Foretrukkent server side scripting sprog/framework?
3. sep. 2010 12:15Den meget populære torrent-klient µTorrent, der i dag kun findes i en version til Windows og OS X, er nu endelig udkommet til Linux.
Tidligere var det nødvendigt at anvende Wine for at benytte µTorrent under Linux, men nu har udviklerne, efter stort ønske fra mange brugere, lavet en dedikeret Linux-udgave.
Endnu er der tale om en tidlig alpha, der end ikke har fået sig et grafisk brugerinterface. Der er derfor tale om en såkaldt headless-udgave, men er det ikke nogen hindring, så kan den hentes hos µTorrent.
Vil man prøve µTorrent 3.0 alpha til Linux, så er minimumskravet Linux kernel 2.6.13 eller nyere, den er dog kun blevet testet under Ubuntu 9.10+, Debian 5+ og Fedora 12+, men andre distroer bør virke.
3. sep. 2010 12:29
Uhhh nice, transmission, farvel for denne gang lyder det som om :=)
I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.
3. sep. 2010 12:38
Så mangler de bare at fjerne deres favorisering over for andre uTorrent klienter så at diverse tracker sider låser op for uTorrent igen...
This is my opinion. There are many like it, but this one is mine... http://www.knowyournewz.dk
3. sep. 2010 12:39
Jeg mangler bare en install vejledning :S deres docs er da ganske elendige hvad det angår.
//WaY3000
3. sep. 2010 12:50
tror ikke den her får mig væk fra ktorrent/rtorrent foreløbig.
[quote=XorpiZ (54)]Missede du den del, hvor jeg skrev (ret tydeligt endda), at beløbet var hevet ud af røven?
3. sep. 2010 12:52
tror ikke den her får mig væk fra ktorrent/rtorrent foreløbig.mee (#5)
Jeg ender nok også tilbage der :) Men skulle lige give det et go.
Dog får det nok lige chancen igen i beta og når den får UI på.
//WaY3000
3. sep. 2010 13:18
#2 Man kan ikke sige den slags ting uden lidt links og kildekritik
Dette indlæg er vurderet af en expert.
3. sep. 2010 14:02
#2 Man kan ikke sige den slags ting uden lidt links og kildekritiklorric (#7)
Man skal ikke levere en kilde hver eneste gang man kommer med en påstand, medmindre man faktisk debaterer med nogen. Kilder er relevante hvis du argumenterer med en anden person, hvilket han ikke var. Han kom bare med en kommentar til en nyhed.
Men siden du nu spørger.
http://torrentfreak.com/utorrent-accused-of-unfairness-banned-by-trackers-100314/
Man kan ikke være på Newz hvis man ikke kan bruge Google.
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
3. sep. 2010 14:17
"If you don't know where you are going, any road will take you there" – George Harrison
3. sep. 2010 14:18
De fleste torrent klienter er vel en mulighed og et fremskridt i forhold til Transmission.
[quote=XorpiZ (54)]Missede du den del, hvor jeg skrev (ret tydeligt endda), at beløbet var hevet ud af røven?
3. sep. 2010 14:26
Ligesom #12 vil jeg også gøre lidt reklame for:
rTorrent <-- ncurses CLI-interface (husk at køre i screen)
Deluge <--- klon af µTorrent, GTK
Transmission <--- simpel GTK klient
... og hvis man (ligesom jeg) kører OpenWRT på en router, er ctorrent vist den mest minimale klient jeg har set.
3. sep. 2010 15:46
Så mangler de bare at fjerne deres favorisering over for andre uTorrent klienter så at diverse tracker sider låser op for uTorrent igen...HerrMansen (#2)
Eller brug en ordenlig tracker der ikke er retarderet. Desuden står det jo andre klienter frit til at implementere uTP
3. sep. 2010 16:15
Man skal ikke levere en kilde hver eneste gang man kommer med en påstand, medmindre man faktisk debaterer med nogen. Kilder er relevante hvis du argumenterer med en anden person, hvilket han ikke var. Han kom bare med en kommentar til en nyhed.
Men siden du nu spørger.
http://torrentfreak.com/utorrent-accused-of-unfairness-banned-by-trackers-100314/
Man kan ikke være på Newz hvis man ikke kan bruge Google.Athinira (#10)
Fra dit link:
Thus far, only a few private trackers have decided to ban uTorrent and there are currently no signs that it will spread out to more.
Det var i marts måned, og deres "ban" var fordi uTorrent var den første klient til at implementere den nye åbne uTP protocol som det står enhver klient frit for at implementere.
Der er altid idioter med private trackere der banner klienter til højre og venstre uden grund. Det er ikke et problem.
3. sep. 2010 16:38
Der er altid idioter med private trackere der banner klienter til højre og venstre uden grund. Det er ikke et problem.Kazper (#16)
Jeg mindes heller ikke at have sagt det var et problem? Eneste jeg gjorde var at linke til den artikel #7 spurgte efter, og minde ham om at det ikke er nødvendigt at linke kilder konstant til alt man siger.
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
3. sep. 2010 21:59
#13
Hvad mener du du så, at der er galt med Transmission?
Jeg kører den både på Mac, Linux og min NAS, og jeg synes personligt det er den bedste bt kliient på markedet.
4. sep. 2010 21:33
#18
Jeg har bare aldrig fundet den særlig anvendelig, sikkert fordi de har flyttet rundt på hvordan tingene står i forhold til ktorrent, som jeg normalt bruger.
[quote=XorpiZ (54)]Missede du den del, hvor jeg skrev (ret tydeligt endda), at beløbet var hevet ud af røven?
6. sep. 2010 09:38
Personligt har jeg nu altid været fint tilfreds med både Transmission og uTorrent. Måske interesserer jeg mig ikke nok for dem...
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.