads i starten af 2009, idet myndigheder og aktionærer skal godkende aftalen.
8. okt. 2008 14:02
Så ... AMD køber ATI ... for blot at sælge majoriteten i sine fabs til et andet ATI ... syret :)
Uenig er ikke det samme som irrelevant. Mod ordentligt eller lad helt være.
8. okt. 2008 14:09
ATIC = ATI Classic? ;)
"I wanna watch the scary monkey show!" Gir - Invader Zim
8. okt. 2008 15:14
Også A'er som begyndelsesbogstav. Det er ligegodt utroligt!
se mit grafik program til mac, http://toolboxapp.com/
8. okt. 2008 16:42
Det er sørgeligt det går så dårligt for AMD, både for computerindustrien men også os forbrugere.. Der er jo ikke just det helt store konkurrence på marked pt, heldigvis lidt på grafikkortene men processor-marked har Intel overtaget stort set..
8. okt. 2008 17:04
ja saa er de brands da blacklisted.
Are you not seeing the rare bird on my shoulder?
8. okt. 2008 18:37
#6
fordi?
Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.
8. okt. 2008 19:05
ligenetop dig kender jo godt svaret......
Are you not seeing the rare bird on my shoulder?
8. okt. 2008 21:52
#5
Hvem sagde at det går dårligere end før?
Opsplitningen er da noget de har planlagt i et stykke tid, netop som forsøg på at rette op på økonomien.
Lad os da lige vente og se om det ikke var det der skulle til for at få skuden på rette kurs. Det kan skam nåes endnu.
:(){ :|:;};:
8. okt. 2008 22:31
ligenetop dig kender jo godt svaret......I.F.F. (#8)
Nææ.. Det gør jeg så ikke. Jeg kan have en formodning om hvad grunden kan være, men det kræver at den enten bliver be- eller afkræftet af dig.
Derfor prøver jeg igen:
#6
fordi?Cloud02 (#7)
Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.
9. okt. 2008 06:58
Hvis AMD ikke havde gjort dette var de gået fallit om 2-3 år.
Problemet for AMD er bare at dette er som at pisse i bukserne for at holde varmen en kold vinter dag.
Det eneste sted de tjener penge er på server-markedet og der kommer Intel's i7 snart...og så ser det dystert ud igen for AMD.
Linux is only free if your sparetime has no value & AMD is only cheaper if your (spare)time has no value...
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.