Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Windows Phone 7-opdatering gør Samsung-enheder ubrugelige
Billede: Microsoft Corporation

Windows Phone 7-opdatering gør Samsung-enheder ubrugelige

24. feb. 2011 07:00Microsoft har været nødt til at trække den første opdatering til Windows Phone 7 tilbage fra Samsung-enheder, da det er kommet frem, at opdateringen kan føre til problemer med disse. Brugere klager nemlig over, at opdateringen har gjort deres telefoner komplet ubrugelige, som var de i stykker.

We have identified a technical issue with the Windows Phone update process that impacts a small number of phones. In response to this emerging issue, we have temporarily taken down the latest software update for Samsung phones in order to correct the issue.Microsoft

Opdateringen er dog ikke vigtig, da den blot har til formål at gøre processen ved installation af fremtidige opdateringer bedre, og indeholder derfor ikke nye funktioner eller andre forbedringer til operativsystemet. Samsung-brugere kan derfor vente med at installere opdateringen, til Microsoft har fået udrettet problemet. Firmaet lover at offentliggøre en ny opdatering så hurtigt som muligt.

#1: zeonos

24. feb. 2011 07:18

så lidt det samme som apple gjorde med iphone 3g?... den blev også monster langsom og næsten ubruglig til nogen ting da os 4.0 kom., de rollede bare ikke tilbage :(

#2: Woodie

24. feb. 2011 07:31

Eftersom det kun er Samsung telefoner som oplever problemet, må Samsung have lavet ændringer i forhold til andre.

Men da dejligt at se at de ruller den tilbage, og melder hurtigt ud at de arbejder videre på problemet.

Men de skal jo også yde lidt extra for at vinde sig ind hos brugerne.

#3: Qua

24. feb. 2011 07:31

"Ubruglige" er maaske lige at overdrive. Det er blot at fjerne forbindelsen mellem computeren og telefonen og saa genstarte telefonen. I vaerste tilfaelde fjerne batteriet og saette det i igen.

Fejlen opstaar mens der bliver lavet backup af telefonen inden patchen bliver paalagt telefonen.

#4: Jakse

24. feb. 2011 07:41

Altså..
Jeg har en Samsung Omnia 7 Windows Phone og jeg HAR opdateret min telefon uden problemer.
Den gik igennem på første forsøg og den står som opdateret.

Og den virker som den skal! :)

#5: nubus

24. feb. 2011 07:42

så lidt det samme som apple gjorde med iphone 3zeonos (#1)

Opdateringen efterlader en del Samsung telefoner (ikke alle) som mursten. Vi taler ikke om at de er blevet langsommere men om at folk må håbe de ikke får brug for 112/911 - for deres telefon er død, "bricked".

Det er jo ikke super fantastisk kvalitetssikring. Om Microsoft ikke har testet at telefonen lever op til deres krav eller ikke har testet telefonen med opdateringen - uanset hvad fremstår det kikset at selv en simpel opdatering får dele af WP7 platformen til at skvatte sammen. Så mange WP7 telefoner er der da heller ikke.

I øvrigt ser det ud til at LG Optimus 7 og HTC 7 Trophy også er ramt... men at de som #3 siger kan genstarte deres telefoner. Igen et pænt stykke fra den brugeroplevelse alm. dødelige forventer.

Min signatur blev overhalet af udviklingen.

#6: Bobbyz.dk

24. feb. 2011 07:56

Ingen problemer med min Samsung Omnia 7.
Den fungerer som den skal. Heldigvis.
Fantastisk mobil.

#7: caffery

24. feb. 2011 08:04

#5,

nej nej. Der er ikke tale om "en del" Samsung mobiler som du skriver men "a small number" kun. Du ved...ligesom Apple plejer at melde ud når noget går galt for dem...og som Apple brugere ofte tager bogstaveligt når de skal forsvare den efterfølgende kritik. ;-)

#8: XorpiZ

24. feb. 2011 08:16

Opdateringen efterlader en del Samsung telefoner (ikke alle) som mursten. Vi taler ikke om at de er blevet langsommere men om at folk må håbe de ikke får brug for 112/911 - for deres telefon er død, "bricked".nubus (#5)

"En del" kan man ikke tale om - men det lyder jo mere dramatisk.

Ifølge MS er det ~10% af Samsung-telefonerne, der ikke kan installere opdateringen og et fåtal af disse, der bliver bricked.

Du har ret i, at det er skidt, men lur mig om ikke det var en af grundene til, at denne pre-update kom.

uanset hvad fremstår det kikset at selv en simpel opdatering får dele af WP7 platformen til at skvatte sammen. Så mange WP7 telefoner er der da heller ikke.nubus (#5)

Vis mig en platform, der opdaterer uden problemer, og jeg skal vise dig en platform, der ingen brugere har.

iOS, Android, WP7 osv. har alle haft lignende problemer.

#9: Remmerboy

24. feb. 2011 08:44

hvordan kan en patch, der angivelig ikke skulle ændre noget på en telefon, brick en mobil...

