Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

WNZ: Optimer din kode hurtigere i grafiske programmer

12. aug. 2012 12:11Forskere fra MIT har lavet et nyt abstraktionslag i form af Domain Specific Language (DSL), der skaber en nem måde for en programmør at optimere koden i grafikprogrammer.

Forskerne mener, at den eksisterende måde at optimere kode, er besværlig og oftest gør koden uoverskuelig. Hvis man allerede har optimeret sin kode på én måde, kan det være svært at lave en ny optimering.

Forskerne har taget inspiration i funktionel programmering, og udviklet et nyt programmeringssprog ved navn Halide, der både er nemt at programmere i, og som automatisk optimerer koden, noget som før kunne tager timer at gøre i hånden.

Dette kan især anvendes ved billedbehandling, hvor forskerne har omskrevet mange funktioner hertil. De har her opnået forbedringer på mellem 200 % og 600 %, vel at mærke til kode der var optimeret af erfarne programmører.

DSL og dermed også Halide er en udvidelse til C++, hvor der er compilere til x86, ARM og CUDA. Der vil muligvis også komme en version til OpenGL. Forskerne håber, at idéerne i DSL og Halide vil blive overvejet i fremtidige programmeringssprog og udviklingsværktøjer.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger