Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 56%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 5%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Corning giver et bud på fremtiden med ny video

6. feb. 2012 10:14Glasproducenten Corning, mest kendt for produktet Gorilla Glass, har udgivet videoen "A Day Made of Glass 2: Same Day", som er et gæt på hvordan teknologien, og selvfølgelig Gorilla Glass, muligvis vil se ud i fremtiden.

Corning gætter, ikke overraskende, på at fremtidens teknologiprodukter i stor stil vil bestå af berøringsfølsomme glasoverflader, der vil gøre indryk både i klasseværelserne, i hjemmene, i virksomhederne og mange andre steder.

Selvom flere af koncepterne i øjeblikket virker meget urealistiske, er andre tæt på noget, vi allerede kender. For eksempel fremviste Samsung på årets CES-messe et vindue med touch-understøttelse.

Du kan se hele den 11 minutter lange video nedenunder.

#1: Kian

6. feb. 2012 10:42

"this is not just a story about glass"
Nååh. Jeg synes nu ikke jeg så andet end glas. Jo. Et futuristisk OS som nok ikke er lige rundt om hjørnet.

I'm gay, I'm wacky! its all about me and my boyfriend being gay... cv: http://www.pixlr.dk

#2: Longio

6. feb. 2012 10:47

Hvis alt skal laves af glas og glas laves af sand og lidt flere midler vil sahara ørkenen så uddø?

#3: pinata

6. feb. 2012 10:54

"this is not just a story about glass"
Nååh. Jeg synes nu ikke jeg så andet end glas. Jo. Et futuristisk OS som nok ikke er lige rundt om hjørnet.Kian (#1)

How about yes?
http://www.youtube.com/watch?v=m5rlTrdF5Cs

Det er fantastisk at se hvordan man forestiller sig at børn skal fodres med vilde dino'er i skoven. De små puds skulle jo næppe komme til at stimulere deres fantasi!

#4: Zeales

6. feb. 2012 11:02

"this is not just a story about glass"
Nååh. Jeg synes nu ikke jeg så andet end glas. Jo. Et futuristisk OS som nok ikke er lige rundt om hjørnet.Kian (#1)

How about yes?
http://www.youtube.com/watch?v=m5rlTrdF5Cs

Det er fantastisk at se hvordan man forestiller sig at børn skal fodres med vilde dino'er i skoven. De små puds skulle jo næppe komme til at stimulere deres fantasi!pinata (#3)

Jeg så Samsung Smart vinduet for et år siden, og igen her for en måned siden. Jeg synes det var helt vildt hvor meget de havde nået at udvikle det.

On topic: Jeg mener helt klart dette ikke er så langt ud i fremtiden. Jeg håber det sker i min levetid.

LEVEL3.Net

#6: Phazyck

6. feb. 2012 13:21

OMG så i glasskålen med popcorn i?! =P

#7: ramaskriig

6. feb. 2012 14:24

Hold da fast han får sagt "durable, thin glas" mange gange i den video :P

#8: Woozle

6. feb. 2012 14:55

Uh, glas med tekst som ikke er spejlvendt når man ser igennem det fra den anden side (0:50)...sikke de kan.

#9: Zigma

6. feb. 2012 15:32

Hvorfor siger han hele tiden durable?
Der er vel ikke nogen der regner med at en glasvæg der skal holde dyr indelukket i en zoo er lavet af skod porøs sukkerglas, vel?

Men som skrevet før, hvorfor insisteres der på at degradere vores brug af kroppen, til kun 1 finger?

Der bliver da røvsygt at swipe gennem tilværelsen...

#10: Isambuk

6. feb. 2012 17:00

Jeg kan slet ikke holde ud at se videoen pga. den ufatteligt nedern mand som fortæller... :(

#11: Oddj0b

6. feb. 2012 17:53

Hvorfor siger han hele tiden durable?
Der er vel ikke nogen der regner med at en glasvæg der skal holde dyr indelukket i en zoo er lavet af skod porøs sukkerglas, vel?Zigma (#9)

Det er en reklame video og Corning lever af at lave glas der kan holde til meget.

#12: M.Houstrup

6. feb. 2012 18:32

Jeg synes, at den får lidt for meget kritik.

Mange af de teknologier vist i denne video, er fantastiske, om I kan lide dem eller ej. Og der er jo selvfølgelig tale om smag og behag, men meget af dette vil snart blive realiseret.

Kan self. godt se, at børn mister fantasien. Selv min lillebror har mistet meget fantasi, bare fordi han har fået en Wii...

Jeg synes, at meget af det teknologi man så i videon, var nyttige, hvor andre var meningsløse; fx:

Man tager sgu da ikke i skoven, for at se på en stor glasplade - man tager i skoven for at se på...øhm..SKOVEN?

Men små informative stands, kunne være ret nyttige, i fx storbyen, lufthavne osv., hvor man ligesom kunne få lidt info - selvom man har Google.

Og kunne også godt lide de transparante vinduer, som man kunne nedtone, den teknologi kunne være ret nyttig i biler, huse, skoler osv.

Se forresten denne video, der synes jeg også, at de har nogle gode teknologier - bl.a. den informative stand :D

#13: miicklol

6. feb. 2012 20:19

Ja det 'ikke lige ostepops, man skal gå rundt og fråde i sådan en glas-verden..

#14: RMJ

6. feb. 2012 22:35

Synes ikke rigtig de forklarer delen med at kan stå op også er ens hård automatisk sat og klar, er det også en del af fremtiden at man slet ikke kan se folk har sovet og deres hår bare er perfekt.

Det synes jeg faktisk næsten er mere spændene.

#15: Justin

7. feb. 2012 09:14

Synes ikke rigtig de forklarer delen med at kan stå op også er ens hård automatisk sat og klar, er det også en del af fremtiden at man slet ikke kan se folk har sovet og deres hår bare er perfekt.

Det synes jeg faktisk næsten er mere spændene.RMJ (#14)

hvis man skulle vente en time på af person gik i bad og fik sat håret, ville reklame vare mere end 11 minutter og ville ikke kunne vises i USA da de er meget bange for nøgne kroppe derovre

-- > har du husket af lave en ubrugelig bil analogi i dag ?? <--

#16: chewie

7. feb. 2012 09:18

så er ens hård automatisk sat og klarRMJ (#14)

Min er automatisk hård og klar om morgenen...

Giggity!

Edit: I øvrigt utroligt at de ikke har proppet en skærm i popcorn-skålen også, der evt. viser hvornår den er ved at være tom :-/

Klam reklamevideo.

#17: Justin

7. feb. 2012 11:22

Min er automatisk hård og klar om morgenen...

Giggity!

Edit: I øvrigt utroligt at de ikke har proppet en skærm i popcorn-skålen også, der evt. viser hvornår den er ved at være tom :-/

Klam reklamevideo.chewie (#16)

det ville da være mere genial af putte en radiosender i glasset så tjenerner kunne komme når man havde tømt sit glas

-- > har du husket af lave en ubrugelig bil analogi i dag ?? <--

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger