Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Pressenævnet: Private Facebook-profiler må ikke citeres

13. okt. 2010 12:40Tidligere på året erklærede Pressenævnet, at medierne frit måtte citere fra åbne Facebook-profiler. Nu har de, efter en sag mellem Ekstra Bladet og Knud Løkke Rasmussen, bror til Lars Løkke Rasmussens, afsagt en dom, der betyder, at der dog ikke må citeres fra de private Facebook-profiler.

Ekstra Bladet bragte tidligere på året en artikel, hvor de citerede fra Knud Løkke Rasmussens statusopdateringer. Her kritiserede han fremstående politikere fra Socialdemokratiet, og dermed fik Ekstra Bladet skrevet artiklen "Lars Løkkes bror hetzer S-top". I juli klagede Knud Løkke Rasmussen til Pressenævnet.

[Medierne har] som udgangspunkt ikke adgang til at bruge materialet fra den lukkede profil, medmindre dette har så stor samfundsmæssig interesse, at offentliggørelsen overstiger hensyn til indehaveren af profilen.Pressenævnet i en pressemeddelelse

Knud Løkke Rasmussen har tre journalister fra Ekstra Bladet som venner på Facebook, der dermed har adgang til hans profil.

#1: astor

13. okt. 2010 12:52

Men ens chef kan godt fyre en person pga. en forkert statusopdatering på ens private profil?

This is my signature

#2: BeLLe

13. okt. 2010 12:59

Hvis profilen er privat hvordan kan pressen (og chefen) så se status opdateringen?

Hvis man er 'ven' med en fra pressen eller sin chef kan det vel ikke betragtes som privat over for dem...

#3: Seeke

13. okt. 2010 13:00

#1 Vis du er ven med han kan han da godt. Ellers ville jeg sige at han ikke kan men han kan bare fyre en men et andet grundlag..

#2 Vis han er ven med en som siger det videre. Vil jeg tro..

while(true){ System.out.println("Hello Newz");} Seeke

#4: BeLLe

13. okt. 2010 13:01

#3

Men hvis det er en ven der siger det videre til pressen så har de jo ikke citeret facebook profilen men vennen...

#5: Smasher

13. okt. 2010 13:03

#4 Hvis de får det ordret, på skrift, er det vel stadig et citat fra facebook profilen... eller et screenshot måske?

#6: Athinira

13. okt. 2010 13:04

Hvis profilen er privat hvordan kan pressen (og chefen) så se status opdateringen?

Hvis man er 'ven' med en fra pressen eller sin chef kan det vel ikke betragtes som privat over for dem...BeLLeDK (#2)

Visse chefer kan faktisk godt gøre det til et (uofficielt) arbejdskrav at man bliver venner med dem på FaceBook.

Hvilket naturligvis stadigvæk gør det muligt at skjule statusopdateringer fra dem, men det er ikke altid man lige får tænkt over det :-)

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#7: Magten

13. okt. 2010 13:07

Visse chefer kan faktisk godt gøre det til et (uofficielt) arbejdskrav at man bliver venner med dem på FaceBook.Athinira (#6)

What? Hvor har du det fra?

Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...

#8: David Munch

13. okt. 2010 13:09

What? Hvor har du det fra?Magten (#7)

Jeg har også en ven som har fået det fremsat som 'krav'.

#9: astor

13. okt. 2010 13:13

#8
Og om man ikke har en profil, så skal man lave en? ;-)

Jeg mener da at man skal bruge fornuft når man skriver opdateringer, uanset om hvem man er ven med. På den måde ungår man jo både at blive citeret, eller fyret!

This is my signature

#10: Athinira

13. okt. 2010 13:16

What? Hvor har du det fra?Magten (#7)

Ikke noget jeg behøves at have et sted fra. Din chef kan ganske simpelt komme til dig og sige at du skal acceptere hans venneansøgning på FaceBook, ellers er det ud af klappen.

Hvis du vælger at klage kan chefen hævde du lyver og var fyret fordi du ikke var god nok til dit arbejde (eller whatever årsag han nu kan finde på). Medmindre du har haft skjult kamera/mikrofon på da han fremsagde det har du jo ikke en jordisk chance for at bevise det.

#9: Hvis man ikke har en profil, så vil det i sig selv nok være irrelevant siden at man nok ikke har tænkt sig at benytte den selv hvis chefen tvinger dig til at åbne en. Med andre ord har en profil der ikke er i brug ingen interesse for chefen. Det er kun profiler der regelmæssigt bruges der har evt. interesse.

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#11: BeLLe

13. okt. 2010 13:17

#9

Enig - Hvis man ikke kan tåle at det man siger/skriver kommer på forsiden af EB så skal man nok lade være med at sige/skrive det.
Især hvis man er politiker eller har nær tilknytning til en politiker

#12: h8x0r

13. okt. 2010 13:21

#6-10 så ville jeg ret hurtigt finde et andet job. Hvis de vil være "venner" med mig, kan de blive det på linkedin.
I hvertfald når firmaets politik er at facebook i arbejdstiden er forbudt og blokeret. Så skal de bare holde snablen ude af min fritid.

Stille som en ninja

#13: Athinira

13. okt. 2010 13:29

#6-10 så ville jeg ret hurtigt finde et andet job. Hvis de vil være "venner" med mig, kan de blive det på linkedin.
I hvertfald når firmaets politik er at facebook i arbejdstiden er forbudt og blokeret. Så skal de bare holde snablen ude af min fritid.h8x0r (#12)

Nu er arbejdsløsheden relativt høj for tiden, og gode jobs hænger ikke på træerne (afhængigt af hvilket felt du arbejder inden for selvfølgelig), og det gør garantien for at du bliver anset som værdig til evt. ledige stillinger heller ikke.

Jeg skal selv til jobsamtale i morgen da jeg har haft svært ved at finde et arbejde til at passe tiden med indtil jeg skal i militæret her i 2011. Hvis min chef på mit nye arbejde krævede at være min ven på FaceBook ville jeg sandsynligvis sige "okay" og så ellers bare moderere hvad han/hun ville få lov at se på (har allerede en såkaldt "forbudtliste" med folk som ikke skal se visse billeder og statusbeskeder).

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#14: Magten

13. okt. 2010 13:30

Enig med #12

Udover det så lyder det imo usandsynligt at man skulle blive fyret for ikke være venner med chefen på Facebook.. Det lyder mere som om det kun er halvdelen af historien i har fået fortalt.
Og hvis man endelig blev fyret, så er det jo ikke så svært at gå til fagforeningen og få dem til at undersøge det. Ens kollegaer må jo også have fået kravet.

Når det så er sagt, så var jeg venner med flere af mine chefer/direktører på mit gamle arbejde.. På mit nye er Facebook ikke så udbredt ^^

Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...

#15: Sofus99

13. okt. 2010 13:51

14# og du ved jo nemlig med garanti, at dine kollegaer eller potentielt kommende kollegar, det tidligere måske har ladet sig presse til at blive venner med chefen denne gang vil stille sig frem og forsvare dig ved at bekræfte din historie, især når du måske ikke engang har været ansat der, og måske kun har været til en jobsamtale?

#16: Magten

13. okt. 2010 13:53

#15
Nope..

Men så igen, jeg ville slet ikke gide arbejde sådan et sted.

Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...

#17: Zombie Steve Jobs

13. okt. 2010 15:22

Deeerp
Lamt, ffs, selvfølgelig er det offentligt når man har hundredevis af facebookvenner, pressenævnt har, på glimrende vis, demonstreret, at danske journalister fatter hat af, hvad internettet er.

It's not my fault I don't listen when you talk.

#18: rmariboe

13. okt. 2010 18:23

Den er lidt svær - men afgørelsen giver faktisk meget god mening: Facebook er ment som et privat medium til kommunikationer imellem venner. Dette underbygges af betegnelsen "venner" om ens Facebookkontakter.
Såfremt en udmelding gøres tilgængelig for ens Facebook"venner" alene, må den sidestilles med udtalelser fremsat i vennelags fortrolighed, hvorfor den ikke bør citeres uden for kredsen, inden for hvilken den er fremsat.
Var der derimod tale om en offentlig udmelding - fx et Tweet eller anden posting på en offentligt tilgængelig blog - var sagen en helt anden; og det er dette skel, Pressenævnet værdsætter.

#19: rmariboe

13. okt. 2010 18:24

Ikke noget jeg behøves at have et sted fra. Din chef kan ganske simpelt komme til dig og sige at du skal acceptere hans venneansøgning på FaceBook, ellers er det ud af klappen.

Hvis du vælger at klage kan chefen hævde du lyver og var fyret fordi du ikke var god nok til dit arbejde (eller whatever årsag han nu kan finde på). Medmindre du har haft skjult kamera/mikrofon på da han fremsagde det har du jo ikke en jordisk chance for at bevise det.Athinira (#10)

Du har vist behov for en større solvpapirhat eller en bedre fagforening :)

#20: knasknaz

13. okt. 2010 19:30

Så får vi måske færre nyheder i avisen som udelukkende stammer på "research" fra facebook af? Det ville da være rart. :)

#21: Athinira

13. okt. 2010 19:35

Du har vist behov for en større solvpapirhat eller en bedre fagforening :)rmariboe (#19)

Ikke alle brancher har fagforeninger.

Derudover har jeg ikke brug for en fagforening da jeg ikke har været ude for det. Men andre har, så mht. hatten af sølvpapir tror jeg bare jeg henviser til #8 og lader den stå der :-)

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#22: Zombie Steve Jobs

13. okt. 2010 21:20

Derudover har jeg ikke brug for en fagforening da jeg ikke har været ude for de

lol

It's not my fault I don't listen when you talk.

#23: Athinira

13. okt. 2010 23:27

loltanghaar (#22)

Det jeg mente var at jeg ikke lige havde brug for en fagforening i DETTE tilfælde :-)

Men ellers så ja, en fagforening er altid rar at have, i visse tilfælde endda nødvendig for at dine rettigheder bliver overholdt.

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger