Hvornår har du sidst været til LAN?
4. mar. 2007 04:55Den Australske stat Victoria, har nu vedtaget et lovforslag om at forbyde YouTube, på alle 1.600 statsejede skoler.
Lovforslaget kom ifølge uddannelsesministeren, Jacinta Allan, op efter at en gruppe drenge, havde lagt et filmet overgreb, af en 17 årig pige ud på siden.
Med vedtagningen kommer YouTube nu ind i et allerede eksisterende filter, som skolernes internet udbyder allerede har sat op, så eleverne ingen adgang kan få til sitet.
4. mar. 2007 05:28
Det kender vi jo kun alt for godt, med Arto.dk på nogle folkeskoler.
*laugh laugh laugh*
4. mar. 2007 06:08
Lidt fjantet imo. Nu bliver de jo bare sendt som MMS beskeder isteden for.
Tænk "politikerer" - Tak. Det satme som om de ikke tænker nogle gange. At forbyde det et sted betyder jo at de bare bruger andre, f.eks googlevideo eller som sagt før MMS via telefon.
9 ud af 10 læger siger jeg er syg i hovedet! Den sidste stak af...
4. mar. 2007 08:15
Helt forståeligt.
Hvorfor skulle skolebørn også have adgang til sådanne sider?.
Faith: The process of non-thinking.
4. mar. 2007 08:48
#3 Man kan jo sige det samme om google, tænk på alle de slemme ting skolebørn kan finde med en søgemaskine. Lad os i stedet fratage dem mulighederne for at bruge internettet helt.
Du burde vide at når man gør noget "forbudt" for børn/unge/etc så bliver det bare det mere spændende at gøre ;)
”Reality is that which refuses to go away when I stop believing in it.” Phillip K. Dick
4. mar. 2007 08:51
Så det er okay at de forgreb sig på hende, men det er bare ikke okay at de ligger det ud på nettet?
Hvis de lige gad at trække hovedet ud af deres røv engang, så kunne de prøve at overveje at gøre noget ved problemet, istedet for at spilde tid på at censurere websites.
INTJ - Nørd - Super vild designer, fotograf og radioamatør. sorenrosenberg.dk
4. mar. 2007 09:02
Jeg finder denne ny vedtagne lov meget underlig, der findes mange andre sites svarende til YouTube, hvor man kan gøre fuldstændig det samme, men alligevel er det kun den mest kendte og omtalte af disse video sites der bliver lavet et forbud mod.
Næste gang er film klippet da bare at finde på google video istedet.
4. mar. 2007 10:42
Alle er lige for loven? Åbenbart ikke i Australien. Hvis nu loven havde forbudt adgang til alle video sites ville den have syntes lidt mere rimelig. Man kunne selvfølgelig stadig diskutere, om den var fornuftig.
Jeg synes da i stedet man burde være taknemelig for, at de skyldige selv vælger at levere bevismaterialet i en let tilgængelig form. Når politiet har downloadet et eksemplar af videoen kan de så passende kontakte en administrator, som kan fjerne video fra YouTube og fortælle dem, hvem der har oploadet videoen.
Der ville være tre fordele ved den fremgangsmåde.
1. Man får sandsynligvis fat i de skyldige.
2. Man undgår at blokere for tusindvis af uskyldige videoer.
3. Man får fjernet den problematiske video så den hverken kan ses fra skolen eller andre steder.
4. mar. 2007 10:50
#9 nu tvivler jeg så meget på at politiet (eller en hvilket som helst anden myndighed) har ressourcer til at kigge alle videoer på YouTube eller anden videosite igennem...
4. mar. 2007 11:00
Under min klasses ophold i Australien for nogle år siden, var internettet på skolen underlagt et filter, helt sikkert det samme som det de bruger i Victoria. Maskinerne tilgik internettet gennem en proxy, men med en hurtig 'net user Administrator [ny kode]' fandt vi den fede proxy, uden filteret. Kan godt være australierne ikke er ligeså teknisk anlagte som os, men det var altså alt for nemt at bryde :P Om det så var moralsk rigtigt at gøre kan diskuteres..
"Always remember you're unique, just like everyone else.."
