Hvornår har du sidst været til LAN?
24. maj 2011 12:54I Australien har et hold af forskere hos University of Queensland under ledelse af Ruth Schulz, udviklet et par robotter, der kan snakke. Robotterne snakker dog ikke på et normalt sprog, men et de selv har udviklet ved at kommunikere med hinanden.
Robotterne, der kaldes Lingodroids, kan ved brug af laser, sonar og kamera finde rundt i et lokale og kortlægge dette. Lingodroids er udstyret med en database over stavelser, de kan stykke sammen til et ord, de selv finder på. Dette bruger de til at navngive områder, de har bevæget sig rundt i. Når to lingodroids mødes, snakker de sammen via højtalere og mikrofoner omkring de områder, de har besøgt, og hvilke navne de har tildelt dem.
Robotterne bliver nu enige om, hvilket navn et område har, hvorefter de kan udfordre hinanden til et kapløb om, hvem der hurtigst kommer til et af de navngivne områder. Når de mødes i det angivne område, forstærker dette opfattelsen af navnet for området. Hvor langt der er til et givent område, sætter lingodroids også navn på.
24. maj 2011 13:23
Meh, I får den på spansk, kan ikke finde den originale, så det var det elle tysk... Linguo
Det er ret imponerende, synes jeg.
It's not my fault I don't listen when you talk.
24. maj 2011 13:30
ARGH sprog kan man vist ikke kalde det.
De sender jo bare koordination samt et ID i form at et ord til hinanden.
Et sprog er måske lige at gå for vidt...
24. maj 2011 13:31
At sige de udvikler eget sprog er sku lige at strække den.
Flamebait nyhed.
Uber nummergenerator der kan sende data til en anden uber nummergenerator sammen med koordinater.
24. maj 2011 13:44
Old news. Jeg kan ikke finde en kilde, men husker en historie (et par år gammel) hvor robotter spillede med en bold og opfandt et sprog til at styre spillet - de kunne fortælle hinanden hvor de var, hvor bolden var i forhold til dem selv og hvor bolden var i forhold til den de kommunikerede med.
Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES
24. maj 2011 13:48
#4
Nej- det er netop det der er pointen........ de har ikke haft nogen logik til at parse koordinator- den har de selv udviklet.
rigtige mænd går med sløvpaprishatte
24. maj 2011 13:51
Meh, jeg er ikke importeret før vi ser hvor meget de egentlig taler.
24. maj 2011 14:22
#8
Jeg håber da heller ikke at du er importeret ;)Longio (#9)
Han er da importeret fra Nordtyskland :-P
24. maj 2011 14:29
#6 Den artikel her er noget helt andet.
Det her er hvad robotterne kunne, overført til menneskesnak :
To mennesker møder hinanden og finder ud af de ikke taler samme sprog og derfor ikke umiddelbart kan kommunikere.
De taler dog små bider af et 3. sprog (I et meget begrænset udfang) de kan bruge som referance.
De to mennesker går derefter igang med at udforske det område de er i. Menneske A (Herefter A) har været ude at se det meste, ligesom Menneske B (Herefter B) også har været ude og kikke sig omkring.
Problemet er lidt at de ikke ved hvordan de skal forklare hinanden hvor de har været, for de taler jo som sagt ikke et fælles sprog.
A og B begynder derefter at bruge deres meget begrænsede referance sprog og begynder at lege forskellige lege indtil de bliver enige om hvad forskellige abstrakte ideer som Sted og Afstand hedder på det 3. sprog.
A kan derefter forklare B hvor et bestemt sted er som B ikke har set, og de kan derefter uden at gå sammen tage derhen.
24. maj 2011 14:40
Efter min opfattelse er det samme princip.
Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES
24. maj 2011 15:09
Haha...
Et lignende projekt lavede jeg på AU ifm. med min overbygning. Det skulle jeg da ha' sendt ind til Newz?! :-P
Projektet adskiller sig bare på den måde at robotterne advarede hinanden om forskellige ting, så de ikke kørte de samme steder hen og blev fanget i fx et tæppe..
De talte også sammen med mic og speaker via eget udviklet sprog...
