Netneutralitet: Ok med begrænsninger for trådløst netværk?
17. dec. 2007 16:38I et forsøg på at øge missionstiden for ubemandede fly bag fjendens linjer har amerikanske Air Force Research Laboratory i samarbejde med det private firma Defense Research Associates udviklet en Unmanned Aerial Vehicle (UAV), der kan lande på fjendens el-net, hvis det føres via el-master.
Projektet, der kaldes Power Line Urban Sentry (PLUS), har allerede testet en UAV, der kan lande på el-ledninger og lade op på tre timer. Man arbejder desuden på at kunne starte yderligere instrumenter op, når UAV'en er "sat i stikket".
For at det ikke skal se alt for mistænkeligt ud med en UAV hængende i en el-ledning, arbejder man sammen med Center for Morphing Control for at kunne forklæde UAV'en som noget andet.
17. dec. 2007 16:50
so far, they say, they've made a small UAV "look like a Coke can."
For det ser jo ikke mistænkeligt ud, hvis der sidder en coladåse på elledningerne :P
Men super fedt projekt! Man må håbe, de kan lande ret præcist på de ledninger, så de ikke bliver grillet ;)
Nu også radioamatør, med kaldesignalet: OZ3SR
17. dec. 2007 16:50
Transformers- more then meets the eye..
hørt i rusland: se lillemor der hænger en 2m. stor flagremus i elmasten...
17. dec. 2007 17:06
Det er bare for meget, en ting er at lure på andre mennesker, men at lade dem betale gildet er altså lige en anelse for frækt.
Jeg ville fandme blive sur hvis min elmåler pludselig gik amok og så jeg fandt ud af at USA altså lige havde haft lyst til at parkere deres spionfly i min baghave til en optankning på min regning.
17. dec. 2007 17:08
#3 Måler din elmåler forbruget på elledningerne uden for?
Nu også radioamatør, med kaldesignalet: OZ3SR
17. dec. 2007 17:11
#3 og samtidig, er du bag fjendens linier?
Tror lidt USA er ret ligeglade med din strømregning hvis vi er i krig med dem.
Core i7 920 @ 2.66 - 12GB DDR3 (1333 Mhz) - GTX285 1GB DDR - 22" Samsung T220 - HTC Desire (Android 2.2)
17. dec. 2007 17:12
<typo-fun>Danse kan den åbenbart også... (fly kan kan)...</typo-fun>
Den skal skisme godt nok lande noget præcist, tror man får et forklaringsproblem hvis der pludselig bliver ristet et par master og en trafostation :)
No trees were destroyed in the sending of this contaminant free message; We do concede a significant number of electrons may have been inconvenienced
17. dec. 2007 17:16
#4
Mine elledninger er gravet ned, så det nemmeste for den ville vel vær at tappe direkte fra mit strømnet.
#5
Hvad hvis den er på vej hjem fra Rusland og pludselig før lyst til at guffe min strøm?
17. dec. 2007 17:28
kan være den ligner den store fugl fra pixar filmen birds(mindes jeg den hed - kan tage fejl) :D
kan ske at den bliver skudt af en sulten talebaner :D
There is a thin line between brilliance and madness, and mine is on a diet!
17. dec. 2007 17:33
Oh well, den er testet i USA, de kør jo ikke med samme frekvens som resten af verden, så enten for den ikke nok strøm eller også bliver grillet på grund af like, overspænding... Pøj pøj med det US :P
Men glæder mig til det kommer med i BF2, ret blæret med uendelig UAV :P
Badabum
17. dec. 2007 17:46
#9 Hvis de kan få den til at lande, på et par ledninger: kan de nok også finde ud af at gå ned i deres lokale radioshacks. Og købe en shitchmode forsyning, der er ligeglade med om det er 50 eller 60hz, eller 230/110V.
17. dec. 2007 18:15
Hmm. Kan kan de virkelig det?
Det er da.. Smart smart? :/
Hvorfor er vandfarves vittigheder altid så vandede og farvede? :-(
17. dec. 2007 18:27
#10 - Tror jeg næppe, så længe man tror dette fly kan ligge uopdaget på et par højspændingsmaster så er man da naiv...
Mon ikke man vil lægge mærke til det hvis der pludselig var noget der sugede strøm fra elmasterne? For så vil jeg da ud og koble mig på en random mast og få gratis strøm xD
Badabum
17. dec. 2007 19:58
#14
For det første er der langt fra overvågning af samtlige fritlagte højspændningsledninger i Danmark, så prøv at forestil dig samme scenarie i eksempelvis Rusland. Endvidere har de adgang til live, højopløselige satelitoptagelser af hele verden, og da der er masser af ledninger af tage af, så det vil de ikke have et problem med smutte ind uopdaget.
Desuden, taget i betragtning af hvor meget energi sådan nogle højspændningsledninger transporterer, så mærker de nok ikke et udslag, hvis et enkelt UAV lander og lader batterierne op.
... der er den fortabte Newz-bruger.
17. dec. 2007 20:21
#15 - Men så forstil den dag usa har fundet ud af at bruge dem aktivt i kamp istedet for mennesker, så tror jeg nok man lægger mærke til når 100000 UAV's vil lade op xD
Badabum
17. dec. 2007 20:27
#16
Du har en pointe, men disse skal netop nok bruges i samarbejde med deres Predator-droner, så jeg tvivler desværre på, at antallet nogensinde vil komme så højt. De skal jo styres fra et sted af noget, så overvej lige den satelitbårne forbindelse, som det kræver at holde 100.000 styks UAV i luften. De skal jo rapportere deres informationer på en eller anden måde, og det er nok ikke, fordi USA vælger at smide de billige overvågningskameraer fra Netto i.
... der er den fortabte Newz-bruger.
17. dec. 2007 20:28
#7
I det tilfækde skal den ind i dit hus og forbi din måler,du betaler kun det der passerer din måler,men hvis du stadig er nervøs,så vil jeg råde dig til at tape din brevsprække til :-)
<<<--Noltus-->>>
17. dec. 2007 20:31
400 000 Volts højspænding (jaja der skal også ampere til) >minus< UAV = "argh motherland!, flere fugle på ledningerne!"
whatever.
17. dec. 2007 20:55
Hmm hvis jeg ikke tager helt fejl, er det så ikke vekselstrøm der kører i højspændings ledninger? Og batteri er jævnstrøm..!
Der skal altså lidt af en transformere til at transformere de der mange tusinde volt ned til det flyet bruger?! :S
17. dec. 2007 20:59
Det er første skridt i USA's nye taktik for at nedbringe deres eget CO2-forbrug.... Næste skridt er alle deres boeing 747'ere der lige skal lande ubemærket på et kinesisk kulkraftværk inden det flyver til Australien...
www.jakobchristensen.dk - verdens sjoveste hjemmeside!
17. dec. 2007 21:04
# 20
nå ja:( , men derfor vil det nok "stadig" kun lave udslag som hvis der sad X antal fugle på ledningerne :P
17. dec. 2007 21:36
#jaja tænker heller ikke på udslaget.. tænker på vægten og størelsen af UAV'en....
17. dec. 2007 21:52
Ironisk nok er sådan et fly ikke anvendeligt i f.eks. Irak, da folk stjæler el-kobberledningerne lige så hurtigt som de bliver sat op. Hvor efter de så sælger dem til metallets pris, så de kan få noget mad.
#15
For det første er der langt fra overvågning af samtlige fritlagte højspændningsledninger i Danmark, så prøv at forestil dig samme scenarie i eksempelvis Rusland.
Det er så heller ikke nødvendigt her i Danmark, da man fra statens side besluttede at sikre forsyningssikkerheden i hele landet ved at tvinge elselskaberne til at lægge luftledningerne i jorden. Dette som en konsekvens af orkanen i 1999 og stormen i 2005, hvor elforsyningen blev afbrudt mange steder til stor gene for befolkningen og virksomheder.
På Internettet er der ingen der ved, at du er en hund.
17. dec. 2007 22:05
Hvorfor egentligt gøre så stort et nummer ud af at camoflere den? Hvis du har lyst til at skyde den ned så må du påregne en hel del mangel på strøm når du har revet dine højspændingsledninger i stumper og stykker med din dyssekanon.
17. dec. 2007 22:33
Mon ikke den kun kommer ned i de mørke nattetimer for at lade batterierne op.
Ideen med at oplade på el-ledninger i et krigførende land er latterlig. Noget af det første er jo lige netto at fjerne infrastrukturen hos fjenden. bl.a El/Vand/brandstof lagre mm. Så var det mere smart med en ubemandet atomdrevet "ladestation" i 10 km højde hvor de så søgte hen når de mangle strøm. I teorien kan den jo flyve deroppe i årevis. Skulle den gå hen og skvatte ned, så er skaden jo ikke større end at det er fjenden der for den i hovedet. ups!!!
17. dec. 2007 22:39
Tja, så skal man vel til at minere højspændingskablerne også.. kan lige forstille mig en stak danske Jenser der forsøger at sætte lureminering på i 400KV højspædingkabler...
Windows costs only $132 if your sparetime has no value...
17. dec. 2007 23:01
#18
Done and done :D
Det burde i andre sgu også gøre, hvis en af de sataner først har fået smag for ens elektricitet, så bliver ens hus måske markeret som officiel tankstation, og så går det ikke længe før man pludselig vågner op til at der står sådan en 4-6 UAV'ere ude i ens have for at tanke.
17. dec. 2007 23:24
Ideen med at oplade på el-ledninger i et krigførende land er latterlig. Noget af det første er jo lige netto at fjerne infrastrukturen hos fjenden. bl.a El/Vand/brandstof lagre mmGrisly
Hvad så med spionage fx, i et land man ikke er direkte i kamp med endnu? Til at holde øje, der skal jo ligesom forberedelser til inden man kan gå i krig.
Forstår faktisk ikke hvorfor alle herinde tilsyneladende vil nedgøre dem, lur mig om ikke de amerikanske forskere har tænkt over alle de spørgsmål en tilfældig gruppe på newz.dk kan komme op med.
Bare fordi det er blevet moderne at hade amerikanere betyder det altså ikke at alle 300 mio. er dumme som pap.
kristen - by choice | FSF associate member #3345 | Og hader som udgangspunkt ikke amerikanere
18. dec. 2007 05:56
#29
Du har fuldstændig ret.
De (kloge hoveder) var jo også enormt enige om masse ødelægelses våben i Irak.
Man skal jo heller ikke glemme deres super intelligente præsident ;-)
18. dec. 2007 06:50
#29 - Jeg ved ikke helt med dig, men så længe man i første omgang nægter at ændre landets live stil, til fordel for klimaet (Bali mødet?) så anser jeg ikke et land for værende klogt...
Bevars, der findes da visse amerikanere der har set lyset, men langt størstedelen ved ikke særlig meget ud over hvad der sker rundt om dem....
Badabum
18. dec. 2007 08:32
#29
Bare fordi det er blevet moderne at hade amerikanere betyder det altså ikke at alle 300 mio. er dumme som pap.
Bare fordi det altid har været moderne at hade amerikanere betyder det altså ikke at alle 300 mio. er klogere end pap.
18. dec. 2007 09:25
#30, #31, #32
Jeg ville gerne svare fornuftigt på jeres indlæg, men tilsyneladende kan i ikke se ud over jeres egen næstetip og mediernes / SF / enhedslistens propaganda trip.
Og gider helt ærligt ikke tage diskussionen. Min erfaring (og ja jeg har boet der i 4 måneder) er at den menige amerikaner er nøjagtig ligeså intelligent som den menige dansker, og generelt langt mere åben og venlig end de fleste danskere.
Der findes også dumme danskere og europæere, at påstå at hele USA's befolkning er dumme svarer til at sige at hele frankrigs befolkning er dumme, men det er der sjovt nok ikke nogen der påstår.
[/rant off]
undskyld det sure indlæg, men er helt ærligt ret træt af hele tiden at høre hvor "dumme" amerikanere er..
kristen - by choice | FSF associate member #3345 | Og hader som udgangspunkt ikke amerikanere
18. dec. 2007 09:52
Jamen tak da Prasetgaard.net
kristen - by choice | FSF associate member #3345 | Og hader som udgangspunkt ikke amerikanere
18. dec. 2007 13:15
Den feature må jeg simpelthen have lavet på mine UAV fly :)
(SkyPilot.dk)
Så skal der lades, jeg lander lige på en højspændingsledning..pufff..
www.SkyPilot.dk - Fly der kan styres med kamera og 3D Briller !
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.
Denne side supporterer ikke længere IE 6.
Vi vil gerne benytte denne lejlighed til at anbefale dig at opgradere din browser.
Internet Explorer 6.x er en uddateret browser, fuld af sikkerhedshuller, som ikke overholder webstandarder, som er nødvendig for at se denne side.
Du kan finde en ny browser på nedenstående links:
Hvis det ikke er muligt for dig at downloade og bruge en af ovenstående browsere kan du stadig benytte newz.dk, blot med begrænset funktionalitet.