4. mar. 2007 11:45
#10
Det skal de jo så heller ikke, de skal jo bare kigge på dem der bliver anmeldt. D'oh!
http://blog.antistof.dk
4. mar. 2007 12:41
#9.. Præcis. For med mindre det er en heldagsskole. Så hjælpder det jo ikke meget. Videorne bliver alligevel højst sandsynligt uploadet hjemmefra.
Google define:Nerd - A nerd is very similar to a geek, but with more RAM and a faster modem.
4. mar. 2007 13:51
#3, så man har noget at lave i frikvartererne om vintren. (forudsagt at du er asocial/nørd)
4. mar. 2007 14:21
#5
Hvordan har du fundet frem til at det er i orden de forgreb sig på hende?
4. mar. 2007 15:47
#15
Hvordan har du fundet frem til at det er i orden de forgreb sig på hende?
Tror at han mener at de reagere forkert og gør noget ved problemet på den forkerte måde. Istedet for at lukke for internettet til et site hvor man har mulighed for at se sådan noget, så gør istedet noget ved selve problemet, nemlig at børn overfalder hinanden.
Det hjælper sku ikke at lukke for adgangen til en hjemmeside.. "Ugh, vi kan ikke se den side, så kan vi heller ikke tæve en unge..møg". At lukke en adgangen stopper sku da ikke volden.
4. mar. 2007 18:53
#5: skulle skolen lade handlingen passere forbi? tag engang et kig på Better Health Channel in Victoria. hvordan kan du tro at man ikke er opmærksom på problemet? at lukke for adgangen til siden er uden tvivl skolens politik, og det kan man ikke argumentere imod. der står ingen steder skrevet, at det er deres eneste respons i sagen.
jeg er <b><i>ikke</i></b> en helikopter!
4. mar. 2007 21:02
man kan evt. bare gå på youtube når man kommer hjem fra skole? -_- hvorfor så bruge tid på at forbyde det, når ungerne bare går ind på det senere?
.. og som enhver ved kan bukser virkelig bære nag!
4. mar. 2007 21:43
- Offtopic... Sorry...
Jeg grubler lidt over om det er tilladt at blokere enkelte sites på et skolenetværk (Og ja det må det jo være i og med at det er skolens netværk, men, men men...). De gør det blandt andet på min handelsskole, hvor IT/Admin. afdelingen har blokeret siderne til de to mest populære diskoteker i byen. Vi er på den anden side af 800 elever på skolen og jeg tænkte på om det ikke er en smule konkurrenceforvridende? :/
Thoughts?
Stationær: E6600 @ 2.8GHz, 2x1 GB PC2-6400 XMS2, X4890 Lappy: Lenovo V100, T5600 @ 1.81GHz, 1 GB DDR2, 200GB SATA
4. mar. 2007 22:20
#3
Hvorfor skulle skolebørn også have adgang til sådanne sider?.
De kunne fx se BBC nyheder ;)
4. mar. 2007 23:02
#19
Jeg er meget sikker på, at de har lov til at blokere lige præcis hvad de vil.
Internet-forbindelse er et tilbud I får på uddannelsen, en "ekstra ting", som de ikke er forpligtet til at give jer, så derfor er de frie til at sætte de begrænsninger, de har lyst til.
5. mar. 2007 11:57
Jeg kan forestille mig at de computere der er sat op er til undervisningsbrug, så der er vel helt firkantet god logik i at lukke af for "tidsfordriv" ala youtube? Kan ikke se hvorfor nogle skoler, hverken i USA eller i DK skal betale båndbrede for det - det må de unges forældre selv håndhæve og betale.
At det så er tåbeligt på så mange andre planer at lukke af for en enkelt side - og om de finder ud af det nogensinden - det er der ingen der ved..
5. mar. 2007 12:38
#20 Hvad tror du så skolebørnene vælger at bruge deres tid på: BBC eller sjove videoer?. Det er nu nok meget klogt at skolerne begrænser adgangen.
#18 Fordi de ikke skal bruge deres skoletid på det!
5. mar. 2007 13:37
#18
For at forældrene ikke kan give skolen skylden for at lade børnene se "sådan noget fyfy" i skoletiden.
jeg synes det helt i orden at lukke for sider der hæmmer elevers koncentration i timerne (video, spil, osv.)
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.