Not impressed! :-)
24. maj 2011 15:19
#19 Det skulle du jo nok, eftersom artiklen hævder at være det først publicerede study i den slags robot tankegang :)
24. maj 2011 15:35
# 20 "Publicerede study".. Det er jo en kendt sag at forskere skal publicere noget med jævne mellemrum, så i en presset situation kan et smart navn og en vagt klingende påstand om at robotterne ligefrem UDVIKLER deres eget sprog være et resultat. Det betyder ikke at konceptet som sådan er revolutionerende. Bahavior based computing, eller hvad man nu ellers kalder det optager nok desværre lidt for mange forskere i forhold til hvad der egentlig er berettiget.
24. maj 2011 15:38
# 20 Desuden er det kun et konference-paper, så det er ikke optaget i fx en anerkendt journal!
24. maj 2011 15:51
@23
men skal da klart ha en!
Why? Hvad har du tænkt dig at bruge den til?
[22:17] [+rackbox] ldrada -> hvem kunne så give flest blowjobs? [22:17] [+ldrada] rack: Mig.
24. maj 2011 15:57
ved sgu ikke helt :) til at følge mig igennem rodet i min lejlighed når jeg kommer hjem i en 100 hestes? Kan være den fatter hvad jeg siger..
Eller til at underholde ham den anden idiot der også kun købte et eksemplar..
24. maj 2011 17:00
#22 Det kan da godt være det kun er et konference-paper, og ikke optaget i en anerkendt journal, men alle ting starter et sted. Og i og med i ikke var FØRST med det pga. "alle andre alligevel os gjorde det" så ER de her jo først med deres :P
Hele ideen med at sætte sig i mørke rum og lege med lego eller kemisæt, udvikle noget og så bagefter sætte sig ned og tænke "Nå... Jamen vi var ikke først, alle andre kan jo det samme" er da helt hen i vejret. Jeg er ret sikker på der sidder en viderudvikling på dette projekt taget i betragtning af der rent faktisk er lavet en saglig artikel om det ;)
24. maj 2011 18:43
#26
Det er da sådan grundforskning udføres. Lav et forsøg uden noget andet formål end at tilfredsstille din nysgerighed, publicer resultaterne stadigt uden noget reelt anvendelsesområde. Senere kommer så nogle andre forskere som finder på hvad lige netop din forskning kunne bruges til.
24. maj 2011 21:32
#27 I know, var også det jeg pointerede. Der er intet formål i at IKKE publicere hvis man udforsker nye områder?
#22 Var imod denne pga. at det har været set før men ikke udgivet før, og de derfor ikke kan kalde sig for "verdens første"
25. maj 2011 01:24
Hvis de sidder fast i et stykke tyggegummi og du smider med det er det sgu da klart det går galt.
Steve Jobs has no public record of giving to charity. As of 2011 Bill Gates has given about 30 billion to charity.
25. maj 2011 01:54
Men der er tilgengæld kun en robot der sidder fast i det. De andre holder sig væk...
[22:17] [+rackbox] ldrada -> hvem kunne så give flest blowjobs? [22:17] [+ldrada] rack: Mig.
25. maj 2011 01:54
#24
kan heller ikke se ideen i kun at have en siden det er et project hvor det er 2 enhedder der skal til for at komunikationen bliver til noget og at de finder rundt
#21
Tror sidst jeg så den form for "Bahavior based computing" var på SDU i Robocluster ved deres underafdeling Luna
men de arbejder også på projecter til også at tage blodprøver
Roblood
dog sidst jeg så den var det en orange svejse robot med et sofistikeret sensor netværk og specielle krav som alle komponenter skulle være certificeret til medicinal brug
måske næste gang du skal til læge smadre en orange bot en nål igennem din arm
25. maj 2011 08:32
#21
Tror sidst jeg så den form for "Bahavior based computing" var på SDU i Robocluster ved deres underafdeling Luna
astemix (#32)
Jeg ku undersøge om det stadig er i gang, hvis du er interesseret?
Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES
26. maj 2011 08:30
Han er da importeret fra Nordtyskland :-PHenrikH (#14)
Hov hov! Hvad har du imod os "nordtyskere" :D
...
Er Linguo død? Jeg opdaterer med det samme KYNZ!
Er først ved at lære hvordan man troller og smider madding ud ... Teach me oh powerfull newz! - http://www.knowyournewz.dk -
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.