Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

Twitter får sig en make-over

16. sep. 2010 09:03Den amerikanske hjemmeside Twitter kunne i tirsdags på et pressemøde præsentere brugerne for et kommende nyt design og nogle nye tiltag, som i løbet af de næste par uger kan ses på hjemmesiden. En af de største nyheder, der vil komme i løbet af kort tid, er det todelte bruger-interface, hvor man kan se mange former for forskelligt indhold.

Nogle andre ting, Twitter kunne præsentere, var, at man ud over sine maksimalt 140 tegns opslag nu også kan hæfte videoer og billeder på sine opslag. Det er en ting, som konkurrenten Facebook allerede i lang tid har kørt med. Twitter samarbejder blandt andet med YouTube, Vimeo og Justin.tv på video-området.

Nogle udvalgte brugere har allerede fået adgang til det nye layout og de nye funktioner, og i løbet af de næste par uger vil flere og flere blive flyttet over til det nye Twitter, hvorefter alle brugere til sidst vil havde adgang til Twitters nye side og funktioner.

Du kan se en introduktion af de nye ting på Twitter i videoen herunder.

#1: MOA

16. sep. 2010 09:15

D r ik lig mig d ny dsgn

www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide

#2: ticks.ego

16. sep. 2010 09:58

D r ik lig mig d ny dsgnMOA (#1)

Men SMS sprog er åbenbart lige dig

#3: el_barto

16. sep. 2010 10:01

Men SMS sprog er åbenbart lige digticks.ego (#2)

Du skal øve dig i at spotte sarkasme...du er jo ikke tysker, vel?

#4: HydrA

16. sep. 2010 10:03

Hvordan kommer man igang med Twitter når man kender ingen som "tweeter" i forevejen? Tror problemet er at jeg aldrig 100% har forstået formålet med siden, nogen som gider at hjælpe?

#5: Erroneus

16. sep. 2010 10:18

Hvordan kommer man igang med Twitter når man kender ingen som "tweeter" i forevejen? Tror problemet er at jeg aldrig 100% har forstået formålet med siden, nogen som gider at hjælpe?Xploitz (#4)

Det kommer lidt an på hvordan du vil bruge Twitter.

Personligt bruger jeg twitter nærmest som en RSS læser, hvor jeg har tilføjet sider jeg følger med i, f.eks. Newz, Kotaku osv. Så har jeg yderligere et par venner og bekendte på, der interessere sig for de samme områder som mig tilføjet.

Innews.dk - An erroneous trophy hunter...

#6: Mr_Mo

16. sep. 2010 10:25

#4
Nu bruger jeg ikke selv twitter, men tror en af formålene er at kunne følge med i hvad der sker lige nu.. Fx havde HTC en præsentation i går og der var sikkert mange journalister som tweetede hvad der skete. Så i stedet for at vente at de kom hjem og skrev en artikel, kunne du få det at vide øjeblikkeligt.

Et andet ting du kan gøre er at følge med i de kendtes liv og følge deres tweets, altså store celebrities, men også mindre nogen fra youtube/collegehumor/osv. Men også tweets fra CERN og ISS findes, som måske har lidt større interesse for nørdene her.

Til venner og bekendte har man facebook, så medmindre man er interesseret i at dele alt med omverdenen, så skal man holde det private privat IMHO.

#7: Cloud02

16. sep. 2010 11:35

Hvordan kommer man igang med Twitter når man kender ingen som "tweeter" i forevejen? Tror problemet er at jeg aldrig 100% har forstået formålet med siden, nogen som gider at hjælpe?Xploitz (#4)

Tænk på Twitter som form for IRC hvor du er op og bestemmer hvem du giver +v.
Hvis du gerne vil følge danskere kan du med fordel gå ind på kvidr.dk og så se hvad folk har kategoriseret sig selv som og hvad de skriver.

For mig virker Twitter som et nyhedsfilter. Du får prescreenet nyheder. Seriøst, hvad mere kan man forlange?

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#8: Zombie Steve Jobs

16. sep. 2010 12:06

Bruger også Twitter, der er to, der følger mig, som jeg kender IRL, resten aner jeg ikke hvem er. Samme gælder for dem jeg følger. Bruger det også som en RSS-læser, har nogle søgeord, som jeg følger med i.
IMO er det mere brugbart end facebook nogensinde kan håbe at blive.

What's the point of a helmet in skydiving? In case you land on your head?

#9: mathiask

16. sep. 2010 12:20

Jeg bruger twitter til at følge TV KNAS. Det er også nok i sig selv, at få deres breaking news på mobilen.

http://twitter.com/TVKNAS

#10: Nielson

16. sep. 2010 12:50

Det er sgu lækkert nok lavet. De har rent faktisk lavet det nye Twitter som det allerede ser ud i deres nye Twitter app til iPad. Rigtig lækkert.

roflmaobbq ^^. -' 010110

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger