Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

Qualcomm fremviser kinect-ligende kontrol på en tablet

7. aug. 2012 22:15Qualcomm, der sår bag den meget populære Snapdragon SoC til blandt andet tablets, har net frigivet et par videoer, som du kan se herunder, hvor de demonstrerer kinect-lignende kontrol af indhold på en tablet, i henholdsvis et spil og en app om madlavning.

Qualcomm bruger et frontkamera til at fange bevægelserne af hånden, hvorpå processoren omsætter bevægleserne så det er muligt at kontrollere avatars, bladre igennem opskrifter og endda vække tableten med en hovedrysten.

Teknologien er i sig selv ikke noget nyt, idet den som nævnt er kendt fra kinect, men Qualcomm ser genre, at det bliver udbredt i tablets.

Iden første video ser man hvordan teknologien bruges i et spil, iden næste i madlavningsprogrammet.


#1: cordion

7. aug. 2012 22:49

er det kun mg der synes det er rimelig meningsløs at lave sådan noget til en lille tablet?

TV og evt halv stor PC ja.
men en tablet???

hvor ofte vil man sidde sådan med en tablet?
men eye tracking, det ville måske være noget... (generelt til alt)

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger