Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Nyhedskonkurrence - vind masser af film og musik
Billede: newz.dk

Nyhedskonkurrence - vind masser af film og musik

3. mar. 2010 15:00Så er det tid til endnu en nyhedskonkurrence her på newz.dk, Railgun og MacNation, hvor vi denne gang, i løbet af de næste tre måneder, sætter 3 goodiebags på højkant fyldt med film og musik.

Vi har gennem tiden samlet en del film og filmmusik sammen, som vi nu vil give til tre heldige vindere af konkurrencen. Der er én præmie hver måned, marts, april og maj, som hver indeholder over 40 film på dvd og over 30 cd'er med filmmusik. Oven i det smider vi også et par newz.dk-t-shirts i posen.

De mange film dækker mange forskellige genrer, det samme med musikken, og hver af de tre præmier er forskellige, så det er bare om at prøve at vinde alle tre.

Alt du skal gøre for at deltage, er at indsende færdigskrevne nyheder her til siden. Du finder konkurrencebeskrivelsen ude til venstre eller ved at klikke på overskriften.

Konkurrencen starter i dag kl. 15 og udtrækkes den 1. april, hvor den næste konkurrence starter.

#1: Qw_freak

3. mar. 2010 15:55

LETS DO THIS::::::::

Like a BAWS...

#2: LinguaIgnota

3. mar. 2010 16:06

Jeg gider ikke at vinde det lort, det kommer bare til at ligge og flyde, men jeg kan alligevel ikke lade være med at deltage. For helvede.

Du er eddermame dummere end lort.

#3: KC

3. mar. 2010 16:22

Jeg gider ikke at vinde det lort, det kommer bare til at ligge og flyde, men jeg kan alligevel ikke lade være med at deltage. For helvede.LinguaIgnota (#2)

du kan forwarde din gevinst til mig, så skal jeg nok have den liggende og flyde...

Win if you can. Lose if you must. But always cheat!

#4: Sp00k

3. mar. 2010 16:56

Kan da os godt snuppe lidt af det hvis det irreterer så meget ;)

#5: MrDanielson

3. mar. 2010 18:32

Hmm, skal man skrive hele nyheden, eller skal man bare smide en nyhed og indsende? Forstår ikke helt hvad der menes med "en færdigskreven nyhed" ...
Dont flamebait me.

Daniel Lomholt - Nørd og iværksætter på 18 år. Alle de seneste nyheder inden for elektronik og gadgets:...

#6: LinguaIgnota

3. mar. 2010 18:40

Ja, du skal skrive hele nyheden.

EDIT: Og lad være at gøre som onkel Ignota - han havde checket både nyhedskøen og de slettede nyheder, men gudhjælpemig om semimongolen ikke glemmer at kigge på de nyheder, der allerede er blevet publiceret. That's right, folks, LinguaIgnota, professionel sinke og komplet retard, brugte flere min. på at opstøve og skrive en nyhed, som i forvejen figurede på listen ude til venstre.

Kæft, hvor er han tung at danse med.

Du er eddermame dummere end lort.

#7: MrDanielson

3. mar. 2010 18:47

Ja, du skal skrive hele nyheden.

EDIT: Og lad være at gøre som onkel Ignota - han havde checket både nyhedskøen og de slettede nyheder, men gudhjælpemig om semimongolen ikke glemmer at kigge på de nyheder, der allerede er blevet publiceret. That's right, folks, LinguaIgnota, professionel sinke og komplet retard, brugte flere min. på at opstøve og skrive en nyhed, som i forvejen figurede på listen ude til venstre.

Kæft, hvor er han tung at danse med.LinguaIgnota (#6)

Hahaha, altid sjovt at læse dine indlæg :D

Daniel Lomholt - Nørd og iværksætter på 18 år. Alle de seneste nyheder inden for elektronik og gadgets:...

#8: Emil

3. mar. 2010 19:55

Hvis man ikke selv gider gå på jagt efter nyheder, så kan man jo altid tage de tomme nyheder, der allerede ligger i køen, og skrive dem. Specielt hvis de er indsendt af en fra newz.dk-staff, så kan man være ret sikker på, at de er relevante :D

- You are a stupid man's idiot

#9: vandfarve

3. mar. 2010 22:03

Oven i det smider vi også et par newz.dk-t-shirts i posen.Nyheden

Skal vi tolke det som i, at T-shirten faktisk stadig er i produktion, eller at i smider de allersidste af vores elskede Newz.dk-trøje med?

Vi andre almindelige dødelige er jo snart ved at dø (pun intended, Ignota), fordi vi hele tiden pines i uvished om trøjens fremtidige skæbne...

Bliver der nogensinde folketingsvalg i Danmark? Næppe. derbliveraldrigvalgever.tumblr.com

#10: KC

5. mar. 2010 12:01

Min første nyhed! Skidegodt man sætter 15 min af til at checke sin restskat og da skat.dk er nede må man jo bruge tiden på noget andet.

yay

Win if you can. Lose if you must. But always cheat!

#11: Systran

5. mar. 2010 12:42

Er det brændte cd'er og dvd'er? For så gider jeg ikke deltage.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#12: LinguaIgnota

5. mar. 2010 13:08

Hej LinguaIgnota
Tak for dit bidrag, men din nyhed på newz.dk er blevet slettet, da en lignende indsendelse er bragt.
Mvh
newz.dk

Nu gider jeg snart ikke mere, altså. Hvordan skal jeg nogensinde vinde en præmie, som jeg ikke vil have, når jeg så konsekvent bliver saboteret af brugere, der ikke har andet at lave end at komme før mig? - Denne her lortekonkurrence er urimelig og jeg kræver, at den stopper nu.

Nå.

Du er eddermame dummere end lort.

#13: LinguaIgnota

8. mar. 2010 15:23

Hej LinguaIgnota
Tak for dit bidrag, men din nyhed på newz.dk er blevet slettet, da en lignende indsendelse er bragt.
Mvh
newz.dk

Nu gider jeg snart ikke mere, altså. Hvordan skal jeg nogensinde vinde en præmie, som jeg ikke vil have, når jeg så konsekvent bliver saboteret af brugere, der ikke har andet at lave end at komme før mig? - Denne her lortekonkurrence er urimelig og jeg kræver, at den stopper nu.

Nå.LinguaIgnota (#12)

Jeg gjorde det kraftpuleme igen!

Du er eddermame dummere end lort.

#14: Systran

8. mar. 2010 15:33

Jeg gjorde det kraftpuleme igen!LinguaIgnota (#13)

Du er sgu da ellers på et killing spree.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#15: LinguaIgnota

8. mar. 2010 15:43

Fuck yeah, LinguaIgnota ftw. Nyhedskonkurrencer er serious business. - Jeg så jo lige på billedet, at de reklamerer med "Næste Skridt" på DVD, og selvom jeg aldrig har hørt om den før, så er jeg 85% sikker på, at det er pr0n.

Jeg har sgu aldrig vundet pr0n før. Pr0n og LinguaIgnota ftw.

Du er eddermame dummere end lort.

#16: Adagio

8. mar. 2010 15:48

Kan man vinde porn? Tror hellere jeg må ud at jagte efter flere nyheder at sende ind :D

#17: Systran

8. mar. 2010 15:53

Er jeg i øvrigt den eneste, som synes, at det ikke lyder specielt tiltrækkende at vinde 30 cd'er med film-musik? Taler vi i Requiem For A Dream-soundtrack-trailer-stilen?

Men en newz-t-shirt ville jeg gerne eje. Sender nok også en nyhed ind.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#18: LinguaIgnota

8. mar. 2010 15:57

Men en newz-t-shirt ville jeg gerne eje.Systran (#17)

Hvorfor? Jeg har aldrig rigtig forstået det der t-shirt-halløj.

Du er eddermame dummere end lort.

#19: Adagio

8. mar. 2010 15:59

Er jeg i øvrigt den eneste, som synes, at det ikke lyder specielt tiltrækkende at vinde 30 cd'er med film-musik?Systran (#17)

Her er jeg enig, syntes generelt ikke at sådanne cd'er er interessante...
Ville egentligt være interessant at få at vide hvilke film det drejer sig om. Er lidt kedeligt hvis det viser sig at man allereder ejer halvdelen af filmene og den anden halvdel er film af den type man ikke bryder sig om

#20: LinguaIgnota

10. mar. 2010 17:24

Hej Adagio, jeg hedder LinguaIgnota og jeg kender rockere. Mange rockere. Men det skal du ikke have siddende i tankerne, når nu jeg fortæller dig, at jeg deltager i en nyhedskonkurrence her på siden.

Det foregår således, at jeg googler som en gal og læser side op og side ned om åndssvage elektroniske apparater, der kan sættes i en stikkontakt, computerprogrammer og hvad der sådan generelt sker i IT-miljøet, hvorefter jeg på behændig vis noterer mig en tiendedel af indholdet og omskriver det, så det forhåbentlig fylder lige præcis nok til, at det bliver publiceret på siden. Og ja, det er ligeså hamrende røvsygt som det lyder. Faktisk går jeg rundt med en konstant tiltagende migræne, fordi jeg tvinger min hjerne til at afkode ord og begreber, som helt almindelige mennesker som jeg ikke har den fjerneste interesse for. "Browsere", "routere", "malware", vorherrebevares, stik mig en guldbajer og den nyeste udgave af Pige Special, amirite?
- Anywho, alle disse anstrengelser sikrer mig lodder i føromtalte konkurrence - ét lod for hver pseudonyhed det lykkes mig at opspore - og det hele bliver så afgjort ved lodtrækning engang i næste måned.

Præmien er selvfølgelig ikke rigtig noget at råbe hurra for, men jeg håber, at jeg kan omsætte den til lidt kontanter, så der kan blive til et par dansepiller før næste ohmpf-ohmpf-provins-technoparTAY, ifyouknowwhatimean.

Her er det så, at vi støder ind i problemet, Adagio(og igen må jeg understrege, at du ikke behøver at spekulere over, hvor mange voldspsykopatiske rockere med jernkøller jeg i virkeligheden kender), for jeg har jo ikke kunnet undgå at bemærke, at du også sender nyheder ind.
Faktisk sender du dem ind i en sådan frekvens, at mit hårde arbejde mister en stor del af sin værdi.

Jeg er helt sikker på, at du naturligvis ikke gør det med vilje, og derfor henvender jeg mig også til dig i en venlig tone, men jeg må bede dig om at ophøre alle dine nyhedsrelaterede aktiviteter ganske omgående. Det kan jo ikke nytte noget, at rockerne og jeg ikke får udbetalt vores narkopenge, fordi du uheldigvis kom til at vinde en præmie, som vi havde kalkuleret med at hive hjem.
Sådan nogle rockere kan godt blive frygteligt irritable, når de ikke får deres dansepiller til tiden - men det skal du, som jeg allerede har været inde på et par gange, ikke skænke en tanke.

Du skal ikke forestille dig hvordan mine utallige, aggressive, stærkt bevæbnede og desperate IRL-kontakter, der ikke har det mindste at miste, sandsynligvis kunne finde på at opsøge årsagen til deres manglende narkotikainducerede euforiske dansesindsstemning, og gennemprygle denne med knojern og fastelavnskøller.
Du skal ikke i et øjeblik bekymre dig over, at jeg og mine lædervestebærende, motorcykelkørende, gadevoldsudøvende hjemmedrenge ved hvor du bor.
Du skal ikke i et sekund frygte, at dit oppustede, saltvandsgennemtrængte, halvmakulerede lig dukker op i Køge havn efter at have marineret på bunden i 3-4 mdr., indtil de reb, der før forbandt dig med 2x90 kg. granitsten, gik i opløsning og i sin mindre faste tilstand flød mod den bornholmske kyst.
Intet af det skal du bekymre dig om, for vi er voksne mennesker, der kan tale roligt om tingene og selvfølgelig tager hensyn til hinanden.

Så hvorom alting er, Adagio, er det min klare forventning, at jeg fra nu af kører solo på nyhedsindsendelserne. Newz.dk er uden tvivl stærkt tilfreds med din indsats, men du henvises, på allerhøfligste vis, til, at du ikke bidrager med mere indtil konkurrencen er veloverstået og vundet af mig.

På forhånd tak. Smiley.

Du er eddermame dummere end lort.

#21: Systran

10. mar. 2010 17:32

Puha, hvis ikke det var på grund af den fiktive smiley, og at du i reglen er en ganske fornuftig og sød fyr, havde jeg troet, at ovenstående var en trussel.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#22: LinguaIgnota

10. mar. 2010 17:35

Nyhedskonkurrencer er serious business!

I øvrigt kender jeg ingen rockere, overhovedet, men lad være at sige det til Adagio.

Du er eddermame dummere end lort.

#23: Adagio

10. mar. 2010 19:45

Det er da dejligt at du kender så mange rockere, men du kan berolige dig med at gevinsten ikke kommer til at tilfalde mig, jeg har aldrig chancer for at vinde
Du slipper derfor for at skulle anskaffe dig 2x90 kg. granitsten og masser af reb til mig
Du kan berolige dig selv med at jeg på ingen måde er en konkurrent for dig i denne jagt på nyheder :)

#24: vandfarve

12. mar. 2010 20:55

Nyhedskonkurrencer er serious business!

I øvrigt kender jeg ingen rockere, overhovedet, men lad være at sige det til Adagio.LinguaIgnota (#22)

Du kender sgu da Ronson. Han er da for nizzle!

Bliver der nogensinde folketingsvalg i Danmark? Næppe. derbliveraldrigvalgever.tumblr.com

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger