Windows 8?
23. jul. 2012 19:48Ikea, som hvert år trykker deres katalog i 211 mio. eksemplarer, henvendte sig i starten af 2011 til marketing- og kommunikationsbureauet McCann, fordi de ønskede at bringe det trykte katalog ind i den digitale verden.
Hos McCann mente man ikke, at en digital erstatning af kataloget var en god løsning, og man valgte i stedet at udvikle et digitalt lag af augmented reality til 2013 udgaven af kataloget.
If you had a magazine that had 211 million copies in circulation, you just would’t end it. That would be crazy.Linus Karlsson, McCann
I kataloget vil der være trykt symboler, som opfordrer læseren til at starte en app, som kan downloades til iPhone og Android smartphones. Når telefonen derefter bevæges henover en side, vil der på telefonen blive vist forskellige former for digitalt indhold. Ifølge McCann vil der blandt andet være en 'røntgen'-feature med mulighed for at se rum inde i et møbel, 3D-modeller, videoer og beskrivelser af produkter.
Kataloget vil begynde at dumpe ind af folks brevsprækker senere på måneden.
23. jul. 2012 20:18
Man kan sige hvad man vil, men Ikea er fandme Genialt!
Hacking is not a crime, its a survival treat!
23. jul. 2012 20:18
Hatten af for McCann. Jeg kan have fejltolket meningen, men som jeg læser nyheden, så har McCann faktisk anbefalet IKEA en løsning der alt andet lige, er mindre dyre (men mere effektiv) som de (McCann) selv ville have haft tjent mest på.
Nu er god forretning jo også lig med god og faglig vejledning, men ofte ser man jo at firmaer gerne vil fremhæve deres dyreste services som den bedste løsning.
Mere on topic: Det lyder som en sjov løsning der er kommet ud af det - jeg har lidt svært ved at forestille mig hvordan det vil spille i praksis, så det må tiden jo vise. :)
// www.FotoStart.dk //
23. jul. 2012 20:38
Newz.dk brugere er testet af IKEA! :o)
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
23. jul. 2012 20:43
Jeg ville nu hellere have haft et rent digitalt katalog...
Live today! You don't know what tomorrow will bring!
23. jul. 2012 20:48
Jeg ville nu hellere have haft et rent digitalt katalog...Felan (#4)
https://secure.ikea.com/dk/da/customerservices/catalogues
God fornøjelse.
23. jul. 2012 21:03
Igen er Windows Phone glemt..
Og nej, jeg køber ikke en iPhone eller en Android-baseret telefon, jeg er glad for min WP telefon.
23. jul. 2012 21:05
Igen er Windows Phone glemt..
Og nej, jeg køber ikke en iPhone eller en Android-baseret telefon, jeg er glad for min WP telefon.Laziter (#6)
Og eftersom IKEA læser Newz kommentare skal de nok se din klage.
23. jul. 2012 21:05
Igen er Windows Phone glemt..
Og nej, jeg køber ikke en iPhone eller en Android-baseret telefon, jeg er glad for min WP telefon.Laziter (#6)
Tror ikke de/vi/WP er "glemt" som sådan. Det er bare nedprioriteret. Sådan er det at være blandt de privilegerede 1% :D
23. jul. 2012 21:17
Jeg læser ikke IKEA-katalogen - men kæresten gør ...
Og hun ville aldrig nogensinde skifte hendes iPhone ud med en WP-telefon ... Jeg derimod, kunne godt..
Man skal også huske hvad IKEAs målgruppe er :)
- http://www.knowyournewz.dk -
23. jul. 2012 21:20
Man skal også huske hvad IKEAs målgruppe er :)Thoroughbreed (#9)
Dem der ikke har lyst til at bruge for mange penge på møbler??
23. jul. 2012 21:27
Dem der ikke har lyst til at bruge for mange penge på møbler??arne_v (#10)
Touché - jeg er ikke typen der bruger mange penge på møbler, men jeg hader dog IKEA >_< ... Ihvertfald forretningen - omend de laver nogle gode Kjötbullar ^_^
- http://www.knowyournewz.dk -
24. jul. 2012 02:30
Og eftersom IKEA læser Newz kommentare skal de nok se din klage.PorreKaj (#7)
Jeg forventer skam ikke at de læser med her, jeg udtrykte blot at jeg føler det ærgeligt at WP er "glemt" hos mange virksomheder, en ting jeg også har henvendt mig med ang. til en del af dem.
24. jul. 2012 09:12
jeg udtrykte blot at jeg føler det ærgeligt at WP er "glemt" hos mange virksomhederLaziter (#13)
Igen er Windows Phone glemt.. [...]Laziter (#6)
Tror ikke de/vi/WP er "glemt" som sådan. Det er bare nedprioriteret. Sådan er det at være blandt de privilegerede 1% :DXorpiZ (#8)
Der skal være en vis kundebase før virksomhederne gider bruger tid på et nyt system.
Størrelsen varierer fra virksomhed til virksomhed. :P
BioWare vil eksempelvis hellere lave (swtor-) authenticator-apps til BlackBerry, end de vil WP.
24. jul. 2012 09:15
Spiller man for meget computer, hvis man sad og ledte efter ping-tider og latency der kunne understøtte overskriftens brug af "lag"?
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.