Hvornår har du sidst været til LAN?
22. okt. 2009 13:36Digital Content EXP0 2009 er nu startet i Tokyo, og som lovet har Sony taget deres nye prototype 3D-skærm med, der kan ses fra alle vinkler.
Der er endnu ikke kommet yderligere tekniske detaljer frem om skærmen, men Engadgets japanske afdeling har været forbi Sonys stand og optaget et par videoklip.
Ud fra hvad man kan se på optagelserne, så vises der objekter, der langsom drejer rundt. Det ser ud til, at vinklen på det viste objekt ændrer sig afhængigt af betragtningsvinklen, sådan som et projekt til Siggraph i 2007 demonstrerede det.
Ligesom tidligere er det endnu uvist, om Sony har tænkt sig at masseproducere skærmen, eller om den forbliver en prototype.
22. okt. 2009 13:52
I den anden video på Engadget synes jeg ret tydeligt det ser ud til betragtningsvinklen betyder noget for billedet. En bil roterer med statisk hastighed, og på et tidspunkt "stopper" rotationen da personen der optager flytter sig med rundt.
22. okt. 2009 14:01
Det ser da netop ud som om betragtningsvinklen afgør hvordan man ser objektet?
Jeg synes det er tydeligt at kameramanden bevæger sig rundt med samme hastighed som objektet drejer med, og at objektet derfor, fra kameramandens perspektiv, står stille.
22. okt. 2009 14:05
Ja, det er det samme man ser i denne video.
Billedet i skærmen roterer. I staten følger kameraet med rundt.
Det var nok det, som forvirrede skribenten :)
22. okt. 2009 14:11
Ser meget spændende ud, men venter nu med at bliver alt for ophidset til der er kommet flere videoer og specs.
Ja, betragtningsvinklen ændre sig netop, det er tydeligt at se på det andet objekt.
"You know what the trouble about real life is? There's no danger music. Dam-dada-damdadada-dam" - Chip Douglas, The Cable Guy
22. okt. 2009 14:37
Så bliver skærmen for alvor midtpunkt i stuen :-)
Hvis den skal op og ha' et synligt areal, for alle omkringsidende, som modsvarer 40" - 50", så bliver det noget af en alvorlig fed øl-tønde at ha' stående (eller hængende fra loftet...)
22. okt. 2009 20:06
Jeg ville nu hellere have en projektor midt i rummet, der projekterede et billede ud i 360 grader :-)
Som en IMax bio derhjemme :-D
Der findes 10 slags mennesker, dem der forstår binært og dem der ikke gør.
23. okt. 2009 07:59
#7 Det var egentlig ikke nogen dum idé. Og nok også "lettere" at lave.
"I wanna watch the scary monkey show!" Gir - Invader Zim
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.