Hvornår har du sidst været til LAN?
16. sep. 2010 14:30Først kom DSB på banen og lancerede deres DSB Talk. Så trådte transportminister Hans Christian Schmidt og bad DSB om at lukke DSB Talk, en anmodning som DSB har valgt at følge.
Nu træder en tredje aktør så til. Det drejer sig om selskabet Mobilevalue, der har stået for udviklingen og skulle stå for driften af DSB Talk. Her er man ikke i tvivl; DSB Talk lukker ikke lige med det samme.
Den klare udmelding kommer fra Allan Baadsgaard, direktør i Mobilevalue, til TV2, der mener, transportministeren har gjort vært uden regning, da DSB ikke ejer DSB Talk, og DSB derfor ikke kan lukke selskabet.
Transportministeren har ringet det forkerte sted hen, for DSB kan slet ikke lukke det selskab. De ejer det ikke, og hvis jeg får besked på at lukke, så vil det koste DSB en eller anden form for bod.Allan Baadsgaard, direktør for Mobilevalue til TV2
Baadsgaard skal til møde i dag med DSB for at drøfte DSB Talk, og her vil han have erstatning, hvis selskabet skal lukkes ned, uden dog at sætte en pris på hvad en lukning vil koste.
Han mener desuden også, at hvis navnet DSB slet ikke havde indgået i navnet, ville der ikke have været et problem. Han er ligeledes uforstående over for, at DSB ikke havde drøftet planerne om DSB Talk med Transportministeren, men håber, de kan nå frem til en løsning, der betyder, selskabet kan fortsætte i en eller anden form.
16. sep. 2010 14:59
Hvis der er noget store selskaber har lært mig igennem tiden, så er det at det er bedst at gøre først og spørge om lov bagefter.
"Witchcraft to the ignorant... simple science to the learned." - Leigh Brackett
16. sep. 2010 15:02
Han mener desuden også, at hvis navnet DSB slet ikke havde indgået i navnet, ville der ikke have været et problem
Nej, det er vel klart, at det ikke havde været et problem, hvis andet havde været tilfældet? dåK dåK.. Men hvis ikke DSB ejer selskabet, eller som sådan har noget at sige, syntes jeg da så absolut, at det er misvisende, at de bliver brandet som afsender?
Han er ligeledes uforstående overfor, at DSB ikke havde drøftet planerne om DSB Talk med Transportministeren
Ja, så er vi eddermandme to!
Ja, jeg er Apple-mand. Nej, jeg er ikke per definition enig med dem.
16. sep. 2010 15:09
der blev sikkert ikke ment, at dsb talk provideren skulle lukkes. kun den aftale der er blevet indgået, da dsb ikke har noget at gøre i telemarkedet
16. sep. 2010 15:19
#3 enig.
Hvad fanden skal DSB lave på telemarkedet anyway..? Det svarer vel til, at pizzamanden nede på hjørnet begynder at sælge Dell computere.
www.boligboxen.dk - Indryk eller find din lejlighed online.
16. sep. 2010 15:21
Og så ender det vel sædvanligvis med, at brugerne skal betale DSB's eventuelle ekstraudgift.
DSB skal holde sig til at sørge for togdriften - ikke ud og trække i flere, nye tråde. Få styr på det væsentlige først. Og så giver det heller ikke meget integritet at være i klingen hos transportministeren - hvad sker der?
Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(
16. sep. 2010 15:23
Han mener desuden også, at hvis navnet DSB slet ikke havde indgået i navnet, ville der ikke have været et problem.
Er problemet ikke nedenstående?
I går kunne TV 2 Finans fortælle, at DSB foreløbig har brugt 600.000 kroner på at udvikle DSB Talk.
Men hvis DSB ikke har noget med firmaet at gøre, hvorfor har de brugt 600.000 kr. til udviklingen? Hvis DSBs navn bare skulle bruges til at sælge produktet, burde DSB ikke bruge penge, men få penge?!
16. sep. 2010 15:35
#3 enig.
Hvad fanden skal DSB lave på telemarkedet anyway..? Det svarer vel til, at pizzamanden nede på hjørnet begynder at sælge Dell computere.BuzzLightbeer (#4)
Hvis han har lyst til at åbne en computerforretning, hvorfor så stoppe ham?
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
16. sep. 2010 15:51
#3 & #7:
Det er fordi det ikke er ligesom pizzamanden nede på hjørnet. DSB er statsejet, og bliver betalt af skatteyderne - ikke blot af DSBs kunder.
Sammenligningen med pizzamanden er ikke korrekt. En bedre sammenligning ville være, hvis de offentlige hospitaler valgte at begynde på at sælge biler.
16. sep. 2010 16:05
#8
Så kunne det jo være vi fik super sikre biler for at undgå flere folk på skadestuerne :P..
Ontopic:
Hvis ikke det var fordi vi ender med at betale gennem skatten var det her jo lårklaskende morsomt!!
I reject your reality and substitute my own!
16. sep. 2010 16:15
Man må gå ud fra, at DSB overordnet set modtager et givent beløb for en bestemt periode som de så at sige "må klare sig for". Det er vel så op til DSB selv at bestemme, hvad pengene bruges til, så længe de lever op til deres forpligtelser om at levere deres kerneydelser?
Hvis det kan hjælpe på togdriften at starte et teleselskab, hvorfor så ikke starte det? Og hvem ved hvor vidt et sådant foretagende kan svare sig bedre end DSB selv? I hvert fald ikke Hans Christian Schmidt, vil jeg vove at påstå!
At det bliver dyrere for skatteyderne vil da kun ske, hvis DSB tvinges til at afbryde projektet af de ih-så-åh altid bedrevidende politikere. Ikke at det burde være nødvendigt for en sag som denne, men hvor svært kan det så ellers lige være at lave en dispensation, så man ikke mister SÅ mange penge pga. noget ideologisk fnidder-fnadder...
"An infinite number of monkeys typing into GNU emacs would never make a good program" - Linus Torvalds
16. sep. 2010 16:17
#10
Hvad fabler du om ?, de bruger også samme logo som DSB (Tog) så selvfølgelig står DSB (tog) bag
Tidligere Blizzard Teknisk Support 2007-2009
16. sep. 2010 16:20
#8: Hoho. ;)
#8 On topic:
Det er netop det, der gør, at denne sag er så skræmmende. Det er utroligt, at man i DSB ikke har overvejet hvad man egentlig er gået ind til, og har handlet uden om "chefen".
Desværre ender regningen til dels hos skatteyderne, men også hos de rejsende, og det er altså ikke just fordi, at priserne i forvejen er billige hos DSB.
Dette er blot intensiveteret af Mobilevalues udmelding; vi må bare vente og se, hvad denne "bod" står på.
#10: Hvis ikke DSB havde været involveret i denne sag, havde de heller ikke haft penge i det. Selvfølgelig er de med.
16. sep. 2010 16:39
inb4 Fuck DSB Talk.
Jeg vil have Ud og Se med "DNSB Spreche", så jeg kan heile hver gang, at jeg tager telefonen for at få bedre signal.
Og min udbyder skal iøvrigt være The Voice Mobil, da de har zejeste reklamer ii hele verden .. <3 Freeeeeesh!
Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(
16. sep. 2010 16:43
#3 & #7:
Det er fordi det ikke er ligesom pizzamanden nede på hjørnet. DSB er statsejet, og bliver betalt af skatteyderne - ikke blot af DSBs kunder.
Sammenligningen med pizzamanden er ikke korrekt. En bedre sammenligning ville være, hvis de offentlige hospitaler valgte at begynde på at sælge biler.Kuuri (#8)
Ikke helt korrekt. Jeg vil ikke garantere at jeg husker rigtigt, men fra en DSB-case på CBS menes jeg da at kunne huske at DSB ikke er helt statsejet. DSB blev opdelt i 2 enheder: BaneDanmark som er statsejet og tager sig af sporarbejde osv., og selve DSB som er det man kalder en "selvstændig statslig ejet virksomhed" hvis jeg husker rigtigt. Sidstenævnte har staten ikke så stor magt over som f.eks. offentlige hospitaler, selvom de stadigvæk har stor indflydelse.
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
16. sep. 2010 17:27
når man sætter sådan nogen supersmarte highpowered overbetalte executives ind for at styre DSB, så kan det vel for fanden ikke undre nogen at de begynder at lave sådan noget her.
jeg ville ønske jeg kunne hade dig ihjel
16. sep. 2010 17:42
Er der slet ingen, som har tænkt over hvorfor DSB i det hele taget startede denne service???
Det er jo ikke for at "tjene penge" direkte - det må da helt klart være for at lokke flere af de unge ind i togene (og dermed tjene penge).
Det er sgu da bare et forsøg på at nå de unge på deres måde - hele verden drejer sig om deres mobiltelefon og hvor lidt de betaler i forhold til hvor mange SMS'er, taletid etc. de kan fyre af.
Tanken er jo ikke helt dum - om end ikke forkert udført.
16. sep. 2010 18:03
#8.... Jeg kender mange hospitaler der sælger høretelefoner til deres "kunder"
16. sep. 2010 18:21
#8.... Jeg kender mange hospitaler der sælger høretelefoner til deres "kunder"fe950 (#18)
Ja og i den kommunale svømmehal har de også et solarie og en sauna, fordi det er lækkert at kombinere med en svømmetur....
Men kender du nogle hospitaler som har driver rejsebureau, sommerland, forsikringsselskab, vognmandsforretning, lystbådehavn har udlejer en flåde af helikoptere?
Nå, så er det nok heller ikke så fedt at være autionær i et teleselskab der skal konkurrere med en statsstøttet virksomhed vel.
/JS MouseCatch, a game so lame, no one's ever finished it (Citat: Bart Simpsons)
16. sep. 2010 18:30
Jeg synes det giver fint mening med DSB som teleoperatør.
Når togene aldrig kommer til tiden er det meget rart at DSB søger for, at man altid give besked om at man kommer for sent.
16. sep. 2010 19:42
Jeg syntes da DSB gør et udemærket job under omstændighederne. Virksomheden kan jo ikke gøre for at landet bliver styret af en flok pladderliberale, der sjofler den offentlige transport af ideologiske, irrationelle grunde.
16. sep. 2010 21:50
#19: JSebastian
Nej det gør jeg ikke. Og ?
Hvis jeg bruger samme logik, så kan jeg med rette sige følgende: Det er lækkert at kombinere DSB billet og telefonabonnement.
17. sep. 2010 01:05
Man må gå ud fra, at DSB overordnet set modtager et givent beløb for en bestemt periode som de så at sige "må klare sig for". Det er vel så op til DSB selv at bestemme, hvad pengene bruges til, så længe de lever op til deres forpligtelser om at levere deres kerneydelser?Tukanfan (#11)
Og vel også op til DSB selv, at bestemme hvor mange procent, priserne stiger hvert år. I sidste ende betaler forbrugerne jo alligevel for deres morsomme indslag.
#21 Nej præcis! Det er slet ikke DSB's skyld, men skulle vi ikke bare tilnærmelsesvist få styr på én ting, før vi kaster os ud i flere problemer?
Hele den her sag er jo en joke - hvis ikke jeg selv var med til at betale for den her "joke", ville jeg have skreget af grin.
17. sep. 2010 09:47
#3 enig.
Hvad fanden skal DSB lave på telemarkedet anyway..? Det svarer vel til, at pizzamanden nede på hjørnet begynder at sælge Dell computere.BuzzLightbeer (#4)
Det ville sku da være genialt!
Du ringer og bestiler en computer, og manden siger "Jaja, jeg kommer om 10 minutter" :-D
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.