#10: XorpiZ

24. feb. 2011 08:59

hvordan kan en patch, der angivelig ikke skulle ændre noget på en telefon, brick en mobil...Remmerboy (#9)

Hvis den ikke ændrede noget, ville det da være en pænt fesen patch.. eller misforstår jeg dig?

#11: Squix

24. feb. 2011 09:21

så lidt det samme som apple gjorde med iphone 3g?... den blev også monster langsom og næsten ubruglig til nogen ting da os 4.0 kom., de rollede bare ikke tilbage :(zeonos (#1)

Ja - udover Apple havde sagt telefonen ville blive langsom, og at det var kun pga. folk brokkede sig over opdateringen ikke kom til 3g'eren også.

#12: Jakse

24. feb. 2011 09:23

#10.

Det er en patch der forbereder telefonen på en langt større patch til efteråret.

#13: Athinira

24. feb. 2011 09:43

Oversættelse:
Microsoft ville opdatere telefonernes opdateringssystem så fremtidige opdateringer kunne opdateres bedre, men pga. en fejl i deres opdateringssystem blev der intet opdateret og opdateringen kunne ikke opdateres ind på systemet, så nu sidder de stakkels brugere uden opdatering på et gammelt opdateringssystem.

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#14: XorpiZ

24. feb. 2011 10:05

#10.

Det er en patch der forbereder telefonen på en langt større patch til efteråret.Jakse (#12)

Mener nu bestemt det er til NoDo, der kommer nu her i starten af marts :)

Men det var nu også mest ment i spøg, fordi han skrev, at patchen ikke ændrede noget på telefonen - hvortil jeg kommenterede, at det da var en fesen patch :D

#15: AndersAndersson

24. feb. 2011 10:35

Min samsung opdateret også uden problemer.

Måske det er jailbreaked telefoner som kikser? :)

#16: Pally

24. feb. 2011 11:40

Min samsung opdateret også uden problemer.

Måske det er jailbreaked telefoner som kikser? :)AndersAndersson (#15)

Det skulle være bestemte firmware versioner der giver problemer (de ældste firmwares).

Science doesn't kill people for not believing

#17: Zeales

24. feb. 2011 12:24

Omnia7, opdateret uden problemer. Det tog 15 min. Jeg vil endda gå så langt og sige at jeg føler den går hurtigere nu. Ikke meget, men en smule.

LEVEL3.Net

#18: TormDK

24. feb. 2011 12:47

Jeg ved sku dårligt om jeg tør med alle de folk der siger det gik godt, så må de sidste par procent jo være min Omnia 7! :P

#19: Windcape

24. feb. 2011 16:43

http://about.me/windcape

#21: Cloud02

24. feb. 2011 20:10

Jeg er lidt skuffet over valget af computerworld som kilde.Windcape (#19)

Så derfor vil du hellere bruge et blog-indlæg fra Mary jo Foley som kilde?

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#22: arne_v

24. feb. 2011 20:56

#19

Hun er jo heller ikke for imponeret.

#23: Windcape

25. feb. 2011 02:12

#21 / #22

Men modsat har hun faktisk et svar fra Microsoft, og angiver faktisk at det er en meget lille mængde der tales om.

Computerworld har jo blæst det op til sensationsjournalistik uden perspektiv.

http://about.me/windcape

#24: arne_v

26. feb. 2011 01:16

#23

My biggest qualm about buying a WP7, as I stated last fall, was that the device — in spite of the “7″ in its branding — is a version 1 product. Four-plus months after the phones began shipping, Microsoft is getting around to releasing its first updates for them. There are two “major” updates slated for calendar 2011 for the devices — “NoDo” and “Mango.” As Windows Phone Secrets author Paul Thurrott said, if the first update is any indication, I don’t have a lot of faith in what’s going to happen with the later ones.

#25: Windcape

26. feb. 2011 01:18

#24

Ja, jeg ved heller ikke hvad det laver i hendes indlæg.

http://about.me/windcape

#26: Cloud02

26. feb. 2011 22:04

Computerworld har jo blæst det op til sensationsjournalistik uden perspektiv.Windcape (#23)

wtf?
"After glitch, Microsoft pulls Phone 7 update for Samsung" er da en ganske sober og beskrivende overskrift.

Det eneste "sensationelle" jeg kan se i artiklen er deres (ganske rigtige) betragtning at "Technical problems such as this one are not going to help" eller at de inlkuderer et tweet/reaktion fra en bruger som er ramt af problemet.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#27: Hubert

26. feb. 2011 22:22

wtf?
"After glitch, Microsoft pulls Phone 7 update for Samsung" er da en ganske sober og beskrivende overskrift.

Det eneste "sensationelle" jeg kan se i artiklen er deres (ganske rigtige) betragtning at "Technical problems such as this one are not going to help" eller at de inlkuderer et tweet/reaktion fra en bruger som er ramt af problemet.Cloud02 (#26)

Det sensationelle er vel at de er så flabede at sætte fokus på at MS har haft et problem med deres opdateringer til nogle samsung telefoner.

Maybe the dingo ate your baby!

#28: arne_v

27. feb. 2011 02:03

#27

Og det er vel en rimelig interessant sag, da der jo er blevet argumenteret for at WP7 modellen hvor MS opdaterer er bedre end Android modellen hvor telefon producenten opdaterer.

#29: Windcape

27. feb. 2011 03:07

#28

Ja, fordi at Microsofts model betyder at de for dårlig omtale, hvor at ved Androids model kan Google fralægge sig enhvert ansvar for problemer.

Og der har jo netop været problemer med Androids opdateringer, bla. på HTCs telefoner (da de er mest populære i vesten, og derfor dem man hører mest om).

http://about.me/windcape

#30: arne_v

27. feb. 2011 03:19

#29

Jeg tænkte nu mere på at man må forvente at telefon producenterne var bedre til at teste for potentielle problemer på lige netop deres telefoner.

#31: Hubert

27. feb. 2011 09:20

#28

Ja, fordi at Microsofts model betyder at de for dårlig omtale, hvor at ved Androids model kan Google fralægge sig enhvert ansvar for problemer.

Og der har jo netop været problemer med Androids opdateringer, bla. på HTCs telefoner (da de er mest populære i vesten, og derfor dem man hører mest om).Windcape (#29)

Så fordi MS selv står for opdateringerne må man ikke fortælle når det giver problemer?

Maybe the dingo ate your baby!

#32: Windcape

27. feb. 2011 17:39

Så fordi MS selv står for opdateringerne må man ikke fortælle når det giver problemer?Hubert (#31)

Jo, men der er vel ingen grund til at overdrive? Vi snakker et yderest yderest marginalt antal.

Dine anti-MS skyklapper forhindre dig endnu engang i at læse.

http://about.me/windcape

#33: Hubert

27. feb. 2011 20:13

Jo, men der er vel ingen grund til at overdrive? Vi snakker et yderest yderest marginalt antal.

Dine anti-MS skyklapper forhindre dig endnu engang i at læse.Windcape (#32)

Hvilke anti-MS skyklapper skulle det være? Er det fordi jeg har svært ved at se det sensationelle i artiklen at jeg er anti MS? Eller er det fordi jeg modsat dig ikke lovpriser alt hvad der kommer fra MS at jeg er anti-MS? Eller er det måske fordi jeg har fundet ud af at der er nogle ting hvor der er andre produkter der er MS' forslag overlegne?

Maybe the dingo ate your baby!

#34: Cloud02

28. feb. 2011 00:36

Jo, men der er vel ingen grund til at overdrive? Vi snakker et yderest yderest marginalt antal. Windcape (#32)

Hvor bliver der overdrevet?
Ligegyldigt hvor lille et antal det drejer sig om, så er det omtvisteligt at opdatering har, set fra forbrugerens synspunkt, 'bricked' et vist antal af Samsung Omnia 7 telefoner.

Det er jo fuldkommen latterligt at du på en eller anden måde ønsker at man ikke må fortælle om det, hvis MS kommer til at lave en opdatering der fejler på nogle telefoner.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#35: Cloud02

28. feb. 2011 00:46

Q: Has the WP7 update 1 been pulled? If so, for which phones/carriers? When will it be reinstated, if it has been pulled?
A: “We have identified a technical issue with the Windows Phone update process that impacts a small number of Samsung phones. This software update remains available to customers with the exception of Samsung as we are in the process of temporarily taking down the update for those phones in order to correct the issue as soon as possible.”

Q: How many users are affected?
A: Worldwide, we’ve seen a 90% success rate for customers attempting to install this update. Of the remaining ten percent, the top two issues encountered are the result of customer internet connectivity issues, and inadequate storage space on the phone or PC. These account for over half of the reported issues with this update.
Mary Jo Foley blog post

(mine fræmhævninger)

1. Vi får at vide fra MS, at det er et "lille antal Samsung telefoner" det drejer sig om. Et lille antal er relativt. Det kan være i forhold til alt fra antallet af solgte Omnia 7 teleofner, til antallet af alle WP7 devices.

2. 90% der opdaterer er helt i orden. Nææ hvor fint. Hvor mange af Samsung telefonerne er det så der opdaterer ordentligt? Hvis Omnia 7 har 10% af markedet er det vel ikke så underligt at 90% af WP7 telefoner opdaterer uden problemer.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#36: Windcape

28. feb. 2011 00:52

Det er jo fuldkommen latterligt at du på en eller anden måde ønsker at man ikke må fortælle om det, hvis MS kommer til at lave en opdatering der fejler på nogle telefoner.Cloud02 (#34)

Jeg postede et link i forumet før nyheden kom på newz.dk ...

Hvis Omnia 7 har 10% af markedet er det vel ikke så underligt at 90% af WP7 telefoner opdaterer uden problemer.Cloud02 (#35)

Det er en af de mere populære telefoner.

http://about.me/windcape

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger